Naturalne Kadzidełka

Czym jest kadzidło?

Słowo kadzidło pochodzi od greckiego słowa thus (tus) oznaczającego ofiarę, dlatego jego pradawne stosowanie miało głównie charakter obrzędowy i sakralny.

Kadzidło należy do rodziny drzew balsamowatych i jest znanych jego wiele odmian. Pochodzi z jemeńskiej wyspy Sakutry będącej częścią południowo-arabskiego wybrzeża oraz Indii. Żywicę z drzewa zwanego boswellia, zbiera się przez zrobienie nacięcia w korze, z której wydostaje się biały sok. Po zastygnięciu zamienia się w kropelki przypominające łzy. Zbiera się go przez ok. 1 – 1,5 tygodnia, a okres ten przypada najczęściej na maj.

Kadzidło stosowane jest w obrzędach religijnych np. podczas namaszczenia chorych, pogrzebowych w celu odprowadzania dusz do lepszego świata, mszach świętych, rytuałach oczyszczenia oraz wielu innych. Ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wszelakich dolegliwości bólowych, a nawet mówi się, że jest lekiem na raka.

czytaj więcej »

Aktywne filtry

Naturalne kadzidełka - dowiedz się jak oczyścić przestrzeń.

Jaka jest różnica pomiędzy kadzidłem a kadzidełkiem?

Potocznie, wszystkie odmiany żywic stosowane do okadzania pomieszczeń jak np. mirra, styraks, sosna nazywamy ''kadzidłem''.

Kadzidłem nazwiemy również zwijane, suszone zioła z dodatkiem białej szałwii, tymianku, liści laurowych, piołunu czy gałązki świętego drzewa Palo santo. Jednak nie należy ich mylić z kadzidłem z żywicy kadzidłowca (Boswellia serrata).

Czym innym są indyjskie kadzidełka zapachowe, które są mieszaniną ziół, żywic, olejków i kwiatów. Mieszanki te wytwarzane są ręcznie i można nabyć wiele odmian zapachów zarówno kwiatowych, jak i korzennych, drzewnych i cytrusowych. Zapach prawdziwego kadzidłowca jest jedyny i niepowtarzalny.

Dlaczego rytuał spalania kadzidełka rozpowszechnił się na całym świecie?

Spalanie kadzidełka, powszechnie znanego w Indiach jako agarbatti, jest odwieczną tradycją od czasów Wed.

Indie to kraj orientu, tradycji, kolorów i zapachów. Palenie kadzidełek agarbatti rozpowszechniło się w wielu religiach, przy okazji najrozmaitszych rytuałów, oczyszczania, okadzania rozpoczynającego okres postu i świąt.

Na początku zwijanie kadzidełek było zajęciem zarezerwowanym tylko dla kapłanów. Wszyscy podziwiali ich kunszt, doskonałość i oddawali im szacunek. Jednak wraz z rozwojem handlu w Indiach, wzrósł popyt na kadzidełka. Dlatego zwyczajni rzemieślnicy postanowili zdobyć ten niedostępny dotychczas kunszt, szkoląc się i nabierając doświadczenia w produkcji indyjskich kadzidełek.

W efekcie prężnie rozwijającej się kadzidlanej branży Indie stały się największym producentem kadzidełek na świecie.

Warto podkreślić, że pomimo masowej produkcji, kadzidełko nadal jest traktowane z czcią i szacunkiem.

Palo Santo i biała szałwia - kadzidełka z Ameryki

Również w Ameryce Południowej rozpowszechnił się zwyczaj spalania kadzidełka zwanego Palo santo co w języku hiszpańskim oznacza święte drzewo.

Te małe kawałki drewna wydzielają przyjemny, żywiczny, lekko słodki zapach. Stosowane przez miejscowych szamanów w rytuale oczyszczania, odganiania złych energii, a także odpędzania chorób, insektów i dezynfekcji powietrza. Palo santo to kadzidło, któremu przypisuję się męską energię, dlatego wzmacnia, daje siłę, odwagę i uwalnia od stresu.

Za żeńskie kadzidło stosowane przez Indian Navajo, które oczyszcza, daje jasność umysłu, pobudza wszystkie czakry uważana jest biała szałwia (Salvia Apiana).

Znamy wiele odmian szałwii i każda z nich to ceniony, naturalny lek na wszelkie choroby, wirusy, bakterie i grzyby.

Biała szałwia o srebrzystym kolorze i wyjątkowym aromacie jest stosowana w medycynie ludowej w naparach ziołowych oraz pod postacią kadzidełka do oczyszczania aury, pomieszczeń ze złych energii oraz uzdrawiania chorych.

Jaka jest różnica pomiędzy tradycyjnym kadzidełkami stożkowymi a kadzidełkami płynącymi backflow?

Kadzidełko stożkowe oraz kadzidełka płynące Backflow to klimatyczny sposób na spędzenie wieczory z bliskimi lub stworzenie relaksującej aury podczas medytacji.

Kadzidełek stożkowych nie powinno trzymać się w ręce, tak jak to jest w przypadku kadzidełek długich, białej szałwii czy palo santo. Najlepiej postawić je na przeznaczonej do tego celu podstawce, kamieniu lub ceramicznym talerzyku. Zapala się je od góry, a następnie zdmuchuje, pozostawiając jedynie żarzący się czubek.

Stożkowe kadzidełka z opadającym dymem są nieco większe i posiadają od spodu wydrążony otwór, przez który wydostaje się dym. W tym celu najlepiej umieścić je na specjalnym kominku w formie wodospadu co stworzy wyjątkowy klimat i niepowtarzalny element dekoracyjny.

Opadający dym daje wrażenie spływającej wody otoczonej mgłą rodem z baśniowej krainy.

O jakie kadzidełka najczęściej pytacie? 

Jakie Kadzidełka na pieniądze

Kadzidełka Gold Rain

Kadzidełka cytrynowe lemon

Jakie kadzidełka na sen

Kadzidełka pomarańcza wanilia

Kadzidełka księżycowe The Moon

Kadzidełka na komary 

Kadzidełka lemongrass

Kadzidełka waniliowe

Kadzidełka na muchy

Kadzidełka lawendowe

Kadzidełka patchouli

Kadzidełka na uspokojenie

Kadzidełka bergamotowe

Kadzidełka różane

Kadzidełka o zapachu marihuany

Kadzidełka konopne canabis

Kadzidełka stożkowe canabis

Kadzidełka w ciąży

Kadzidełka zielona herbata

Kadzidełka sosnowe

Kadzidełka do auta 

Wszystkie kadzidełka możesz palić w samochodzie będąc na postoju lub przy użyciu specjalnego, samochodowego dyfuzora. Oczyścić przestrzeń auta możesz przy użyciu białej szałwii lub drewienek palosanto

Zanim ruszysz w dalszą drogę, upewnij się, że kadzidełko zostało ugaszone. 

Kadzidełka fontanna

Zobacz cała naszą kolekcję kadzidełek płynących backflow

Chcąc w pełni cieszyć się kadzidełkami tworzącymi płynącą fontannę, użyj w tym celu jednego z naszych kominków backflow, przeznaczonych do tego celu. 

Kadzidełka do medytacji

Kadzidełka Darshan

kadzidełka biała szałwia hem

Kadzidełka biała szałwia Satya

Kadzidełka na miłość

Kadzidełka jaśminowe

Kadzidełka Napoleon

Kadzidełka do rytuałów  

Do rytuałów możesz użyć wszystkich naszych kadzidełek. Odwiedź naszą kategorię naturalne kadzidełka 

Afrodyzjaki 

Kadzidełka Erotic

Kadzidełka Kamasutra

Kadzidełka cynamonowe

Wszystkie, naturalne kadzidełka możesz znaleźć w naszym sklepie. Wybierając kadzidełka, sięgnij po te, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom i dzięki którym będziesz mógł się zrelaksować, oczyścić umysł oraz odświeżyć przestrzeń, która Cię otacza

Przeczytaj na Blogu