Olejki eteryczne i akcesoria

Aromaterapia – co to jest?

Aromaterapia to połączenie dwóch słów – aroma, czyli zapach i terapia, leczenie. Dosłownie leczenie zapachem. Do tego celu wykorzystuje się olejki eteryczne pozyskiwane z olejkodajnych roślin. Mają one za zadanie chronić roślinę przed wpływem środowiska zewnętrznego – palącym słońcem, chorobami, pasożytami. Swoim zapachem przyciągają jedne owady a inne odstraszają. 

Olejki eteryczne to przede wszystkim skoncentrowane właściwości roślin zamknięte w małej szklanej butelce. Mają działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe. Przyspieszają gojenie ran, pomagają w stanach zapalnych oraz w walce z grzybicą czy cellulitem. Wiele z nich można przyjmować doustnie, szczególnie kiedy dotkną nas problemy gastryczne. A w przypadku infekcji dróg oddechowych zaleca się inhalacje z dodatkiem olejków. Olejki eteryczne idealnie sprawdzają się jako dodatek do aromatycznych ciast, deserów czy napojów.  Należy jednak pamiętać aby zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z olejków. Nie należy nakładać ich bezpośrednio na skórę czy do spożycia. Warto je wcześniej zmieszać z olejem bazowy (przed nałożeniem na skórę), solą (przed kąpielą) czy miodem (przed spożyciem).

W naszym sklepie znajdziesz potrzebne do aromaterapii akcesoria - naturalne olejki eteryczne, kadzidła, kominki do olejków i kadzideł, podstawki. 

czytaj więcej »

Aktywne filtry

Jak działa aromaterapia? 

Aromaterapia to sztuka i umiejętność stosowania olejków eterycznych, które wykorzystuje się w celach terapeutycznych i leczniczych. Określenie AROMATERAPIA wymyślił w latach 20 XX wieku francuski chemik pracujący w rodzinnej firmie perfumeryjnej. Jednak sama aromaterapia, olejki eteryczne i kadzidła stosowane były już przez starożytne cywilizacje i uważa się, że są znane od około 4000 lat. Egipcjanie używali olejków głównie do mumifikacji zwłok, dzięki czemu zakonserwowane mumie zachowały się do dzisiaj, a żywice kadzidłowca po ekshumacji Tutenhamona nadal wydzielały niezwykły aromat. Używano je także do różnych obrzędów i rytuałów religijnych, namaszczania chorych oraz dezodoryzowania spoconego ciała. Wzmianki o olejkach pojawiają się także w Biblii, używane były przez kapłanów do namaszczenia chorych, w celu leczenia trudno gojących się ran. Już sam zapach olejków działa uśmierzająco i przynosił ulgę w cierpieniu. Kiedy odkryto ich antyseptyczną moc służyły również do odkażania ran, leczenia infekcji i różnych chorób. Z olejków eterycznych korzystano w czasie operacji czy porodu. 

Dzisiaj korzystamy z aromaterapii w różnych formach. Olejki eteryczne można stosować do kąpieli, masażu, rozpyla się je w pomieszczeniach za pomocą dyfuzorów lub kominków do aromaterapii. A także poleca się je do spożycia. Medycyna naturalna, czy tradycyjna wspomaga się aromaterapią w procesach leczenia i daje wyraźną poprawę zdrowia. Olejki eteryczne wykorzystywanie w aromaterapii działają na poziomie zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Naukowcy odkryli, że człowiek jest w stanie rozróżnić 10 000 zapachów, średnio jest to około 2 000-7 000. Chyba każdy z nas odczuł jak aromat może działać na nasze zmysły. I właśnie to działanie wykorzystuje aromaterapia. Olejki eteryczne i kadzidełka działają na nasze zmysły a dzięki działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i antyseptycznym działają również na ciało.

Jakie korzyści dają naturalne olejki eteryczne?

Choć trudno w to uwierzyć, ten naturalny olejek eteryczny ma bardzo dużo zalet. Jedną z nich są właściwości zdrowotne. Olejki mogą wspomóc Twoje leczenie zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkt ten może stać się również Twoim pomocnikiem w walce z cellulitem, nie wspominając już o doskonałych właściwościach aromaterapeutycznych.

Wiele z naszych olejków sprawdza się również w leczeniu chorób układu oddechowego i schorzeń reumatycznych. Niektóre wyciągi z ziół pozytywnie wpływają na cały na układ trawienny. Naturalne olejki z powodzeniem możesz wykorzystywać jako kosmetyki dezodoryzujące i odświeżające. Bakteriobójcze zdolności olejków niwelują bowiem nieprzyjemne wonie.

Antybakteryjne i antyseptyczne działanie sprawia, że olejki naturalne pomogą Ci w walce z uporczywymi chorobami skóry, takimi jak trądzik, grzybica czy brodawki. Jednak największą zaletą naszych ekstraktów z roślin są ich właściwości wyciszające i uspokajające. Rozpylany w powietrzu olejek pomaga poprawić nastrój, ułatwia walkę z nałogami i usuwa oznaki zmęczenia.

Olejki naturalne – które wybrać?

W naszej ofercie znajdziesz różne olejki eteryczne. W menu sklepu znajdziesz opisy działań konkretnych olejków eterycznych, dlatego przed zakupem zapoznaj się z nimi. Poniżej opisaliśmy ogólny charakter oraz właściwości działania naszych produktów.

Olejki do masażu

Naturalny olejek eteryczny świetnie nadaje się do zabiegów relaksacyjnych. W połączeniu z olejem roślinnym możesz tworzyć swój personalizowany olejek do masażu. Pamiętaj, aby nie nakładać silnie stężonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę.

Pachnący olejek eteryczny pomoże Ci również w leczeniu schorzeń układu oddechowego czy problemów dermatologicznych. Chcąc wykonać masaż z użyciem olejku eterycznego, rozcieńcz go w oleju bazowym. Jako olej bazowy w masażu relaksacyjnym sprawdzi się olej migdałowy, sezamowy lub aromatyczny śliwkowy. Chcąc wykonać masaż leczniczy zapoznaj się z właściwościami oleju tamanu. W chorobach reumatoidalnych warto wykorzystać olej laurowy. Olej rycynowy posłuży jako baza w przypadku leczniczych okładów i kompresów.

Olejki eteryczne do kominka

Wszystkie nasze olejki eteryczne możesz dyfuzować z przeznaczonym do tego kominku zapachowym. Pamiętaj jednak, żeby nie wlewać ich bezpośrednio. Najpierw należy dodać wody po to, aby olejek się nie przegrzał i nie stał się toksyczny i niebezpieczny dla zdrowia. Dzięki podgrzewanej wodzie olejek zachowa właściwą temperaturę i będzie się ulatniał, oczyszczając Twoją przestrzeń w domu. Nasz sklep oferuje szeroki wybór kominków do aromaterapii. Wybierz ten, który podoba Ci się najbardziej.

Olejki eteryczne do dyfuzora

Olejki eteryczne wlewane do dyfuzora nie są mieszane z wodą, mieszają się z alkoholem, substancją tłuszczową lub innymi rozpuszczalnikami. Wszystko zależy też o dyfuzora. Dlatego najlepiej zapoznać się z instrukcją.

Ponieważ małe cząsteczki aromatyczne łatwo dostają się do wnętrza organizmu przez drogi oddechowe, ważne jest, by wybrać olejki eteryczne dobrej jakości. Nie należy stosować olejków zapachowych niewiadomego pochodzenia.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dyfuzorów olejków eterycznych:

Urządzenie ultradźwiękowe, wytwarzające mgiełkę. Wykorzystuje ultradźwięki do rozpraszania cząsteczek olejku eterycznego do atmosfery. Jest to proces na zimno bez potrzeby ogrzewania olejków eterycznych. Dodajemy do małego dedykowanego pojemnika olejki eteryczne i odrobinę wody, wtedy utworzy się mgiełka. Urządzenie jest łatwe do czyszczenia, a cena nie jest wysoka. Dyfuzor może stać się również elementem dekoracyjnym Twojego salon.

Kolejne urządzenie to nebulizator. Najczęściej jest jako ładny wazon wykonany ze szkła i drewna, wyposażony w system pomp, który pozwala bardzo szybko i bardzo skutecznie rozpraszać mikrokropelki olejku eterycznego. Należy go używać przez kilka minut dziennie, nie więcej. Po skończonej pracy dokładnie wyczyścić. Podobnie jak urządzenia ultradźwiękowe, proces dyfuzji odbywa się na zimno. Dlatego jest najczęściej polecanym urządzeniem do domowej aromaterapii. Cząsteczki aromatyczne pozostają dłużej w powietrzu niż podczas pracy urządzenia ultradźwiękowego.

Wadą jest to, że często jest droższy i dość trudny do czyszczenia. Najlepszym wyborem jest dyfuzor, który nawilża w tym samym czasie. Jest to dobra alternatywa, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu, jest niska.

Jak zastosować olejki eteryczne w gospodarstwie domowym?

Naturalny olejek eteryczny to doskonały składnik środków czystości, płynów do prania i płukania bielizny, jak i domowych odświeżaczy. Dzięki antyseptycznemu działaniu oczyszcza przestrzeń, dezynfekuje i ją odświeża. Dodaj kilka kropel olejku do wody podczas sprzątania i ciesz się aromatycznym zapachem przez długi czas. Olejek eteryczny w praniu usunie nieprzyjemny zapach potu, a Twoja bielizna stanie się przyjazna dla skóry. Olejki eteryczne polecane są, zwłaszcza gdy masz alergie na chemiczne środki piorące z dodatkiem sztucznych aromatów. Z olejkami możesz stworzyć swój własny środek piorący i do płukania tkanin. Pomogą w tym takie składniki jak mydło Aleppo, kwasek cytrynowy, soda no i oczywiście, olejki eteryczne.

Z olejkami odświeżysz stare buty. Zobacz jak to zrobić przy użyciu olejku palmarosa.

Z odrobiną octu i wody stworzysz swój naturalny płyn do mycia okien, kabiny prysznicowej oraz wanny. Piorąc firanki w aromatycznej soli z dodatkiem olejków eterycznych, będziesz się cieszył świeżym zapachem przez wiele dni.

Olejki eteryczne na komary

Komary to największa zmora wakacyjnego wypoczynku. Zwłaszcza gdy jest ładna pogoda. Czy to podczas wyprawy do lasu, czy domowej biesiady w ogródku zawsze towarzyszą nam te niesforne owady.

Aby uniknąć ich ukąszeń, nie ma nic lepszego niż olejki eteryczne. Olejek palmarosa, lawendowy, z trawy cytrynowej to najlepsze odstraszacze insektów.

A jeśli już jesteś użądlony, nie panikuj! Olejki eteryczne przyjdą ci na ratunek, aby uspokoić ukąszenia i ból.

Olejki eteryczne do świec

Kiedy zapalasz świecę, cała atmosfera ewoluuje. Delikatny blask, migoczący płomień, ciepło, które z niego emanuje... Prawdziwa chwila relaksu i przyjemności! Dlatego zrobienie własnej naturalnej świecy z olejkami eterycznymi, to jest świetnym pomysłem. Ciesz się domową świecą o naturalnym i spersonalizowanym zapachu, której inni Ci pozazdroszczą.

Aby świeca była tak udana i bezpieczna, należy zaopatrzyć się w odpowiednie składniki oraz zachować środki ostrożności.

Olejki eteryczne i temperatura zapłonu.

Wszystkie olejki eteryczne są łatwopalne, ale zapalają się w różnych temperatur. Nazywa się to temperaturą zapłonu. Olejek eteryczny może się zapalić lub denaturować (stracić swoje właściwości, ulec degradacji).

Ponieważ każdy olejek eteryczny ma inną temperaturę zapłonu, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni.

Weźmy przykład: olejek eteryczny cytrynowy ma temperaturę zapłonu 53 ° C. Oznacza to, że nie należy go podgrzewać do temperatury wyższej niż 53°C. Co oznacza, że gdy wosk osiągnie wyższą temperaturę, ogień może rozprzestrzenić się po całej powierzchni.

Jeśli używasz mieszanki olejków eterycznych, zawsze sprawdź, czy nie zawiera łatwopalnych olejków.

Olejek eteryczny dodany w niewielkiej ilości do wosku, nie powinien zapłonąć. Problem pojawia się wtedy, gdy dodamy go za dużo lub niedokładnie wymieszamy. W przypadku olejku z niższą temperaturą zapłonu przestudź wosk a najlepiej sprawdź termometrem.

Olejki eteryczne do kąpieli

Ciepła woda sprawia, że pory skóry rozszerzają się, co sprzyja doskonałej penetracji składników aktywnych przez naskórek.

W tym samym czasie gorące opary wodne są obciążone olejkami eterycznymi. Dzięki temu zażywając relaksującej kąpieli, możemy oczyścić nasz układ oddechowy. Olejki o działaniu relaksującym przedostając się do naszych nozdrzy, jeszcze lepiej rozluźniają wszelkie napięcia i likwidują stres.

Jak stosować olejki eteryczne w kąpieli?

Olejków eterycznych nigdy nie wlewaj bezpośrednio do wody. Nie łączą się z wodą, dlatego unoszą się na powierzchni, tworząc małe skupiska. Może to doprowadzić do silnego podrażnienia skóry. Dlatego olejki należy rozcieńczyć.

Doskonałą bazą do olejków jest sól. Może to być sól morska, himalajska lub inna, którą posiadasz. W naszym sklep również znajdziesz sole do kąpieli, które możesz wykorzystać do relaksującej aromaterapii.

Sól umieść w słoiku, a następnie dodaj kilka kropli wybranego olejku lub mieszanki olejków. Potrząśnij słoikiem i gotowe. Otwórz go i rozkoszuj się pięknym zapachem. Tak przygotowaną sól wrzuć do ciepłej wody i poczekaj, aż się rozpuści. Możesz przygotować większą porcję na przyszły raz. Szczelnie zamknięty słoik sprawi, że pachnące sole możesz przechowywać bardzo długo.

Inną, równie dobrą, bazą są oleje roślinne. Wystarczy łyżka np. oleju kokosowego, oleju babassu czy innego oleju roślinnego, żeby stworzyć naturalny olejek do kąpieli. Niewielką ilość oleju bazowego dodaj do miseczki, a następnie kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Wymieszaj i wrzuć do ciepłej wody. Olej roślinny to doskonałe rozwiązanie, gdy Twoja skóra jest sucha lub zmagasz się z egzemą. Tak przygotowana mieszanka nie tylko ukoi Twoje zmysły, ale dopieści również skórę. Będzie miękka i dobrze nawilżona.

Niektóre olejki, jak grejpfrutowy, zapobiegają powstawaniu cellulitu. Dlatego stwórz własną mieszankę a zamieni Twoją łazienkę w domowe SPA.

Kąpiel dla dłoni i stóp

Olejkową kąpiel dla dłoni i stóp stosuje się szczególnie w celu złagodzenia bólu stawów lub żeby poprawić krążenie. Kąpiel dla dłoni i stóp przygotowuję się podobnie jak tą, dla całego ciała, tylko w mniejszym naczyniu. Przygotowaną sól lub olejek do kąpieli wlej do miski z ciepłą wodą i zamocz obolałe członki. Taka 30 min. kąpiel przyniesie wielką ulgę i poczujesz się znacznie lepiej.

Olejki eteryczne do inhalacji

Katar, zapalenie zatok to najczęstsze przyczyny z powodu, dla których decydujemy się na przeprowadzenie inhalacji. Są to często infekcje bakteryjne, ale też przyczyną bólu zatok mogą być polipy. Przewlekłe zapalenie zatok może być również związane z odchyleniem przegrody nosowej, alergią (katar sienny), zanieczyszczeniem środowiska lub paleniem tytoniu. Objawy to głównie uczucie permanentnego zatkania nosa, kataru, bólu głowy i kichania. W przypadku polipa lub odchylenia przegrody nosowej może być konieczne leczenie chirurgiczne.

Jak odetkać nos przy pomocy olejków eterycznych?

W przypadku ostrego zapalenia zatok istnieje bardzo dużo mukolitycznych olejków eterycznych, rozrzedzających i zmniejszających przekrwienie. Są bardzo skuteczne w łagodzeniu zapalenia zatok jak olejek sosnowy, miętowy, eukaliptusowy czy rozmarynowy.

Jak wykonać inhalację?

Możesz dodać olejki do ciepłej kąpieli i relaksować się jednocześnie inhalując swój aparat oddechowy.

Innym sposobem jest wykonanie domowej maści do nacierania klatki piersiowej. Olejki eteryczne ułatwią oddychanie nocą. Do wykonania inhalacyjnej maści użyj  oleju kokosowego, babsu i masła shea.

Jednocześnie możesz dodać kilka kropli do miseczki z wrzątkiem i wdychać opary. Żeby wzmocnić działanie, nałóż ręcznik na głowę.

Możesz też zakupić inhalator.

Olejki eteryczne do sauny

Jak stosować olejki eteryczne w saunie?

Możesz rozproszyć przyjemne zapachy i cieszyć się korzyściami płynącymi z olejków eterycznych w saunie. Użyj olejków orzeźwiających, które nie będą powodować senności. Najlepiej sprawdzą się olejki cytrusowe, sosnowy, lawendowy, z trawy cytrynowej, cedrowy, eukaliptusowy...

Rozcieńczyć olejek w wodzie, którą następnie wylejesz na podgrzewające saunę kamienie. Bardzo ważne jest rozcieńczanie olejków eterycznych, ponieważ są one z natury bardzo skoncentrowane. Wlej kilka kropli oleju do około litra wody.

Olejki najlepiej przeznaczyć do sauny parowej. W saunie suchej lub na podczerwień nie powinno się ich używać, chyba że posiadasz specjalny do tego celu dyfuzor.

Prawidłowo stosowane olejki eteryczne zwielokrotniają korzyści płynące z sesji w saunie. Nie wahaj się dodać nowego wymiaru do swoich sesji przyjemności.

Olejki do bani

Olejki możesz dodać również podczas kąpieli w bani. Bania to wielka, podgrzewana beczka, w której możesz się wygrzewać, zażywając kąpieli nawet jak do około leży śnieg. Jeszcze przyjemniej będzie, kiedy zaprosisz do kąpieli znajomych i wspólnie w miłej atmosferze spędzicie czas. Olejki do bani najlepiej rozcieńczyć w soli. Dzięki właściwościom antybakteryjnym oczyszczą wodą tak, żebyś mógł godzinami korzystać z zimowego relaksu.

Olejki eteryczne do samochodu

Wnętrze samochodu jest bardzo zanieczyszczonym miejscem. Najbardziej zanieczyszczone miejsce, z którym musisz się zmierzyć. Specjaliści od jakości powietrza twierdzą nawet, że lepiej otworzyć okno. Powietrze zewnętrzne jest mniej zanieczyszczone niż powietrze wewnątrz pojazdu!

To wnętrze jest siedliskiem bakterii, grzybów a my je niestety wdychamy. Okazuje się , że częściej łapiemy przeziębienie, dławicę piersiową, grypę itp., w samochodzie.

Dlatego, żeby oczyścić przestrzeń warto użyć olejków eterycznych takich jak np. palmarosa, eukaliptus czy mięta

Olejki eteryczne mogą poprawić samopoczucie kierowcy, ale także pasażerów w samochodzie.

Kiedy wybierasz się w daleką podróż, dobrze jest mieć pod ręką olejek cytrynowy i miętowy. Są to olejki, które mogą w trasie zastąpić kubek kawy, gdy poczujesz zmęczenie i senność. Wystarczy dać kilka kropli na chusteczkę i przez chwilę wdychać opary. Innym rozwiązaniem jest opaska na nadgarstek, którą nasączysz olejkami. Kiedy poczujesz senność i zmęczenie przybliż nadgarstek do nosa. Olejki szybko otworzą Ci oczy i oczyszczą umysł. Żeby trasa była bezpieczna rób od czasu do czasu przerwy na odpoczynek.

Pamiętaj, żeby nie dyfuzować niektórych olejków w samochodzie, gdy są z tobą dzieci, zwierzęta i kobiety w ciąży. Opaska na rękę pozwoli Ci rozkoszować się olejkami samodzielnie.

Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, na ratunek przyjdzie olejek z mięty zielonej i imbirowy. Dlatego warto przynajmniej jeden z nich zabrać, gdy planujesz wyjazd i nie chcesz czuć się niekomfortowo.

Imbir, mięta zielona i pieprzowa są bardzo skuteczne. Ponadto mają ożywcze i stymulujące działanie, które ogranicza uderzenia zmęczenia.

Jak stworzyć naturalne perfumy z olejkami eterycznymi?

Proces produkcji naturalnych perfum jest dość prosty. Musisz tylko wymieszać olejki eteryczne w odpowiednich proporcjach, starając się uszanować trzy klasyczne nuty głowy, serca i podstawy. Jako bazy użyj alkoholu lub oleju roślinnego np. jojoba. Wybór Twój będzie zależał od tego, czy wolisz perfumy w sprayu, czy do smarowania w olejku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać perfumy w kremie z dodatkiem naturalnych wosków.

Żeby Twoje perfumy były trwałe i miały ciekawą kompozycję postaraj się zachować zasadę trzech nut.

Nuta głowy to ta, którą czujemy jako pierwszą. Są to najczęściej lekkie, cytrusowe zapachy, ale mało trwałe i szybko się ulatniają.

Nuta serca jest trwalsza, dlatego czujemy ją znacznie dłużej. Nutą serca może być np. lawenda, geranium, róża, palmarosa, cynamon.

Nuta podstawy to ta, która niesie pozostałe zapachy i służy jako utrwalacz. Pozostanie z Tobą najdłużej. Nutą podstawy mogą być takie olejki jak pathouli, mirra, kadzidłowiec, mousse de chen itp.

W zależności od rodzaju perfum, które chcesz stworzyć, od Ciebie będzie zależało, czy dodasz wszystkie nuty. Może zechcesz połączyć jedynie cytrusowe olejki, tworząc lekką wodę toaletową. Jednak gdy zdecydujesz się na wszystkie trzy nuty, zacznij od podstawy. Dodając olejki bazowe, a następnie nuty serca, aby zakończyć nutami głowy. Pozwala to zachować strukturę perfum.

Po wybraniu trzech nut zrób mieszankę w szklanej, przyciemnionej butelce. Następnie pozostaw ją na około 3 tygodnie. Możesz regularnie wąchać kompozycję, aby dostosować zapach do swoich potrzeb. Możesz w trakcie dodawać kolejne olejki, jeżeli poczujesz, że to jeszcze nie ten wymarzony zapach.

Po 3 tygodniach oczekiwania można rozcieńczyć mieszaninę olejków eterycznych w bazie (alkoholu lub oleju). Kiedy perfumy będą gotowe? Musisz odczekać kilka tygodni. Perfumy w olejku znacznie szybciej będą gotowe natomiast te, które tworzysz z alkoholem, nawet wielu miesięcy. Może się zdarzyć, że wymarzonego zapachu nabiorą po kilku latach. 

W czym rozcieńczyć olejki eteryczne

Żeby cieszyć się wszystkimi cennymi właściwościami olejków eterycznych, konieczne jest ich rozcieńczanie. Wszystko będzie zależało od tego, w jakim celu je wykorzystasz. Tylko w nielicznych przypadkach możesz użyć olejku bezpośrednio na skórę. Wyjątkiem będą miejscowe pryszcze, grzybica paznokcia lub np. użycie olejku palmarosa jako naturalnego dezodorantu.

W pozostałych przypadkach użyj bazy. Może nią być sól, olej roślinny, miód, wosk lub alkohol. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie.

Olejki eteryczne można również rozcieńczyć w żelu aloesowym. Żel aloesowy jest nietłustym nośnikiem, który pozwala olejkom eterycznym bardzo szybko przenikać przez skórę. Działa nawilżająco, odżywczo, goi drobne skaleczenia i rany, łagodzi podrażnienia oraz pielęgnuje włosy. 

Olejki eteryczne Shaushka

Nasze olejki eteryczne są w 100% naturalne, czyste i wegańskie. Mogą być stosowane w aromaterapii, masażu, do produkcji olejków do masażu, perfum, domowych kosmetyków i środków czystości. Możesz nimi odświeżyć przestrzeń domową, zabrać w podróż samochodem, a nawet wykorzystać w saunie. Pamiętaj jednak, by zachować umiar i wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas ich stosowania. Więcej informacji o olejkach i ich przeznaczeniu znajdziesz na blogu. Zapraszamy!

Przeczytaj na Blogu