Masaż aromaterapeutyczny z użyciem olejków eterycznych

Opublikowano przez      08/08/2023 19:17:35     Aktualności , Olejki eteryczne i aromaterapia    Komentarze 0
Masaż aromaterapeutyczny z użyciem olejków eterycznych

Co to jest masaż aromaterapeutyczny?

O masażu aromaterapeutycznym mówimy wtedy, gdy masażysta podczas wykonywania zabiegu wykorzystuje olejki eteryczne w celach terapeutycznych.

Błędem jest myślenie, że ma on charakter wyłącznie relaksacyjny.

Oczywiście, masaż aromaterapeutyczny może być masażem relaksacyjnym. W przypadku zmęczenia i stresu, stanów lękowych czy depresji, użycie olejków eterycznych o działaniu poprawiającym samopoczucie, relaksacyjnym będzie pewnego rodzaju terapią dla duszy.

Musimy jednak pamiętać, że otwierając gabinet masażu aromaterapeutycznego, zawitają do nas klienci z różnymi problemami i dolegliwościami. Znajomość olejków eterycznych oraz umiejętność ich zastosowania w konkretnym przypadku, będzie kluczowa.

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj masażu zastosujemy. Każde intencjonalne użycie olejków eterycznych celem polepszenia stanu zdrowia i uzyskaniu oczekiwanego efektu, nazwiemy masażem aromaterapeutycznym.

Doskonale sprawdzą się techniki masażu klasycznego, drenażu limfatycznego czy elementy masażu orientalnego. Najważniejsze jest, aby uporać się z problemem, z jakim przyszedł do nas pacjent. To masażysta decyduje jaki rodzaj masażu będzie najskuteczniejszy w danym przypadku.

Masaż aromaterapeutyczny powinien przeprowadzać wykwalifikowany masażysta, posiadający rzetelną wiedzę z zakresu aromaterapii.

Masażysta powinien znać wskazania oraz przeciwskazania do masażu, jak i zastosowania aromaterapii.

Jakich olejków eterycznych możemy użyć podczas masażu aromaterapeutycznego

Olejki eteryczne to esencje roślin pozyskiwane w procesie destylacji z parą wodną lub np. poprzez tłoczenie, jak to jest w przypadku cytrusów. Podstawowym założeniem aromaterapii jest użycie olejku eterycznego celem poprawienia stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego.

W aromaterapii niektóre olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania i śmiało możemy ich użyć, gdy chcemy wpłynąć zarówno na samopoczucie, jak i uleczyć dolegliwości fizyczne. Takim olejkiem jest np. olejek z lawendy wąskolistnej.

Olejki cytrusowe, stosujemy w stanach depresji, napięcia nerwowego lub gdy cierpimy z powodu trudności z zasypianiem albo ogólnym zmęczeniem organizmu. Możemy ich użyć również do dezynfekcji skóry czy rozjaśniania przebarwień. Jednak nie wszystkie będą miały identyczne działanie, a niektóre z nich są wręcz antagonistami.

Lubiany przez większość olejek mandarynkowy będzie ułatwiał zasypianie, dlatego użyjemy go podczas masażu aromaterapeutycznym, gdy pacjent uskarża się na problemy z zasypianiem. Nie zaleca się w tym przypadku olejku ze skórki cytryny.

olejki eteryczne do masażu

Jako producent kosmetyków naturalnych bardzo często wystawiona jestem na działanie olejków eterycznych przez wiele godzin. Jeżeli podczas przelewania ich do buteleczek mogę założyć maskę, to w przypadku tworzenia kompozycji zapachowych już nie. Zawsze, gdy pracuję przez dłuższy czas z olejkiem cytrynowym lub z mięty zielonej i pieprzowej, liczę się z tym, że czeka mnie nieprzespana noc. Są to olejki, które działają na nasz organizm silnie pobudzająco, jak mocna filiżanka kawy. Dlatego zabieram je w podróż, gdy mam przed sobą wiele godzin jazdy samochodem i muszę być skupiona, a nie przysypiać.

Dobierając olejek eteryczny, warto też zwrócić uwagę na porę dnia. Masaże dodające zastrzyk energii dobrze jest przeprowadzać rano. Pacjent dzięki takiemu zabiegowi nabierze sił i być może ogarnie sprawy, które od dłuższego czasu spychał na bok, bo brakowało mu na to sił.

Wykonanie tego rodzaju masażu wieczorem może sprawić, że nie będzie mógł zasnąć w nocy a następnego dnia, będzie zmęczony i ospały.

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii powinny być dobrej jakości, niezawierające syntetycznych domieszek. W masażu aromaterapeutycznym nie stosujemy sztucznych aromatów, olejków zapachowych, ani podróbek oznaczonych przez producenta jako ''identyczny z naturalnym''. W aromaterapii nie stosujemy również konkretów ani absolutów.

Konkrety otrzymuje się poprzez ekstrakcję z rozpuszczalnikiem takim jak eter naftowy, benzyna, heksan, gdzie w dalszym etapie następuje proces oddestylowania tegoż rozpuszczalnika. Jeżeli uzyskanie olejku eterycznego jest trudne lub kosztowne destyluje się konkret z alkoholem etylowym w wyniku czego powstaje absolut.

Absolut jest o wiele gęściejszy od olejku eterycznego. Stosuje się je głównie w perfumerii i do produkcji kosmetyków. Pozyskuje się je najczęściej z takich roślin jak jaśmin, fiolek, mech dębowy (mousse de chêne). Zdarza się, że absolut ma mocniejszy i ładniejszy zapach od olejku eterycznego.

Jakiego masażu nie nazwiemy ''aromaterapeutycznym''.

Na początku swojej przygody z masażem miałam okazję uczestniczyć w kursie masażu aromaterapeutycznego. Kurs trwał dwa dni, nie było żadnej teorii ani mowy o wpływie olejków eterycznych na organizm ludzki. Masaż polegał na wyborze olejku przez klienta, którego zapach mu najbardziej odpowiadał, a następnie wykonaniu określonej ilości głaskań i rozcierań. Jak się okazało, sam prowadzący kurs nie miał wiedzy z zakresu aromaterapii.

masaż aromaterapeutyczny

Dlatego, zanim skorzystamy z kursu masażu aromaterapeutycznego, upewnijmy się, czy warto.

Podczas masażu aromaterapeutycznego, to masażysta-terapeuta decyduje o wyborze olejku, a nie klient. Osoba, która oddaje się w ręce masażysty, nie musi posiadać wiedzy z aromaterapii.

W przypadku gdy masaż ma pomóc pacjentowi się zrelaksować, zmniejszyć napięcie nerwowe możemy wskazać kilka olejków eterycznych o podobnym działaniu i pozwolić klientowi wybrać jeden z nich wg upodobań. Jednak kiedy masaż aromaterapeutyczny ma za zadanie udrożnić drogi oddechowe, pomóc w terapii zatkanych zatok i wywołanych tym bóli głowy, to masażysta-terapeuta powinien skomponować odpowiednią mieszankę zgodnie z wiedzą, jaką posiada. Dlatego masaż, w którym klient decyduje o doborze olejków, nie będzie miał wiele wspólnego z terapią. Co prawda, coraz częściej zdarza się, że idąc do lekarza, sugerujemy jaki lek chcielibyśmy dostać. Tak naprawdę to nie nasza rola. To lekarz powinien zdecydować co nam zalecić, żeby nas uleczyć.

Masażem aromaterapeutycznym nie będzie zabieg wykonany z użyciem olejków zapachowych lub złej jakości olejków eterycznych z niepewnego źródła. Nie będzie też nim masaż z użyciem olejków eterycznych na zasadzie ''taki mam, to go dzisiaj zastosuję''. Masażyści nieposiadający wiedzy z zakresu aromaterapii nabywają dwa do trzech olejków, które ich zdaniem ładnie pachną, i używają zamiennie według własnych upodobań. To również nie jest masaż aromaterapeutyczny. 

Podczas masażu aromaterapeutycznego możemy użyć świec zapachowych oraz kadzidełek, ale to nie one będą odgrywały tutaj kluczową rolę. Nie możemy mówić o masażu aromaterapeutycznym tylko dlatego, że postawiliśmy pachnące świece obok. Nie zawierają one nawet olejków eterycznych. Większość świec zawiera sztuczne aromaty, ponieważ olejki eteryczne są łatwopalne a w wysokiej temperaturze wręcz toksyczne.

Co powinniśmy wiedzieć, zanim sięgniemy po olejki eteryczne?

Zanim przejdziemy do zagadnień związanych z masażem aromaterapeutycznym, musimy dowiedzieć się, jakie procesy fizjologiczne mogą zachodzić podczas jego wykonywania. Jakie receptory czuciowe, zmysły będą brały w nim udział i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Masaż aromaterapeutyczny

Podczas masażu aromaterapeutycznego wcieramy w skórę odpowiednio wcześniej dobrane i rozcieńczone, olejki eteryczne. Musimy pamiętać, że będą miały wpływ zarówno na pacjenta i jak i na masażystę. Masażyści stosujący olejki eteryczne, często zapominają o zasadach BHP i ochronie własnego zdrowia. Te mocne, roślinne esencje wchłaniane są przez skórę, drogą wziewną przez usta i nos. Niektórych zapachów nie można wdychać dłużej niż 7-8min, gdyż mogą wywołać nudności i silny ból głowy np. trawa cytrynowa, ylang-ylang, kadzidłowiec Olibanum.

Jako masażystka sama doświadczałam tych nieprzyjemnych dolegliwości, testując po raz pierwszy nowy, nieznany mi wcześniej olejek eteryczny. Masażysta, wcierając olejki eteryczne w skórę swojego klienta, wdycha unoszące się opary niekiedy przez godzinę, a nawet i dłużej. Dlatego podczas wykonywania długich masażów relaksacyjnych warto wybrać takie olejki eteryczne, które nam nie zaszkodzą, gdy będziemy wystawieni na ich działanie przez ten czas. Niektóre olejki mogą wywołać reakcje alergiczne. W takim przypadku trzeba wykluczyć je i zastąpić innymi o podobnych właściwościach. Masażysta musi zawsze pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Pracownice salonów masażu oraz salonów SPA powinny zostać odsunięte od wykonywania masażów aromaterapeutycznych w okresie ciąży. Nadmierne wdychanie mocnych olejków eterycznych, wcieranie ich w skórę w trakcie wykonywania masażu, może doprowadzić nawet do poronienia.

Gdy stosujesz olejki eteryczne, zachowaj ostrożność!

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania olejków np. w okresie ciąży, u osób bardzo wrażliwych czy uczulonych na niektóre zapachy. Źle wybrany olejek przyniesie odwrotny efekt od oczekiwanego a czasem może zaszkodzić.

Bardzo często słyszę takie sformułowanie ''dodaj 15-20 kropli wybranego oleju eterycznego do oleju bazowego''. Niestety, nie wszystkie olejki możemy dawkować w takiej samej ilości. Przykładem tutaj będzie np. olejek z kory cynamonowca cejlońskiego, którego możemy użyć bardzo niewielką ilość w porównaniu np. do olejku z białego grejpfruta czy słodkiej pomarańczy. Podobnie olejki z trawy cytrynowej, bergamotki w dużym stężeniu mogą wywołać alergię.

Również pora roku powinna wpływać na wybór olejków eterycznych. Niektóre z nich są fotouczulające i zastosowanie ich na chwilę przed ekspozycją ciała na słońce, może wywołać silną alergię.

Zanim przystąpimy do masażu aromaterapeutycznego, powinniśmy przeprowadzić wywiad z naszym klientem /pacjentem.

Masaż aromaterapeutyczny

Podczas wywiadu należy upewnić się, że olejek eteryczny, który chcemy zastosować, nie wywoła silnej alergii ani nie będzie budził złych skojarzeń czy emocji. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, że nawet najbardziej popularne i lubiane zapachy niektórym mogą źle się kojarzyć.

W swojej pracy poznałam osobę, która bardzo niedobrze reagowała na zapach mandarynki. Olejek mandarynkowy to jeden z popularniejszych olejków eterycznych, który śmiało możemy polecić nawet dzieciom cierpiącym na problemy z zasypianiem. Jednak jeżeli ktoś bardzo nie lubi tego zapachu i wywołuje u niego negatywne emocje, możemy zaproponować inny. W aromaterapii zapach powinien leczyć, a nie doprowadzać do złego samopoczucia.

Kto może wykonywać masaż aromaterapeutyczny?

W zasadzie to każdy może nazwać się aromaterapeutą i otworzyć własny gabinet masażu. Nawet dwudniowy kurs daje nam takie możliwości. Z uwagi na dobro naszych pacjentów warto jednak odpowiednio się do takiego przedsięwzięcia przygotować i dodatkowo przeszkolić. Oczywiście gorąco polecam dłuższe kursy, gdzie poznacie szczegółowo anatomię i fizjologię człowieka. Zawód technika masażysty możesz zdobyć w dwa lata, a jednocześnie szkoląc się z wiedzy o olejkach eterycznych na kursach dodatkowych, masz szanse na zostanie doskonałym aromaterapeutą.

Olejki eteryczne to nie tylko pachnący płyn, którego użyjemy podczas masażu, żeby było miło. To pewnego rodzaju ziołowy lek, który musimy wiedzieć, jak i kiedy zastosować.

Od czego zacząć przygodę z aromaterapią?

Na początek wybierz kilka popularnych olejków jak np. lawendowy, grejpfrutowy, ze słodkiej pomarańczy, cytrynowy, rozmarynowy, goździkowy i cynamonowy.

Poznaj ich właściwości, naucz się tworzyć kompozycje z ich udziałem, poznaj przeciwskazania do ich stosowania oraz części ciała, na które możesz je aplikować. W masażu omijaj okolice oczu, błon śluzowych, uważaj na skaleczenia oraz defekty skóry.

Nie nakładaj olejków tam, gdzie trudniej będzie im przeniknąć przez skórę np. zrogowaciałe stopy czy dłonie.

Spróbuj wykonać wcześniej kąpiel dla stóp i dłoni z dodatkiem soli. Twarda skóra zrobi się miękka, łatwiej będzie można ją zetrzeć, by następnie nałożyć mieszankę o działaniu terapeutycznym.

Poznaj również działanie olejów roślinnych, bo to one będą stanowić bazę, w której zatopisz niewielką ilość olejku eterycznego. Niektóre oleje roślinne jak np. olej z pestek śliwek, olej z pestek malin dodatkowo będą perfumować Twoją mieszankę. Tych olejów możesz użyć np. podczas masażu relaksacyjnego albo masażu twarzy.

Masaż aromaterapeutyczny

Olej tamanu użyj podczas masażu ciężkich, zmęczonych nóg a oleju sezamowego i rycynowego, podczas masażu skóry głowy.

W masażu aromaterapeutycznym nie zawsze wskazana jest duża ilość oleju. Kiedy pracujemy z powięzią lub przeprowadzamy drenaż limfatyczny, środek poślizgowy będzie utrudniał nam pracę. Rozwiązaniem jest nałożenie mieszanki o działaniu chłodzącym, przeciwbólowym lub rozluźniającym w ostatniej fazie masażu. Olejki eteryczne będą działać długo po zakończeniu masażu, wzmacniając jego efekt i przynosząc ulgę.

W jakich przypadkach zastosujemy masaż aromaterapeutyczny?

Na pewno jest to doskonały masaż dla osób ciągle spiętych, rozdrażnionych i zestresowanych. Jeżeli cierpisz z powodu bezsenności albo jesteś ciągle ospały, zmęczony odpowiednio dobrane olejki pomogą poprawić Twoją kondycję.

Zaleca się masaż aromaterapeutyczny w przypadku bóli mięśni, stawów, problemów gastrycznych czy bóli menstruacyjnych.

Masaż aromaterapeutyczny poprawi ukrwienie, zmniejszy obrzęki oraz przyniesie ulgę podczas migreny.

Aromaterapeutyczny masaż twarzy pomoże w przypadku zatkanych zatok, problemów z oddychaniem czy opuchlizną. Należy jednak zachować ostrożność, by olejek nie dostał się do oczu.

Masaż karku i szyi z użyciem olejków eterycznych sprawi, że zrzucisz wielki ciężar i nabierzesz lekkości.

Masaż ten pomoże pozbyć Ci się nadmiaru wody z organizmu, jak również wspomoże przepływ limfy.

Masaż aromaterapeutyczny

Jeżeli zaciekawił Cię temat aromaterapii zapraszam do zapoznania się z olejkami eterycznymi marki Shaushka oraz ich właściwościami. W naszym sklepie znajdziesz krótkie opisy każdego z nich, co ułatwi Ci dokonanie wyboru. Aromaterapia to nasza pasja a olejki eteryczne dodajemy również do kosmetyków, które sami produkujemy. Stawiamy na naturalność, dlatego zapachy, które zamykamy w małych buteleczkach, są wyłącznie pochodzenia roślinnego a nie syntetycznego.

Powiązane wpisy

Inne produkty

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze