Palo Santo

Co to jest Palo Santo i jakie ma zastosowanie?

Palo santo (Burseragraveolens) to drzewo pochodzące z Peru, Ekwadoru i innych krajów Ameryki Południowej. Rośnie w suchych lasach tropikalnych i wytwarza bardzo pachnącą żywicę. W języku hiszpańskim palo santo oznacza "święte drewno". Przez tysiące lat drewno, żywica i olej były wykorzystywane do celów leczniczych, głównie w leczeniu bólu oraz stresu. Mówi się również, że oczyszcza z negatywnych energii. Nie ma wielu badań naukowych potwierdzających skuteczność palo santo. Niemniej jednak palo santo jest używane przez rdzenną ludność od wieków. Palo santo jest tradycyjnym lekarstwem na ból, stany zapalne i stres. Jest również używane do oczyszczania negatywnych energii. Możesz je stosować jako kadzidełko lub nakładać na skórę w formie olejku.

czytaj więcej »

Aktywne filtry

W jakiej formie możemy spotkać Palo Santo?

Palo santo jest dostępny w różnych formach. Drewno. Drewienka z drzewa palo santo są dostępne w postaci patyków, wiórów lub proszku.

Żywica. Drzewo Palo santo zawiera bardzo aromatyczną żywicę, którą można ekstrahować i stosować również w kosmetykach.

Olej. Olejek eteryczny z palo santo można uzyskać z drewna i owoców poprzez destylację.

Właściwości Palo santo

Odstrasza komary

Tradycyjnie palo santo jest szeroko stosowany do odstraszania komarów oraz innych owadów jak mrówki, termity i muchy.

Badanie z 2012 r. wykazało, olejek eteryczny palo santo składa się głównie z limonenu. Limonen jest substancją o właściwościach również owadobójczych, dlatego jest stosowany w naturalnych środkach odstraszających owady. Jednak nie ma twardych dowodów na poparcie tej tezy. Konieczne są dalsze badania, aby ustalić, w jaki sposób palo santo odstrasza na komary.

Zmniejsza ból

Kolejną korzyścią jest złagodzenie bólu. Ludzie, dla których to Święte Drzewo jest jednym z podstawowych, naturalnych leków, używają palo santo do leczenia bólu w przypadku:

artretyzmu

bólu głowy

bólu gardła

Prawdopodobnie to również za sprawą wspomnianego już limonenu. Badania z 2017 r. potwierdzają, że substancja ta ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie ma jednak twardego dowodu na to, że samo palo santo ma wszystkie te właściwości.

Relaksuje i odpędza stres

Wiele osób uważa, że aromat palo santo jest relaksujący, więc jest powszechnie stosowany w celu złagodzenia stresu. Uważa się, że ma oczyszczający wpływ na ciało i umysł.

Jak używać palo santo?

W zależności od formy palo santo jest używane na różne sposoby.

Zastosowania olejku palo santo

Zazwyczaj olejek palo santo jest wdychany podczas zabiegów aromaterapii. Ta metoda jest często stosowana podczas uprawiania jogi, medytacji lub wykonywania czynności łagodzących stres.

Olej można również nakładać na skórę. Ta technika jest zwykle stosowana w leczeniu bólu.

Palo santo drewno

Drewno jest spalane jako kadzidło. Podczas spalania uwalnia się aromatyczny dym. Opiłki palo santo i proszek są używane w ten sam sposób.

Zastosowanie żywicy Palo santo

Podobnie jak drewno palo santo, żywica jest używana jako kadzidło. Jest to umieszczony na rozgrzanej tarczy węgla drzewnego w palniku żywicznym, który uwalnia aromat żywicy.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Palo santo nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi.

Należy jednak zachować ostrożność, jeśli dotyczą Cię następujące scenariusze:

To twój pierwszy raz, kiedy używasz oleju. Najpierw wykonaj test płatkowy. Jeśli Twoja skóra stanie się podrażniona, natychmiast przestań używać oleju.

Masz problemy z płucami lub oddychaniem. Unikaj pieczenia palo santo, które może pogorszyć objawy.

Jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Zaleca się unikanie stosowania oleju palo santo lub kadzidła w tym przypadku.

Czy drzewo palo santo jest zagrożone?

Chociaż palo santo stało się bardzo popularne, drzewo nie jest zagrożone. Jest wymieniony jako drzewo "najmniejszej troski" przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Oznacza to, że populacja palo santo jest stabilna i nie jest zagrożona.

Mimo to ważne jest, aby kupować palo santo, które zostało etycznie i w sposób zrównoważony pozyskiwane.

Przez wiele lat zbieranie palo santo powodowało wylesianie. Wylesianie ma negatywny wpływ na środowisko. Zmniejsza również źródła dochodu miejscowej ludności. Jednak palo santo można zbierać bez usuwania drzew. Drewno można uzyskać z opadłych gałęzi, a olej można wydobyć z owoców. Metody te pozostawiają las bez szwanku.

Przed zakupem palo santo upewnij się, że został on wyprodukowany w sposób odpowiedzialny. Pomoże to wesprzeć zachowanie gatunku palo santo i źródła utrzymania rdzennych ludów.

Jak korzystać z palo santo?

Olejek eteryczny Palo santo można stosować w następujący sposób:

1. Dodaj go do dyfuzora lub kominka do olejków eterycznych.

2. Wlej kilka kropli do garnka z gorącą wodą, aby uzyskać pachnącą parę.

3. Rozcieńczyć go z olejem roślinnym jak olej rycynowy, olej sezamowy i nakładaj na skórę.

Drewno Palo santo

Aby spalić palo santo drewniane pałeczki:

1. Zapal palo santo świecą, zapalniczką lub zapałką.

2. Przytrzymaj kadzidło w dół pod kątem 45 stopni.

3. Pozwól patyczkowi palić się przez 30 sekund.

4. Zdmuchnij płomień. Umieść drewienko w żaroodpornym naczyniu tak, żeby mogło się żarzyć.

5. Używając zrębków lub proszków, umieść je w żaroodpornym naczyniu. Zapal je zapalniczką lub zapałką, a następnie zdmuchnij po 30 sekundach.

6. Nigdy nie zostawiaj płonącego kadzidła bez opieki.

Żywica Palo santo

Do tej metody potrzebny jest kominek żywiczny, krążek węgla drzewnego i piasek. Możesz również użyć żwiru lub innego niepalnego materiału zamiast piasku.

1. Napełnij kominek żywiczny piaskiem.

2. Chwyć przy pomocy pęsety/ szczypców krążek węgla drzewnego. Rozgrzej jedną stronę węgla zapalniczką lub zapałką. Powtórz po drugiej stronie.

3. Umieść węgiel drzewny na piasku. Poczekaj, aż na wierzchu utworzy się cienka warstwa popiołu.

4. Połóż żywicę na wierzchu węgla drzewnego. Gdy żywica się rozpuści, uwolni swój aromat.

5. Zanurz węgiel drzewny w wodzie, gdy skończysz okadzać przestrzeń.

6. Możesz również dodać żywicę wraz z olejem bazowym do kominka zapachowego, którego używasz do dyfuzji olejków eterycznych.

Kadzidełka Palo Santo

W naszej ofercie znajdziesz ręcznie zwijane kadzidełka z Indii. Palo Santo w formie patyczków wystarczy zapalić, a następnie zdmuchnąć płomień po kilku sekundach i umieścić je na drewnianej podstawce do kadzidełek zwanej ''nartą''.

Palo Santo jest ważnym składnikiem wielu tradycyjnych rytuałów i ceremonii w Ameryce Południowej. Używane jest w takich okazjach jak święta, inicjacje, ceremonie uzdrawiania czy śluby. Ma symboliczne znaczenie i jest uważane za święte narzędzie.

Większość zastosowań Palo Santo opiera się na wierzeniach i tradycjach kulturowych. Jeśli chcesz skorzystać z Palo Santo w konkretnym celu, zawsze warto dowiedzieć się więcej o jego tradycyjnym wykorzystaniu i skonsultować się z osobą z doświadczeniem w praktykach duchowych lub medycynie naturalnej.

Przeczytaj na Blogu