Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

Waga

Waga

  • 0 g - 50 g

Cena

Cena

  • 9,00 zł - 65,00 zł

Olejki eteryczne

Czym są naturalne olejki eteryczne?

Olejek eteryczny jest płynnym i niezwykle aromatycznym ekstraktem. Otrzymywanym najczęściej przez destylację z parą wodną świeżej rośliny, która koncentruje w sobie lotne składniki aktywne. Stanowi kwintesencję rośliny. Olejki eteryczne nadają roślinie zapach, który przyciąga lub odstrasza owady. Wszystko zależy od potrzeby. Olejki chronią roślinę przed słońcem oraz wieloma czynnikami zewnętrznymi. Tworzą naturalną synergię zapachów, dzięki której każda roślina ma inny, niepowtarzalny aromat.

Pozyskuje się je na dwa sposoby. Tradycyjna metoda otrzymywania olejku eterycznego to wyciskanie na zimno. Dotyczy to głównie cytrusów, których olejki eteryczne otrzymuje się ze skórki owoców. Druga metoda to destylacja rośliny z parą wodną. Jest to metoda najczęściej stosowana. Polega na cyrkulacji pary wodnej, która przenika przez roślinę w celu uwolnienia esencji w niej zawartej. W fazie końcowej olejek oddzielany jest od wody, którą nazywamy hydrolatem.

Jakie właściwości posiadają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, grzybobójcze. Przyspieszają gojenie się ran, leczą infekcje, trądzik, likwidują cellulit oraz ułatwiają oddychanie. Możesz je wykorzystać w codziennej pielęgnacji skóry i włosów lub zrelaksować się po całym dniu pracy. Są bardzo skutecznym środkiem likwidującym nieprzyjemny zapach, dlatego możesz oczyścić z nimi domową przestrzeń, dodać je do prania oraz sprzątania domu.

Naturalne olejki eteryczne uwolnią napięcia. Ukoją zszarpane nerwy i pomogą, gdy cierpisz z powodu depresji.

czytaj więcej »

Aktywne filtry

Olejki eteryczne do aromaterapii oraz tworzenia naturalnych perfum

Uczulenie na olejki eteryczne objawy

Źle dobrane olejki lub stosowane w nieodpowiednich dawkach, mogą mieć efekty uboczne. Olejki eteryczne posiadają wiele właściwości leczniczych i relaksujących, ale nie oznacza to, że można je stosować bez ograniczeń. Jak już wiemy, olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin, które natura wyposażyła w pewne mechanizmy obronne przed szkodnikami. Właśnie dlatego silnie stężone esencje roślinne mogą powodować alergie, wywoływać zaczerwienienie skóry, nieprzyjemne swędzenie, nudności, bóle głowy. Zwłaszcza gdy przyjmujemy je w dużych dawkach.

Olejki eteryczne posiadają również właściwości fotouczulające. Reagują w kontakcie z promieniami słońca, dlatego niektórych z nich nie należy nakładać na skórę, wychodzą na plażę. Pamiętajmy również, że w okresie ciąży oraz karmienia, zanim sięgniesz po olejki skonsultuj się z lekarzem.

Olejki eteryczne w ciąży

Najczęściej słyszymy "nigdy nie używaj olejków eterycznych w ciąży"... Aromaterapia może być rzeczywiście niebezpieczna w czasie ciąży. W tym bardzo szczególnym okresie życia dla wielu kobiet, bezpieczeństwo ich dziecka jest najważniejsze. Zdecydowanie odradza się stosowania olejków eterycznych w pierwszym trymestrze ciąży, po to, aby nie zatruć płodu. Jednak po tym okresie olejki eteryczne mogą stać się twoimi najlepszym przyjacielem. Jeśli są używane ze zdrowym rozsądkiem i oszczędnie, pozwolą Ci nacieszyć w tym szczególnym okresem bez większych dolegliwości.

Ciąża jest pełna emocji i pytań, a Ty musisz zwracać większą uwagę niż kiedykolwiek na swoje zdrowie, morale i dobre samopoczucie. W tym czasie zadbaj o swoje ciało i dziecko, którego się spodziewasz, z korzyściami płynącymi z olejków eterycznych. Bądź ostrożna, wszelkie środki bezpieczeństwa powinny być zachowane. Zapoznaj się dokładnie z właściwościami każdego olejku eterycznego, zanim go użyjesz. Sprawdź, czy jest on zalecany, czy raczej odradzany w okresie ciąży.