Olejki eteryczne

Czym są naturalne olejki eteryczne?

Olejek eteryczny jest płynnym i niezwykle aromatycznym ekstraktem. Otrzymywanym najczęściej przez destylację z parą wodną świeżej rośliny, która koncentruje w sobie lotne składniki aktywne. Stanowi kwintesencję rośliny. Olejki eteryczne nadają roślinie zapach, który przyciąga lub odstrasza owady. Wszystko zależy od potrzeby. Olejki chronią roślinę przed słońcem oraz wieloma czynnikami zewnętrznymi. Tworzą naturalną synergię zapachów, dzięki której każda roślina ma inny, niepowtarzalny aromat.

Pozyskuje się je na dwa sposoby. Tradycyjna metoda otrzymywania olejku eterycznego to wyciskanie na zimno. Dotyczy to głównie cytrusów, których olejki eteryczne otrzymuje się ze skórki owoców. Druga metoda to destylacja rośliny z parą wodną. Jest to metoda najczęściej stosowana. Polega na cyrkulacji pary wodnej, która przenika przez roślinę w celu uwolnienia esencji w niej zawartej. W fazie końcowej olejek oddzielany jest od wody, którą nazywamy hydrolatem.

Jakie właściwości posiadają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, grzybobójcze. Przyspieszają gojenie się ran, leczą infekcje, trądzik, likwidują cellulit oraz ułatwiają oddychanie. Możesz je wykorzystać w codziennej pielęgnacji skóry i włosów lub zrelaksować się po całym dniu pracy. Są bardzo skutecznym środkiem likwidującym nieprzyjemny zapach, dlatego możesz oczyścić z nimi domową przestrzeń, dodać je do prania oraz sprzątania domu.

Naturalne olejki eteryczne uwolnią napięcia. Ukoją zszarpane nerwy i pomogą, gdy cierpisz z powodu depresji.

czytaj więcej »

Aktywne filtry

Olejki eteryczne do aromaterapii oraz tworzenia naturalnych perfum

Uczulenie na olejki eteryczne objawy

Źle dobrane olejki eteryczne lub stosowane w nieodpowiednich dawkach, mogą mieć efekty uboczne. Olejki eteryczne posiadają wiele właściwości leczniczych i relaksujących, ale nie oznacza to, że można je stosować bez ograniczeń. Jak już wiemy, olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin, które natura wyposażyła w pewne mechanizmy obronne przed szkodnikami. Właśnie dlatego silnie stężone esencje roślinne mogą powodować alergie, wywoływać zaczerwienienie skóry, nieprzyjemne swędzenie, nudności, bóle głowy. Zwłaszcza gdy przyjmujemy je w dużych dawkach.

Olejki eteryczne posiadają również właściwości fotouczulające. Reagują w kontakcie z promieniami słońca, dlatego niektórych z nich nie należy nakładać na skórę, wychodzą na plażę. Pamiętajmy również, że w okresie ciąży oraz karmienia, zanim sięgniesz po olejki skonsultuj się z lekarzem.

Olejki eteryczne w ciąży

Najczęściej słyszymy "nigdy nie używaj olejków eterycznych w ciąży"... Aromaterapia może być rzeczywiście niebezpieczna w czasie ciąży. W tym bardzo szczególnym okresie życia dla wielu kobiet, bezpieczeństwo ich dziecka jest najważniejsze. Zdecydowanie odradza się stosowania olejków eterycznych w pierwszym trymestrze ciąży, po to, aby nie zatruć płodu. Jednak po tym okresie olejki eteryczne mogą stać się twoimi najlepszym przyjacielem. Jeśli są używane ze zdrowym rozsądkiem i oszczędnie, pozwolą Ci nacieszyć w tym szczególnym okresem bez większych dolegliwości.

Ciąża jest pełna emocji i pytań, a Ty musisz zwracać większą uwagę niż kiedykolwiek na swoje zdrowie, morale i dobre samopoczucie. W tym czasie zadbaj o swoje ciało i dziecko, którego się spodziewasz, z korzyściami płynącymi z olejków eterycznych. Bądź ostrożna, wszelkie środki bezpieczeństwa powinny być zachowane. Zapoznaj się dokładnie z właściwościami każdego olejku eterycznego, zanim go użyjesz. Sprawdź, czy jest on zalecany, czy raczej odradzany w okresie ciąży.

Stosując olejki eteryczne zachowaj ostrożność

Olejki eteryczne są stosunkowo popularne ze względu na swoje różnorodne zastosowania, ale istnieją pewne powody, przez które mogą być  mało doceniane. Istnieje wiele badań naukowych poświęconych olejkom eterycznym, ale nie są one wystarczające co powoduje, że niektórzy mają spore obawy przed ich użyciem. Niechęć do stosowania olejków eterycznych, może być spowodowana ryzykiem pojawienia się alergii zwłaszcza, jeżeli jesteśmy bardzo wrażliwy i mamy wiele nietolerancji na niektóre produkty spożywcze, zioła i owoce. Również niewłaściwe zastosowanie olejków eterycznych, lub zbyt długie wystawianie się na ich działanie może powodować bóle głowy, nudności, problemy z oddychaniem lub uczucie senności. Często zapominamy, lub nie wiemy, że olejki eteryczne to silne i mocno skoncentrowane esencje. Niektóre z nich jak np. olejek cynamonowy możemy używać w proporcji 0,04% by nie narazić się na nieprzyjemne alergie i podrażnienia. Zwłaszcza dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i schorowane powinny zachować ostrożność by nie narażać się na ich negatywne skutki. Podobnie jest z perfumami czy różnymi ziołowymi esencjami. Nadmiar może zaszkodzić. 

Należy również zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, myć ręce po każdym użyciu olejku. Czasem nie zauważymy, że niewielka kropla olejku eterycznego pozostała na palcu po tym, jak zakręcaliśmy buteleczkę. Przypadkowe potarcie oka ręką może wywołać nieprzyjemne doznania bólowe, pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oka. Również potarcie ręką, na której są śladowe ilości olejku eterycznego miejsc wrażliwych, zranionych czy błon śluzowych, może być nieprzyjemne. Dlatego mycie rąk wodą i mydłem po każdym użyciu jest niezbędne. Niektórzy uważają, że nadmiar olejku eterycznego powinno zmywać się olejem roślinnym. Jest to dobry sposób, ponieważ możemy szybko rozcieńczyć olejek eteryczny. Niestety, sposób ten nie sprawdzi się, gdy przypadkowo na naszej skórze znalazła się zbyt duża ilość olejku eterycznego. W pierwszej kolejności powinniśmy obficie spłukać skórę wodą z mydłem. Dopiero, gdy skóra bedzie oczyszczona z nadmiaru olejku, możemy zastosować olej roślinny. 

Przeczytaj na Blogu