Olejki eteryczne – remedium na przeziębienie!

Opublikowano przez      11/15/2021 13:00:00     Aktualności , Olejki eteryczne i aromaterapia    Komentarze 0
Olejki eteryczne – remedium na przeziębienie!

Jak najlepiej wykorzystać cenne właściwości olejków eterycznych? Wypróbuj aromaterapię! Nie od dziś wiadomo, że pomaga ona łagodzić objawy kaszlu, czy kataru. Sprawdź, jak działają olejki eteryczne – na przeziębienie i poprawę nastroju, a staną się nieodłącznym elementem większości domowych terapii.

Przejdź do akapitów:


1.Właściwości olejków eterycznych
2.Aromaterapia na przeziębienie
3.Stosowanie olejków eterycznych na przeziębienie

Właściwości olejków eterycznych

Stosowanie olejków eterycznych na przeziębienie to nic nowego. Właściwości olejków znane i cenione były już przed wiekami. Na wielu z nich opierała się medycyna ludowa różnych regionów. Miały leczyć nie tylko ciało, ale także ducha – poprawiać nastrój, dodawać wigoru, czy zmniejszać uczucie zmęczenia.

Właściwości olejków eterycznych wykorzystywali nie tylko uzdrowiciele, czy znachorzy, ale także legalnie praktykujący lekarze. Olejki były również cennymi składnikami kosmetyków i kompozycji zapachowych. Już w starożytności służyły najbogatszym jako perfumy i symbolizowały luksus, władzę oraz wysoką pozycję społeczną.

Żeby rozpocząć stosowanie olejków eterycznych na przeziębienie i regularnie włączać je do terapii, należy wiedzieć, po które warto sięgnąć w danej sytuacji. Sprawdź, co pomoże w walce z katarem, a co na choroby gardła.

Aromaterapia na przeziębienie powinna uwzględniać zwłaszcza olejek sosnowy. Gdy atakują infekcje górnych dróg oddechowych, trudno o lepszego sprzymierzeńca! Ma właściwości antyseptyczne – bardzo pomocne przy uśmierzaniu bólu gardła. Rozszerza także drogi oddechowe, działa wykrztuśnie i ułatwia oddychanie.

olejki-eteryczne-jak-stosowac

Jeśli masz katar lub cierpisz na ból zatok, pomoże Ci aromaterapia na zatkany nos z wykorzystaniem olejku miętowego. Inhalacje wspomagają udrażnianie nosa i zmniejszają ból zatok. Przy silnych dolegliwościach zatokowych i migrenach możesz zastosować kompresy – do letniej wody dodaj kilka kropel olejku miętowego, namocz szmatkę, a następnie rozłóż ją w okolicach czoła i zatok.

Na infekcje górnych dróg oddechowych można stosować także inhalacje z olejkiem cynamonowym. Ma silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, dlatego uśmierza ból gardła i wspomaga walkę z katarem. Silnie rozgrzewa, co bywa pomocne przy masażach obolałych mięśni. Olejki eteryczne na przeziębienie mogą również przynieść ulgę w bólach reumatycznych, często towarzyszących infekcjom.

Jak w ajurwedzie wygląda aromaterapia na grypę? Do inhalacji, nacierań i okładów wykorzystuje się olejek z palmarosy. Od wieków wierzono, że roślina ta ma właściwości magiczne i cudownie wzmacnia naturalną odporność. Dziś znana jest ze swojego działania antybakteryjnego. Aromaterapia na przeziębienie z olejkiem z palmarosy to głównie kąpiele i wykorzystywanie go w kominkach zapachowych.

Stosowanie olejków eterycznych na przeziębienie to nie tylko terapia dla ciała. Dobry nastrój jest niezwykle ważny w procesie walki z infekcją. Nic nie poprawia humoru tak, jak olejki z cytrusów – białego grejpfruta i cytryny. Orzeźwiają, dodają energii i wigoru – niezbędnego, by szybko powrócić do zdrowia.

olejki-eteryczne

Aromaterapia na przeziębienie

Choć olejki eteryczne na przeziębienie stanowią skuteczną terapię pomocniczą, to jednak nie zastąpią zaleconej przez lekarza farmakoterapii. Należy stosować je dodatkowo, jako wsparcie procesu powracania do zdrowia – nie zamiast. Jeśli masz jakiekolwiek alergie lub pytania, skonsultuj wprowadzenie olejków z lekarzem.

Zawsze stosuj się do zaleceń specjalisty, a aromaterapia na przeziębienie niech będzie przyjemnym uzupełnieniem. Pamiętaj, że olejki mają bardzo wszechstronne działanie – np. miętowy, oprócz właściwości antybakteryjnych, ma również orzeźwiającą moc, dlatego zbyt częste stosowanie go w nadmiernej ilości, może powodować problemy ze snem. Zatem, choć wieczorna kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych to doskonały relaks, regeneracja organizmu i wyciszenie przed nocnym snem, to warto do niej zastosować np.olejek z palmarosy, zamiast miętowego.

Stosowanie olejków eterycznych na przeziębienie

Już wiesz, jakie olejki eteryczne na przeziębienie warto zastosować. Aromaterapia na grypę może przybierać różne formy – od terapii zapachem, przez inhalacje i kąpiele, po prozdrowotne masaże całego ciała. Najważniejsze jest nie tylko to, jaki olejek zastosujesz na swoje dolegliwości, ale także w jakiej ilości.

Olejki eteryczne na katar możesz nalać do zbiornika klasycznego kominka zapachowego. Nie stosuj ich w czystej postaci – na odrobinę wody wylej 5-10 kropli olejku (jeśli ilość okaże się zbyt mała, zwiększ ją). Wdychanie naturalnych zapachów to doskonała aromaterapia na zatkany nos i poprawę nastroju.

olejki-eteryczne-zastosowania

Aromaterapia a górne drogi oddechowe to bardzo ciekawy i szeroki temat. Oprócz wdychania zapachu z kominka można dodawać olejki także do nawilżaczy powietrza oraz stosować je do inhalacji. Dodaj kilka kropli do gorącej wody, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary, by cenne właściwości olejku mogły zacząć działać.

Czy wiesz, że olejki eteryczne na katar i kaszel można mieszać? Gdy do sosnowego dodasz odrobinę eukaliptusowego lub miętowego, uzyskasz idealną mieszankę do inhalacji przy przeziębieniu.

Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych to kolejna, doskonała forma aromaterapii. Pozwala nie tylko wdychać dobroczynne substancje, ale także odpowiednio się zrelaksować. To bardzo ważne przy przeziębieniu – ciepłe kąpiele poprawiają krążenie krwi i pomagają oczyścić ciało z toksyn.

Co na przeziębienie? Olejki eteryczne! Na katar, kaszel i ból gardła możesz stosować wszystkie wspomniane olejki w postaciach, które będą najlepsze w walce z daną dolegliwością. Wypróbuj naturalne olejki od Shaushki i przegoń przeziębienie na dobre!

Powiązane wpisy

Inne produkty

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze