Ceramiczne kominki do aromaterapii

Dyfuzja olejków eterycznych w domu to jeden ze sposobów na stworzenie spokojnej, relaksującej atmosfery, dzięki której zrzucisz napięcie, ukoisz nerwy i odnajdziesz harmonię pomiędzy ciałem a umysłem. Podczas takiej domowej aromaterapii możesz oddać się medytacji lub przeprowadzić sesję jogi czy pilatesu. Jakże ważne jest, by raz na jakiś czas pozwolić sobie na takie wewnętrzne wyciszenie, nawet jeśli jest to kilka minut w ciągu dnia. 

Aromaterapia z użyciem naturalnych olejków eterycznych znacznie poprawia samopoczucie i ma działanie lecznicze, zwłaszcza gdy mamy trudności z oddychaniem lub złapał nas katar czy przeziębienie. 

czytaj więcej »

Aktywne filtry

Jak dyfuzować olejki eteryczne w domu?

Sposobów jest kilka. Jeden z nich to inhalacja przy użyciu miseczki z ciepłą wodą gdy mamy zatkany nos lub chcemy udrożnić zatoki.  Również możemy wlewać olejki do wody w wannie, by zażyć aromatycznej kąpieli i się zrelaksować. Zawsze trzeba pamiętać, aby użyć wcześniej bazy takiej jak olej roślinny lub sól. Olejki eteryczne nie rozcieńczone mogą podrażnić nam zbyt mocno skórę. 

Możesz również umieścić kilka kropli ulubionego olejku eterycznego na waciku i położyć go obok wentylatora lub wymieszać olejki eteryczne w opryskiwaczu z wodą destylowaną. W ten sposób powstanie aromatyzujący spryskiwać, którym odświeżysz przestrzeń.  Są to proste i szybkie metody, które pozwolą Ci cieszyć się korzyściami płynącymi z olejków eterycznych, jednak mają one tylko niewielki zakres dyfuzji.

Innym i bardzo popularnym sposobem na dyfuzję olejków są kominki do aromaterapii. To właśnie dzięki nim możemy przeprowadzić domową aromaterapię z użyciem olejków eterycznych jak i roztapiać zapachowe woski. 

W jaki sposób używać kominków do aromaterapii?

Szeroki wybór ceramicznych kominków zapachowych znajdziesz w naszej ofercie. Dobraliśmy je tak, by dodatkowo pełniły funkcję dekoracyjną. Wszystkie posiadają specjalny otwór w którym umieszcza się świeczkę typu tea light. Do górnego zbiornika wlewamy wodę po to, żeby temperatura podgrzewanych olejków nie była zbyt wysoka. Następnie dozujemy kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Nie należy wlewać olejków bezpośrednio do kominka i poddawać go procesowi spalania. W wysokiej temperaturze zmienia swoje właściwości, a poddawany bezpośrednio działaniu świecy, jest denaturowany a jego cząsteczki ulegają degradacji. Taki zabieg może być nawet szkodliwy dla zdrowia.

Czy kominek zapachowy nie uszkodzi się gdy zapalimy świecę? 

Kominki zapachowe są bezpieczne, specjalnie przystosowane do tego zabiegu a płomień świecy nie spali ich ani nie spowoduje zniszczenia kominka. Są to  rękodzieła ceramiczne wypalane w piecach o bardzo wysokiej temperaturze. Oczywiście po pewnym czasie długo ogrzewany kominek może stać się gorący, dlatego po zdmuchnięciu świecy należy pozostawić go do ostygnięcia zanim weźmiemy go do ręki. 

Których olejków nie należy używać w kominkach do aromaterapii?

Przede wszystkim, nie należy używać olejków zapachowych niewidomego pochodzenia. Sztuczne olejki zawierają składniki, które w trakcie podgrzewania mogą stać się toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia. 

Również wiele olejków eterycznych, nawet tych najlepszej jakości, nie wlewamy do kominków z uwagi na ich nieprzyjemny zapach np. cebula, czosnek. Nie powinniśmy również używać w dyfuzji olejków eterycznych fenolowych takich jak  ajowan, bazyliowy, marchewkowy, kolendrowy, kminkowy, cyprysowy, z cząbru górskiego, tymiankowy tymolowy i tymiankowy karwakrolowy. Te olejki eteryczne bogate w fenol (aromatyczny związek chemiczny, który w zbyt dużych ilościach może być toksyczny dla ludzi) mogą powodować podrażnienie układu oddechowego.

Szczególną uwagę należy zwrócić na olejki eteryczne zawierające ketony rodzinę cząsteczek, które w dużych dawkach mogą być neurotoksyczne. Zwłaszcza uważaj, aby użyć olejku miętowego (mięta pieprzowa, mięta polna, mięta zielona) w niewielkiej ilości.  Olejek miętowy należy rozcieńczyć innymi olejkami eterycznymi (cytryna, lawenda) i dyfuzować wodzie w stężeniu maksymalnie 15%! Zalecenia te należy stosować do wszystkich olejków eterycznych zawierających dużą ilość ketonów (olejek eteryczny z szałwii lekarskiej, cedru kanadyjskiego lub kopru).

Które olejki eteryczne najlepiej sprawdzają się w kominkach zapachowych?

Oczywiście najlepiej użyć tego olejku, który najbardziej nam się podoba i otoczy nas pozytywną aurą. Również dobrze jest dobrać olejek w zależności od potrzeby związanej z naszym stanem zdrowia. 

Olejki eteryczne o właściwościach oczyszczających powietrze, aby odświeżyć atmosferę w domu: olejek eteryczny z drzewa różanego, geranium, lawendy, cytryny oraz inne olejki cytrusowe jak mandarynka, pomarańcza, grejpfrut i bergamota. 

Olejki eteryczne odstraszające komary i inne owady: olejek eukaliptus cytrynowy, lawenda wąskolistna,  geranium, trawa cytrynowa oraz ekstrakt wanilii. 

Olejki eteryczne o właściwościach dezynfekujących oraz ułatwiających oddychanie: olejki eteryczne z jodły i sosny, świerku czarnego, ravintsara, niaouli, eukaliptus, rozmaryn z cyneolem lub majeranek.

Olejki eteryczne relaksujące i poprawiające samopoczucie: olejki eteryczne z rumianku rzymskiego, geranium, lawendy wąskolistnej, mandarynki, bergamoty, grejpfruta, neroli, bigarade, drzewa różanego, słodkiej pomarańczy, róży, egzotycznej werbeny, ylang-ylang, 

Olejki eteryczne o właściwościach energetyzujących: olejki eteryczne z cytryny, mięty, drewna Ho, bergamotki, sosny szkockiej.

Które olejki  możemy dyfuzować w obecności dzieci?

W przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność. Nie powinno się zapalać kominka do aromaterapii na dłużej niż 15 min a w przypadku olejków odstraszających komary, trawy cytrynowej lub cytroneli nie dłużej niż 7min.  

Najbardziej odpowiednie olejki dla dzieci to  mandarynka, pomarańcza, grejpfrut, cytryna, rumianek rzymski oraz lawenda. Olejki te mają działanie wyciszające a mandarynka dodatkowo ułatwia zasypianie. W obecności dzieci poniżej 3 r.ż. oraz niemowląt nie powinniśmy rozpylać w powietrzu olejków.

Dyfuzja olejków eterycznych w otoczeniu jest ogólnie bezpieczna, jeśli przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa! Konieczne jest racjonalne dozowanie olejków eterycznych, nawet w kominkach do aromaterapii. Substancje czynne zawarte w olejkach, mają działanie lecznicze ale w dużych ilościach mogą wywołać bóle głowy, nudności, senność wtedy gdy jej nie chcemy, dlatego muszą być podjęte środki ostrożności podczas seansu aromaterapii. Jeżeli czujemy, że zapach jest zbyt silny należy zgasić płomień świecy i przewietrzyć mieszkanie. 

Zanim użyjesz kominka zapachowego upewnij się, że w twoim otoczeniu są osoby, którym nie przeszkadza zapach i nie znajdują w grupie osób dla których wybrane przez Ciebie olejki eteryczne, mogą być szkodliwe. Szczególną ostrożność zachowaj w obecności osób:

- z padaczką lub zaburzeniami neurologicznymi,

- cierpiącymi na astmę,

- alergików, 

- kobiet w ciąży,

- dzieci i niemowląt, 

Zwierzęta w szczególności koty, są bardzo wrażliwe na działanie olejków eterycznych. Zabezpiecz miejsce w którym stoi kominek, aby zwierzę nie mogło go zrzucić, oparzyć się, czy wypić zawartości z miseczki. Pamiętaj, że dla Twoich pupili spożycie kilku kropli olejku eterycznego może być zabójcze.

Gdy te podstawowe zasady będą przestrzegane zobaczysz, jak bardzo proste i przyjemne jest stosowanie kominków ceramicznych i umilanie sobie codziennego życia gdy w powietrzu unosi się piękny zapach.

Przeczytaj na Blogu