Biała szałwia white sage

Biała Szałwia od wieków była uważana za świętą roślinę przez rdzennych Amerykanów. Szałwia słynie z właściwości oczyszczających i ochronnych. Szałwia biała  znana jako "Salvia Apiana". Występowała głównie środowisku pustynnym, takich jak Mountain West i Kalifornia. Wystarczy potrzeć liście white sage w palcach aby poczuć orzeźwiający, relaksujący i oczyszczający zapach.

Rdzenni Amerykanie używali białej szałwii podczas rytuałów i ceremonii gdyż miała zdolność pozbycia się negatywnej energii i wibracji. Okadzanie szałwią zyskało sławę na całym świecie i jest najczęściej wykorzystywanym kadzidłem podczas medytacji, jogii, masażu. 

czytaj więcej »

Aktywne filtry

W jaki sposób używać kadzidełek z białej szałwii White Sage ?

Jest kilka sposobów palenia białej szałwii a wszystko zależy od tego czy użyjesz rolowanych kadzidełek na patyku, stożkowych kadzideł czy suszonych liści. Powstający dym jest wyjątkowo relaksujący, odprężający i oczyszczający. Cała idea oczyszczania poprzez płonącą szałwię polega na tym, że dym, który powstaje, przywiązuje się do wszystkich negatywnych wibracji w przestrzeni, odstrasza owady i wprowadza harmonijną atmosferę.

Biała szałwia w pęczkach, to najczęstsza forma używana przez szamanów podczas rytuałów.  Możesz użyć pojedynczych gałązek lub liści. 

Pamiętaj, żeby okadzać dymem a nie płomieniem. W tym celu zapal kadzidło a po chwili delikatnie zdmuchnij tak, aby się delikatnie żarzyło. Następnie możesz unosić dymiące kadzidło trzymając je w ręce lub na podstawce. 

Zapalaj białą szałwię z intencją, bez względu czy używasz jej do oczyszczania domu czy do rytuału przygotowującego Cię do medytacji. Pozytywne i spokojne wibracje są zawsze miło odbierane przez ciało jak i umysł. Posiadanie intencji przed okadzaniem pomaga w pełni wykorzystać potencjał Białej Szałwii. 

Zamknij okna i drzwi w domu, który zdecydujesz się oczyścić białą szałwią. Zawsze zaczynaj od jednego rogu pokoju i delikatnie unoś dym od podłogi do sufitu zgodnie z naturalną ścieżką dymu. W przypadku okien wydmuchaj dym do wszystkich czterech rogów, a następnie zamknij okno po zakończeniu pętli.

W przypadku pomieszczeń z szafkami otwórz je i zanurz dym w szafkach. Pozwól dymowi przeniknąć przez cały dom i pozwól mu osiąść na kilka minut. Następnie otwórz wszystkie okna i drzwi, aby uwolnić negatywne energie które przywiązały się do dymu.

Kiedy oczyszczasz siebie, zawsze zaczynaj od stóp i delikatnie okadzaj dymem całe ciało przesuwając się w górę. Jeśli ktoś pomaga Ci się okadzać, poruszaj się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i poproś go, aby unosił dym nad Twoim ciałem, gdy poruszasz się w kółko. 

Biała szałwia znana jest ze swoich właściwości leczniczych już od wieków. Jest doskonałym przeciwutleniaczem o właściwościach przeciwzapalnych. Zapobiega infekcjom, ułatwia leczenie problemów z trawieniem.  Działa również jako środek pobudzający, ale również dający jasność umysłu. 

Oprócz duchowego oczyszczenia i korzyści zdrowotnych, innym bardzo praktycznym zastosowaniem białej szałwii jest aromaterapia. Zapach szałwii może leczyć depresję, stan przygnębienia i obniżonego nastroju. 

Skąd wzięła się ta praktyka?

Płonąca szałwia - znana również jako kadzidło oczyszczające - jest starożytnym rytuałem duchowym.

Okazuje się, że biała szałwia może pomóc oczyścić powietrze z wielu insektów i bakterii.

Choć naukowo nieudowodnione, uważa się, że płonąca szałwia uwalnia jony ujemne. Mówi się, że pomaga to zneutralizować jony dodatnie.

Typowe jony dodatnie to alergeny, takie jak: sierść zwierząt domowych, zanieczyszczenie, kurz, pleśń.

W takim przypadku paląca szałwia może być błogosławieństwem dla osób z astmą, alergiami, zapaleniem oskrzeli i innymi chorobami układu oddechowego. Jednak bezpośrednie wdychanie dymu podczas kadzenia, może pogorszyć każdy stan układu oddechowego. Poczekaj, aż dym się uspokoi, zanim wejdziesz do pomieszczenia. 

Szałwia zawiera tujony, które mogą być trujące, jeżeli spożywane są w nadmiarze. Badania pokazują, że tujon jest łagodnie psychoaktywny. W rzeczywistości znajduje się w wielu roślinach używanych w kulturowych rytuałach duchowych w celu wzmocnienia intuicji. Pozwala uwolnić się przebytych traum, złych doświadczeń lub negatywnych energii pochodzących od innych. 

Może to pomóc w stworzeniu pozytywnego środowiska dla medytacji lub innego rytuału. Pomaga samodoskonalić się i może być początkiem zmiany sposobu myślenia.

Jeśli płonąca biała szałwia może podnieść nastrój, może być również świetnym sprzymierzeńcem w walce ze stresem.

Projekt badawczy z 2016 roku dla University of Mississippi ustalił, że biała szałwia (Salvia apiana) jest bogata w związki, które aktywują pewne receptory w mózgu. Receptory te są odpowiedzialne za podnoszenie poziomu nastroju, zmniejszanie stresu, a nawet łagodzenie bólu.

Niektóre badania sugerują, że szałwia zawiera związki, które mogą pomóc złagodzić bezsenność.

Klasyczna szałwia ogrodowa (Salvia officinalis) jest czasami spalana jak biała szałwia. Został również użyty do poprawy snu i złagodzenia lęku.

Świetnie sprawdza się również jako wolny od chemikaliów odświeżacz powietrza lub regulator zapachów. 

Przeczytaj na Blogu