

Chemotyp: Limonen
INCI: Citrus Bergamia
Kraj pochodzenia: Włochy
Data ważności: 31.07.2023
Bergamota nazywana często bergamotka, znana jest przede wszystkim ze smaku herbaty Earl Gray, gdyż to właśnie dzięki niej ma taki oryginalny smak. Olejek bergamotowy doskonale sprawdza się jako wspomaganie leczenia uzależnień, stanów depresyjnych. Warto mieć ją pod ręką kiedy czujemy spadek energii i ogólne niezadowolenie.
Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
Bergamota, to mało znany w Polsce cytrus, wyglądem przypominający cytrynę. Jednak smakosze herbaty Earl Gray doskonale znają jej aromat, bo to właśnie olejki eteryczne bergamoty sprawiają, ze smakuje tak dobrze. Olejek bergamotowy posiada właściwości uspokajające, działa kojąco na układ nerwowy, dlatego ma szerokie zastosowanie w leczeniu stanów depresyjnych i lękowych. Rewitalizuje, relaksuje i wprowadza w dobry nastrój. Stosuje się ja w zaburzeniach bezsenności i niespokojnego snu.
Olejek eteryczny z Bergamoty posiada właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, grzybobójcze, przeciwgorączkowe, rozkurczające, przeciwbólowe i inne. Można jej używać również w leczeniu chorób skóry takich jak trądzik, egzema, łuszczyca, świerzb oraz wrzodów, żylaków, łojotokowego zapalenia skóry głowy. Olejek świetnie łagodzi podrażnienia, zmiękcza suchą i popękana skórę.
Należy jednak pamiętać, ze olejek bergamotowy, tak jak i inne cytrusy jest fotouczulający. Latem może wywołać zaczerwienienie i poparzenia skóry. Jeżeli ktoś jednak uwielbia ten zapach i chciałby go stosować również latem, to polecamy stosowanie jej wieczorem lub w formie perfum, którymi spryskujemy ubranie.
Bergamota, to najczęściej stosowany olejek w salonach masażu, SPA ze względu na jego przyjemny zapach i właściwości wyciszające, relaksujące i odprężające umysł.
Działanie: antyseptyczne, przeciwgorączkowe, antydepresyjne, przyspieszające gojenie, rozkurczowe, ściągające, pobudzające apetyt
Wskazania: zapalenie dziąseł, ból gardła, zapalenie pęcherza moczowego, świąd pochwy, grzybica, gorączka, brak apetytu, kolka, wzdęcia, pasożyty jelitowe, zaburzenia emocjonalne, trądzik, łuszczyca, egzema
Przeciwwskazania: Olejek fotouczulający – po użyciu nie eksponować skóry na słońce, może wywołać zaczerwienienia i poparzenia skóry. Nie stosować na skórę w stężeniu większym niż 0,5-1% olejku rozcieńczonego z olejem bazowym
Sposób użycia: w herbacie, jako płyn do płukania jamy ustnej, kompres, perfumy, olejek do masażu, do kąpieli, do inhalacji, w dyfuzorach i kominkach do aromaterapii
Najlepsze połączenie olejku bergamotowego: cyprys, jaśmin, jałowiec, lawenda, neroli, trawa cytrynowa i wszystkie olejki cytrusowe.
Zobacz także