Jak zrobić naturalne kosmetyki w domu?

Opublikowano przez      11/20/2022 16:16:17     Aktualności , Zero Waste , Olejki eteryczne i aromaterapia , Kosmetyki naturalne , Kosmetyki wegańskie    Komentarze 0
Jak zrobić naturalne kosmetyki w domu?

Domowe kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. W sieci pojawiają się kolejne proste przepisy, z których można skorzystać. Kiedy bariera lęku przed nieznanym zostaje pokonana i zaczynamy tworzyć własne naturalne kosmetyki, nie wyobrażamy już sobie, bez nich żyć.

A dlaczego? Dlatego, że każdy wykonany własnoręcznie kosmetyk daje ogromną satysfakcję i wiele radości podczas tworzenia. Jest tańszy, dostosowany do indywidualnych potrzeb i rozwija naszą wyobraźnię. Możemy je udoskonalać, zmieniać receptury, gdy zajdzie taka potrzeba. Z czasem rozwija nam się zmysł węchu, zwłaszcza gdy pracujemy z naturalnymi olejkami eterycznymi. Szybko dostrzegamy poprawę stanu skóry i włosów co dowodzi, że nasze kosmetyki naturalne doskonale działają.

Naturalne kosmetyki

Zalety wynikających z tworzenia własnych, naturalnych kosmetyków można wymieniać bez końca. Najważniejsze jest to, że tworzymy zdrowy produkt do pielęgnacji ciała i włosów. Chronimy środowisko i wydajemy mniej pieniędzy na kosmetyki oszczędzając domowy budżet.

Z czego się robi naturalne kosmetyki?

Większość składników zapewne już posiadacie. Do wykonania domowych kosmetyków potrzebne będą roślinne tłuszcze takie jak oleje i masła. Również sól, kawa, czasem mąka, jajka, siemię lniane, a nawet płatki owsiane. Również pozostałości po produkcji soków, czyli wytłoczyny, odpowiednio zasuszone będziemy mogli wykorzystać do produkcji domowych peelingów i mydła. Płatki kwiatów, niektóre chwasty, które przerastają przy płocie, a zwłaszcza skrzyp i pokrzywa. Nawet takie produkty jak soda spożywcza oraz majonez. Receptur z wykorzystaniem tych składników jest tak dużo, że można o nich napisać kilka książek.

Naturalne kosmetyki

Co sprawia, że ludzie zaczynają tworzyć naturalne kosmetyki?

Zapewne u każdego zaczyna się inaczej. Dla jednych to pasja, dla innych chęć tworzenia czegoś nowego, niepowtarzalnego a dla innych konieczność. I tak było w moim przypadku, potrzeba zdecydowała. Kiedy pojawiła się alergia, z którą nie mogłam sobie poradzić, rozpoczęłam poszukiwania. Każdy kolejny kosmetyk robił więcej złego niż dobrego, dlatego postanowiłam stworzyć coś samodzielnie.

Podobnie było w przypadku szamponów w kostce. Kiedy powróciłam do Polski po kilku latach spędzonych za granicą, okazało się, że nie mam czym umyć włosów, bo nikt nie słyszał o szamponach w kostce. Nie zastanawiając się zbyt długo, stworzyłam własny produkt do mycia włosów. I tak wkroczyłam na nieco wyższy poziom tworzenia domowych, naturalnych kosmetyków.

Naturalne kosmetyki Shaushka

Jak wyglądały moje pierwsze, naturalne kosmetyki? Czego użyłam, aby je wykonać?

W jednym z poradników znalazłam przepis na prostą, ale jakże doskonałą maseczkę do twarzy na bazie miodu i oliwy z oliwek. To dzięki niej pozbyłam się wysypki, z którą walczyłam przez półtora roku. A skład jest prosty, zobacz niżej.

Owsianka nie tylko do jedzenia

Trzeba przyznać, że bardzo polubiłam proste, błyskawiczne maseczki do twarzy np. na bazie płatków owsianych i mielonego siemienia lnianego. Wrzucałam do miseczki 2 łyżki płatków, łyżeczkę siemienia i zalewałam wrzątkiem. Kiedy składniki zmiękły robiłam z nich papkę. Tak przygotowaną, jeszcze ciepłą maseczkę nakładałam na twarz. Po 20 min relaksu ściągałam delikatnie owsiankę chusteczką i lekko przemywałam twarz letnia wodą. Po zabiegu skóra była jak nowa, miękka, delikatna, promienna i jakby o kilka lat młodsza.

Chwasty z ogrodu najlepsze do płukania włosów

Chcąc wzmocnić swoje włosy, robiłam płukanki z wywarów ziołowych na bazie pokrzyw, skrzypu i zielonych łupin orzechów włoskich. Zwłaszcza te ostatnie służyły mi do farbowania włosów. Pamiętaj jednak, żeby założyć rękawice, zbierając świeże łupiny orzecha włoskiego. Lubią farbować skórę, a plamy z rąk są trudne do zmycia. Łupiny z orzecha możecie również znaleźć w jednym z naszych szamponów w kostce Twardy Orzech. Podobnie pokrzywa odnalazła swoje miejsce w szamponach w kostce.

Kiedy włosy wypadały i potrzebowały solidnego wzmocnienia, wcierałam w nie olej rycynowy. Olej rycynowy jest gęsty dlatego by ułatwić sobie aplikację, dodawałam odrobinę olejku arganowego, sezamowego czy malinowego. Można go wcześniej podgrzać w kąpieli wodnej, będzie rzadszy. Olej należy nakładać na lekko wilgotne włosy, by efekt był jeszcze lepszy. Jeżeli chcesz poznać wszystkie tajniki olejowania włosów, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Naturalne kosmetyki

Przepisy na domowe kosmetyki

A oto kilka prostych i szybkich do wykonania przepisów na domowe kosmetyki. Wykonasz je w kilka minut bez konieczności zakupienia specjalistycznego sprzętu. Wystarczą przybory kuchenne i kilka szklanych słoików.

Maseczka z miodem

1 duża łyżka miodu

1 duża łyżka oliwy z oliwek

1 mała łyżeczka soku z cytryny

Składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie nałożyć na czystą, osuszoną twarz na ok. 30 min. Przyznam się, że czasami przez wiele godzin paradowałam po domu z miodową maseczką na twarzy, widząc, jak bardzo moja skóra ją pokochała.

Maseczka do twarzy

Tej maseczki używałam również w przypadku egzemy, która pojawiła się wokół oczu oraz na dekolcie. Kiedy wystąpiła u mnie ta mało przyjemna dolegliwość, wyglądem przypominałam misia pandę. Czerwone, suche kółka wokół oczy, które po nocy stawały się nabrzmiałe i bolesne. Ponieważ podrażniona skóra wokół oczu swędziała, zupełnie nieświadomie drapałam powieki podczas snu. Pogarszałam tym samym stan. Sięgnęłam ponownie po miód i oliwę. Ulga, jakiej doznałam zaraz po nałożeniu mikstury na powieki, była ogromna. I tak po raz kolejny ta prosta, 3 składnikowa maseczka uratowała mnie przed egzemą.

Jeżeli u kogoś pojawiły się drobne rany po trądziku lub zadrapania, może wyeliminować sok z cytryny i użyć wyłącznie dwóch pozostałych składników.

Olejki eteryczne w domowych kosmetykach

Naturalne kosmetyki domowej produkcji, warto udoskonalić, dodając do nich pachnące olejki eteryczne. Zaczynając przygodę z aromaterapią, sięgałam po zapachy najbardziej mi znane jak grejpfrut, cytryna, lawenda, mandarynka, bergamotka czy cynamon. Obawiałam się olejków z roślin, których nie znałam. Do nich dotarłam nieco później.

Pierwsze proste kosmetyki naturalne z użyciem olejków eterycznych to były oliwki do masażu oraz olejki do twarzy. Do ich wykonania potrzebowałam olejów roślinnych oraz olejków eterycznych. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne w dużych ilościach mogą nas podrażnić. O tym, czym jest aromateriapia i jak używać olejków eterycznych, możecie przeczytać na naszym blogu. Warto poznać ich działanie, zanim się rozpocznie z nimi pracę.

Olejki eteryczne

Ekskluzywny olejek do pielęgnacji twarzy.

5 ml olejku z pestek malin

5 ml olejku z pestek śliwek

10 ml olejku arganowego lub abisyńskiego

4 krople olejku lawendowego

Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i przelać do buteleczki. Aplikować rano i wieczorem na czystą, lekko wilgotną twarz. Skórę można zwilżyć hydrolatem różanym lub kocankowym, a następnie wetrzeć kilka kropli własnej produkcji olejku. Przy okazji delikatny masaż twarzy poprawi ukrwienie i nada skórze wyjątkowego blasku.

Olejek do demakijażu

Olejek do demakijażu

10 ml olejku sezamowego

10 ml olejku rycynowego

Składniki ze sobą mieszamy i gotowe. Olejek ten rozcieramy na twarzy na następnie mokrą, zwilżoną w ciepłej wodzie rękawicą, usuwamy cały makijaż. Zobacz, jakie to proste i ekonomiczne rozwiązanie!

Olejek pod prysznic

50 ml oleju sezamowego

20 ml oleju śliwkowego

5-10 kropli olejku paczuli

5-10 kropli olejku grejpfrutowego

W zależności jak bardzo intensywne lubisz zapachy, dostosuj ilość olejku eterycznego, do swoich potrzeb. Możesz użyć innych olejków eterycznych np. lawendy, trawy cytrynowej, mandarynki…

Składniki wymieszaj, przelej do butelki i odstaw na 2-3 dni. Poczekaj, aż wszystkie się ze sobą zmacerują i połączą, dając wyjątkowy zapach. Tak wykonanej oliwki do masażu używaj na mokrą skórę po kąpieli. Będzie lepiej nawilżona i nie będzie potrzeby użycia balsamu.

Olejek do kąpieli

Do kąpieli możesz dodać olejki w płynnej formie, jak i bardziej stałej oraz roślinne masła.

Łyżka nierafinowanego, pachnącego oleju kokosowego dodana do kąpieli, to kosmetyk, który w pełni Was zaskoczy. Można wcześniej wymieszać z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Tak połączone składniki wrzucamy do ciepłej kąpieli, czekając, aż się rozpuszczą. Kąpiel w olejkach nie tylko nawilży Waszą skórę, ale zapewni chwilę relaksu. Zwłaszcza gdy za oknem ziąb a Wy po całym dniu przemarznięci wracacie do domu.

Olejek do kąpieli

Egzotyczny olejek do kąpieli (porcja na jedną kąpiel)

1 łyżka nierafinowanego oleju kokosowego

5 kropli olejku grejpfrutowego

3 krople olejku z trawy cytrynowej (Lemongrassowego)

Relaksujący olejek do kąpieli (porcja na jedną kąpiel)

10 ml olejku śliwkowego

10 kropli olejku lawendowego

5 kropli olejku grejpfrutowego

Sól do kąpieli

Pachnąca sól do kąpieli

Sole do kąpieli to najprostsze i chyba najszybsze kosmetyki, które przygotujesz w kilka minut. Nie są one przeznaczone wyłącznie dla posiadaczy wanny. Doskonale posłużą do moczenia zmęczonych, obolałych stóp w zwykłej misce. Sól z morza martwego z rozgrzewającymi olejkami eterycznymi była tym, co jednej z moich koleżanek cierpiącej na Reumatoidalne Zapale Stawów, przynosiło ogromną ulgę, gdy stopy dawały się mocno we znaki. Była przekonana, że będzie musiała poddać się operacji. Sól z olejkami okazała się lekarstwem, którego było jej potrzeba.

My soli możemy użyć zarówno dla przyjemności, jak i terapeutycznie np. w porze przeziębienia i grypy. Sole z dodatkiem olejków eterycznych relaksują, ułatwiają zasypianie, gdy cierpimy na bezsenność lub pobudzają, gdy jesteśmy ospali. Wystarczy zastosować zalecane w danym przypadku, olejki.

Warto zadbać wcześniej o ładny słoik lub naczynie, w którym naszą sól będziemy przechowywać.

Sól do kąpieli hand made

Relaksująca sól do kąpieli z cytrusami i płatkami róży

200 g soli z Morza Martwego (może to być inna sól z Morza Śródziemnego, sól himalajska, sól kłodawska, bocheńska czy wielicka…do wyboru)

50 g soli himalajskiej (opcjonalnie)

20-30g płatków z róży

1 łyżka mielonej róży Hesh (opcjonalnie)

20 kropli olejku grejpfrutowego

5 kropli olejku cytrynowego

5 kropli olejku z trawy cytrynowej

Wymieszaj składniki ze sobą i wsyp do słoika. Możesz wcześniej pomieszać sól z olejkami, a następnie dodawać do słoika w następującej kolejności sól -płatki róży-sól -płatki róży. Tworząc naprzemienne pasma, Twoja sól nabierze wyjątkowego wyglądu. Idealna na prezent dla bliskiej osoby.

Sól do kąpieli

Kosmetyki zero waste z wytłoczyn owoców

Producenci kosmetyków naturalnych wykorzystują bardzo często surowce, które przez większość nazywane są odpadami. Chcąc wyprodukować olejek z pestek porzeczki, malin, truskawki czy ogórka, potrzebne nam w tym celu będą pestki. Są one odpadem w procesie tłoczenia soku. Jeżeli posiadamy domowe urządzenia przeznaczone do tłoczenia olejów, to wspaniale. Domowej produkcji oleje roślinne, to prawdziwy skarb. Możemy ich używać zarówno w kuchni, jak i do produkcji domowych kosmetyków.

Wytłoczyny z owoców odpowiednio wysuszone, możemy wykorzystać do produkcji owocowych herbatek lub domowych peelingów do ciała. Możemy je dodać również do mydła.

Jednym z kosmetyków, który każdy z Was bez problemu samodzielnie wykona przy użyciu prostych narzędzi, to peeling do ciała.

Naturalny peeling do ciała

Peeling z wytłoczyn czarnej porzeczki (lub innych owoców)

ok 150 g zmielonych w młynku do kawy wytłoczyn z czarnej porzeczki

100 g oleju babassu

50 g cukru

15-20 kropli olejku grejpfrutowego

Wytłoczyny muszą być dobrze wysuszone. Możesz je zmielić w młynku lub zblendować. Przełóż do miski olej babassu, ubij widelcem, a następnie dodaj wytłoczyny oraz cukier i wymieszaj. Następnie dodaj olejki eteryczne i połącz składniki. Przełóż do szklanego słoika i gotowe.

Do swojego peelingu możesz dodać olejek malinowy, śliwkowy lub inny. Spróbuj stworzyć własną kompozycję. Nie musisz zachować idealnie proporcji, które podałam. Twój peeling może być znacznie sztywniejszy, mieć więcej składników ścierających jak cukier czy mielone wytłoczyny. Może być też lżejszy, jeżeli chcesz użyć go do pilingowania twarzy czy ust. Przepis jest jedynie propozycją, którą możesz modyfikować według swoich potrzeb. W peelingu może znaleźć się masło shea, oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Sprawdź, który olej roślinny czy masło polubi Twoja skóra.

Fusy z kawy do produkcji domowego peelingu?

Peeling z kawy

Ci, którzy nie mają wytłoczyn, mogą wykorzystać fusy z kawy. To kolejny, zero wasteowy surowiec z odzysku, który świetnie sprawdzi się w Twojej łazience. Jeżeli chcesz stworzyć większą ilość peelingu, dobrze jest wysuszyć swoje odpady, żeby peeling się nie psuł.

Fusy z kawy, mają doskonałe właściwości ścierające, a dodatkowo kawa wpływa pobudzająco na naszą skórę. Wymieszaj swoje fusy z odrobiną oleju babassu, czy oliwy z oliwek. Nigdy nie przewidzisz, ile fusów pozostanie z porannej kawy. Dlatego dopasuj proporcje kawa-olej wg własnego uznania.

Jeżeli stosujesz olej płynny jak oliwa z oliwek, to na 2 łyżki kawy 1 łyżka oliwy w zupełności wystarczy. Możesz dodać olej rycynowy, sezamowy albo śliwkowy o niezwykle pięknym, marcepanowym zapachu. Pół łyżeczki mielonego cynamonu sprawi, że nasz peeling kawowy będzie nie tyle dobrze wyglądał, ale i pachniał jak wykwintny deser. Spróbuj!

Naturalne kosmetyki do ciała

Masełko do ciała

Masełka do ciała, to kosmetyki, które doskonale sprawdzają się zimą. Możesz ich używać do nacierania rąk, stóp, jak i spierzchniętych ust. Roślinne masła są same w sobie tak doskonałe, że możesz używać ich samodzielnie. Masło Shea, cupuacu, bacuri, ucuuba to produkty, które nie tylko pielęgnują skórę, ale leczą ją z wielu dolegliwości. Można je ze sobą łączyć dodają do nich roślinne oleje oraz olejki eteryczne.

Masełko prowansalskie

100 g masła shea

30 ml oleju śliwkowego

1 ml olejku lawendowego

Maso Shea, przełożyć do miseczki, lekko ogrzać w kąpieli wodnej (stawiając miskę na garnku z gorąca wodą). Kiedy produkt zmięknie i stanie się bardziej kremowy dodajemy pozostałe składniki i mieszamy. Po chwili można ubić mikserem, co da nam lekką piankę, przyjemną w aplikacji. Gotowy produkt przekładamy do słoiczka.

Masełko brązujące skórę

25 g oleju babassu

25 g masła bacuri

25 g masła cupuacu

25 g oleju śliwkowego

Składniki przełożyć do miski, lekko ogrzać w kąpieli wodnej i zblendować. Lekkie masełko przełożyć do słoiczka.

Domowe kosmetyki naturalne

Masełko dla całej rodziny

100 g masła shea

10 ml oleju sezamowego

10 ml oleju śliwkowego

Masełko lekko ogrzać, dodać pozostałe składniki i zblendować. Przełożyć do słoiczka. Mogą go używać również dzieci.

Shaushka Cosmetics to marka kosmetyków naturalnych w duchu zero waste. Nasze produkty powstają z pasją i w poszanowaniu środowiska. W ofercie znajdziecie również składniki takie jak roślinne masła, oleje, olejki eteryczne, hydrolaty i zioła. Dzięki nim będziesz mógł wykonać proste, domowe kosmetyki.

Życzymy udanych eksperymentów!

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze