CZYM JEST AROMATERAPIA?

Opublikowano przez      03/24/2020 16:40:42     Aktualności , Olejki eteryczne i aromaterapia    Komentarze 0
CZYM JEST AROMATERAPIA?

Aromaterapia, to sztuka i umiejętność stosowania olejków eterycznych, pozyskiwanych z roślin, które przynoszą ulgę w cierpieniu i chorobie. Słowo ‘Aromaterapia’ powstało w 1928r. a jego twórcą był francuski chemik René-Maurice Gattefossé urodzony w 1881 w Montchat koło Lyonu. Pracował w rodzinnym przedsiębiorstwie perfumeryjnym.

Lawenda

Zupełnie przypadkiem odkrył cudowne właściwości lecznicze lawendy zaraz po tym, jak uległ wypadkowi podczas eksplozji w laboratorium.
W wyniku ciężkich poparzeń wdała się gangrena gazowa a lekarze nie byli w stanie jej zaleczyć środkami, jakimi dysponowali. Po odwinięciu bandaży naukowiec posmarował rany olejkiem lawendowym. Efekt był zdumiewający, rany z upływem czasu wygajały się a pacjent wracał do zdrowia. Podczas wojny pracował w szpitalu, gdzie eksperymentował z własnymi mieszankami aromatycznymi o właściwościach antyseptycznych, przyśpieszających gojenie się ran. W 1919r. po śmierci ojca i swoich braci, którzy również mieli udziały w rodzinnym przedsiębiorstwie, stanął na czele firmy i wraz ze swymi współpracownikami utworzył Francuskie Przedsiębiorstwo Produktów Aromatycznych (Société Française de Produits Aromatiques) Wzrosła produkcja perfum, środków owadobójczych, opatrunków dla zwierząt, produktów chroniących skórę. Gottefossé był przewodniczącym związku „Francuska Lawenda”, Wiceprzewodniczącym komitetu perfumeryjnego Rhon, dyrektorem szkoły dla niewidomych Galiéni. Nie stworzył aromaterapii, gdyż ona istniała już w czasach starożytnych, nadał jej jedynie oddzielą nazwę separująca od fitoterapii tj. medycyny naturalnej wykorzystującej rośliny do celów leczniczych. Słowo aromaterapia jest zespoleniem słowa AROMA czyli zapach i TERAPIA, leczenie.

olejek eteryczny

W aromaterapii używane są olejki eteryczne będące oleistą cieczą pozyskiwaną z roślin poprzez destylację z wodą lub parą wodną. Są one wytwarzane z kwiatów, liści w tym igieł drzew iglastych, kory, korzeni,  i nasion. Olejki eteryczne wytwarzane są przez rośliny w celach ochronnych przed wirusami, bakteriami, szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, promieniami słonecznymi oraz żeby przyciągać lub odstraszać owady. Sprzedawane są zazwyczaj w małych, szklanych, przyciemnianych buteleczkach o niewielkiej pojemności kilka mililitrów. Olejki eteryczne po rozcieńczeniu w oleju roślinnym, można wcierać w skórę i włosy, a po wymieszaniu z solą morską dodawać do kąpieli (nierozcieńczony olejek w wannie może mocno podrażnić skórę), przyjmować doustnie po wymieszaniu z miodem lub olejem jadalnym czy oliwą z oliwek, w potrawach i deserach oraz drogą wziewną poprzez inhalacją, gdy pojawiają się problem dróg oddechowych.

olejki eteryczne


Niekiedy otrzymanie olejku eterycznego poprzez destylacje z wodą lub parą wodną jest niemożliwe z różnych przyczyn np. wysoką temperaturę, która pozbawi roślinę jej właściwości. Pozyskuje się wtedy tzw. konkret. Konkrety otrzymuje się poprzez ekstrakcję z rozpuszczalnikiem niepalnym takim jak eter naftowy, benzyna, heksan itp. gdzie w dalszym etapie następuje proces oddestylowania tegoż rozpuszczalnika. Jeżeli uzyskanie olejku eterycznego jest trudne lub kosztowne destyluje się konkret z alkoholem etylowym wyniku czego powstaje absolut o wiele gęściejszy od olejku eterycznego. Stosuje się je głównie w przemyśle perfumeryjnym i do produkcji kosmetyków, nigdy do celów aromaterapeutycznych. Pozyskuje się je najczęściej z  takich roślin jak jaśmin, fiołek, mech dębowy (mousse de chêne) i drzewny. Zdarza się, że absolut ma mocniejszy i ładniejszy zapach od olejku eterycznego.Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze