Naturalne Kadzidła

Czym jest kadzidło?

Słowo kadzidło pochodzi od greckiego słowa thus (tus) oznaczającego ofiarę, dlatego jego pradawne stosowanie miało głównie charakter obrzędowy i sakralny.

Kadzidło należy do rodziny drzew balsamowatych i jest znanych jego wiele odmian. Pochodzi z jemeńskiej wyspy Sakutry będącej częścią południowo-arabskiego wybrzeża oraz Indii. Żywicę z drzewa zwanego boswellia, zbiera się przez zrobienie nacięcia w korze, z której wydostaje się biały sok. Po zastygnięciu zamienia się w kropelki przypominające łzy. Zbiera się go przez ok. 1 – 1,5 tygodnia, a okres ten przypada najczęściej na maj.

czytaj więcej »

Jest 82 produktów.

Pokazano 1-15 z 82 pozycji

Aktywne filtry

Kadzidło stosowane jest w obrzędach religijnych np. podczas namaszczenia chorych, pogrzebowych w celu odprowadzania dusz do lepszego świata, mszach świętych, rytuałach oczyszczenia oraz wielu innych. Ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wszelakich dolegliwości bólowych, a nawet mówi się, że jest lekiem na raka. 

Jaka jest różnica pomiędzy kadzidłem a kadzidełkiem? 

Potocznie, wszystkie odmiany żywic stosowane do okadzania pomieszczeń jak np. mirra, styraks, sosna nazywamy ''kadzidłem''.

Kadzidłem nazwiemy również zwijane, suszone zioła z dodatkiem białej szałwii, tymianku, liści laurowych, piołunu czy gałązki świętego drzewa Palo santo. Jednak nie należy ich mylić z kadzidłem z żywicy kadzidłowca (Boswellia serrata). 

Również czym innym są  indyjskie kadzidełka, które są mieszaniną ziół, żywic, olejków i kwiatów. Mieszanki te wytwarzane są ręcznie i można nabyć wiele odmian zapachów zarówno kwiatowych jak i korzennych, drzewnych i cytrusowych. Zapach prawdziwego kadzidłowca jest jedyny i niepowtarzalny. 

Dlaczego rytuał spalania kadzideł rozpowszechnił się na całym świecie? 

Spalanie kadzidła, powszechnie znanego w Indiach jako agarbatti, jest odwieczną tradycją od czasów Wed. 

Indie to kraj orientu, tradycji, kolorów i zapachów. Palenie kadzideł agarbatti rozpowszechniło się  w wielu religiach, przy okazji najrozmaitszych rytuałów,  oczyszczania, okadzania rozpoczynającego okres postu i świąt. 

Na początku zwijanie kadzideł było zajęciem zarezerwowanym tylko dla kapłanów, a wszyscy podziwiali ich kunszt, doskonałość i oddawali im szacunek. Jednak wraz z rozwojem handlu w Indiach, wzrósł popyt na kadzidła, dlatego zwyczajni rzemieślnicy postanowili zdobyć ten niedostępny dotychczas kunszt, szkoląc się i nabierając doświadczenia w produkcji indyjskich kadzideł. 

W efekcie prężnie rozwijającej się kadzidlanej branży, Indie stały się największym producentem kadzidełek na świecie. 

Warto podkreślić, że pomimo masowej produkcji, kadzidło nadal jest traktowane z czcią i szacunkiem. 

Palo Santo i biała szałwia - kadzidła z Ameryki

Również w Ameryce Południowej rozpowszechnił się zwyczaj spalania kadzidła zwanego Palo santo co w języku hiszpańskim oznacza święte drzewo.

Te małe kawałki drewna wydzielają przyjemny, żywiczny, lekko słodki zapach. Stosowane przez miejscowych szamanów w rytuale oczyszczania, odganiania złych energii a także odpędzania chorób, insektów i dezynfekcji powietrza. Palo santo  to kadzidło, któremu przypisuję się męską energię dlatego wzmacnia, daje siłę, odwagę i uwalnia od stresu. 

 

Za żeńskie kadzidło stosowane przez Indian Navajo, które  oczyszcza, daje jasność umysłu, pobudza wszystkie czakry uważana jest biała szałwia (Salvia Apiana).

Znamy wiele odmian szałwii i każda z nich to ceniony, naturalny lek na wszelkie choroby, wirusy, bakterie i grzyby. 

Biała szałwia o srebrzystym kolorze i wyjątkowym aromacie, jest stosowana w medycynie ludowej w naparach ziołowych oraz pod postacią kadzidła do oczyszczania aury, pomieszczeń ze złych energii oraz uzdrawiania chorych. 

Jaka jest różnica pomiędzy tradycyjnym kadzidłami stożkowymi a kadzidłami płynącymi backflow?

Kadzidło stożkowe oraz kadzidła płynące Backflow to klimatyczny sposób na spędzenie wieczory z bliskimi lub stworzenie relaksującej aury podczas medytacji. 

Kadzideł stożkowych nie powinno trzymać się w ręce, tak jak to jest w przypadku kadzidełek długich, białej szałwii czy palo santo. Najlepiej postawić je na przeznaczonej do tego celu podstawce, kamieniu lub ceramicznym talerzyku. Zapala się je od góry a następnie zdmuchuje, pozostawiając jedynie żarzący się czubek. 

Stożkowe kadzidła z opadającym dymem są nieco większe i posiadają od spodu wydrążony otwór przez który wydostaje się dym. W tym celu najlepiej umieścić je na specjalnym kominku w formie wodospadu co stworzy wyjątkowy klimat i niepowtarzalny element dekoracyjny. 

Opadający dym daje wrażenie spływającej wody otoczonej mgłą rodem z baśniowej krainy. 

Wszystkie, naturalne kadzidła możesz znaleźć w naszym sklepie. Wybierając kadzidła sięgnij po te, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom i dzięki którym będziesz mógł się zrelaksować, oczyścić umysł oraz odświeżyć przestrzeń która Cię otacza.