Skóra sucha

Skóra sucha 

To rodzaj skóry, gdzie występuje uczucie szorstkości, ściągania, skóra jest cienka, pozbawiona blasku, często z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Mówimy o suchej skórze, której brakuje wody, składników nawilżających i lipidów. Główną przyczyną suchej skóry jest zaburzenie bariery hydrolipidowej, co doprowadza do zwiększonej utraty wody.  Uszkodzenie płaszcza lipidowego może wystąpić przy ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne (zimne lub gorące powietrze, promieniowanie UV), lub na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Zmniejszona produkcja serum może być skutkiem przyjmowania niektórych leków, a nawet nieodpowiedniej diety. Sucha skóra to częsty problem dojrzałej cery, ponieważ z wiekiem obniża się zdolność do produkowania lipidów. Należy pamiętać, że sucha skóra może być oznaką choroby takiej jak cukrzyca czy problemy z tarczycą.

skóra sucha

Sucha skóra jest bardzo wrażliwa na zmienne warunki atmosferyczne, działanie środków czystości i wody. Pozbawiona jest miękkości i elastyczności, może wystąpić uczucie mrowienia lub swędzenia. Ma skłonności do atopii, łuszczenia oraz pojawiania się zmarszczek.

Pielęgnacja suchej skóry zależy od nasilenia się objawów oraz przyczyny. Dobór odpowiednich kosmetyków będzie tu kluczowy. Dodatkowo należy chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak klimatyzacja lub ogrzewanie, gorące kąpiele czy długotrwała ekspozycja na słońce. Warto zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Aby zadbać o odpowiednią pielęgnację, należy zacząć od przeglądu kosmetyków jakie znajdziemy w swojej kosmetyczce. Zrezygnować z produktów na bazie alkoholi, gdyż ten dodatkowo podrażnia i wysusza skórę. Szczególnie do pielęgnacji polecamy mydło Aleppo, naturalne olejki (np. olej z pestek malin, z pestek śliwek lub sezamowy), masło cupuacu, ucuuba, hydrolat z róży damasceńskiej oraz krem do twarzy Herbatka Różana. Warto zapoznać się z różnymi metodami pielęgnacyjnymi, np. OCM.

skóra sucha