Łuszczyca

Co to jest łuszczyca? 

Łuszczyca ŁZS (Łuszczycowe Zapalenie Skóry) to ogólnoustrojowa choroba o charakterze przewlekłym i nawracającym. Ma wiele odmian i zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych. Jej objawem są najczęściej zmiany dermatologiczne na skórze. Wykwity najczęściej pojawiają się łokciach, kolanach, okolicy kości krzyżowej, na linii włosów lub skórze dłoni i stóp. Zdarza się, że łuszczyca mylona jest z atopowym zapaleniem skóry AZS

Jak leczyć łuszczycę?

Leczenie łuszczycy to niejednokrotnie spore wyzwanie dla lekarzy zarówno dermatologów jak i reumatologów. W zależności do przebiegu i intensywności objawów wdrażane jest leczenie miejscowe lub ogólnoustrojowe. Przez swój nieestetyczny wygląd często u pacjentów występuje niska samoocena, która prowadzi do stanów depresyjnych lub nawet myśli samobójczych. W takim wypadku oprócz leczenia tradycyjnego wdrażane jest też leczenie psychiatryczne i psychologiczne. Niestety pomimo licznych badań nie stwierdzono jasnej przyczyny występowania tej choroby u części osób. Na manifestację choroby mają wpływ: infekcje (bakteryjne, wirusowe czy wywołane drożdżakami), choroby wywołujące zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca), mechaniczne i długotrwałe uszkodzenia skóry, alkohol, nikotyna czy przyjmowanie lekarstw (np. beta-blokerów, niektórych antybiotyków lub sterydów). Około 30% przypadków wskazuje, że to stres lub inne urazy psychiczne zapoczątkowały wystąpienie objawów.

Jakie kosmetyki stosować w przypadku łuszczycy?

Obok leczenia tradycyjnego ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków łagodzących, a przede wszystkim nie zaostrzających objawów skórnych. Do mycia i pielęgnacji skóry warto używać naturalnych kosmetyków, tak jak przy AZS świetnie sprawdzi się mydło Aleppo., lub produkty z zawartością ekstraktu z dziegciu brzozowego. Aby nawilżyć i łagodzić skórę można sięgnąć po naturalne oleje.