Jak zadbać o zniszczone włosy? Naturalne sposoby na odbudowę

Opublikowano przez      04/19/2022 12:00:00     Kosmetyki naturalne    Komentarze 0
Jak zadbać o zniszczone włosy? Naturalne sposoby na odbudowę

Zdrowe, mocne i błyszczące pasma Hindusek zachwycają cały świat i są wzorem dla każdego rodzaju pielęgnacji. Tobie też marzą się gładkie kosmyki, pełne naturalnego blasku? Sprawdź, jak odbudować zniszczone włosy z pomocą Matki Natury! Roślinne składniki odżywią Twoje pasma i przywrócą im zdrowy połysk.

Przejdź do akapitów:

Jak rozpoznać zniszczone włosy?

Na początku warto zaznaczyć, że suche i zniszczone włosy to nie zawsze to samo. Bardzo często suchość pasm jest elementem genetyki – jeśli rodzice lub dziadkowie mieli fryzury złożone z niesfornych, odstających kosmyków, jest duża szansa, że dzieci odziedziczyły tę cechę po nich. Wówczas konieczna jest odpowiednia pielęgnacja włosów suchych, które, choć mogą mieć zwiększoną łamliwość i tendencję do kruszenia się, wcale nie muszą być uszkodzone.

Z kolei zniszczone włosy to pasma, które pod wpływem wielu różnych czynników lub w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, straciły naturalną elastyczność, zwiększyły swoją porowatość i połamały się. Struktura zniszczonego włosa przypomina szyszkę o mocno rozchylonych łuskach. Taka budowa sprzyja szybkiemu odparowywaniu wilgoci z jego głębi i nie zapewnia odpowiedniej ochrony rdzenia. Właśnie dlatego, zniszczone włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, niż zdrowe, zadbane pasma.

Po czym poznać, że kosmyki są zniszczone? Jak łatwo zauważyć – to włosy pozbawione blasku, matowe i trudne do rozczesania. Bardzo się plączą, zwłaszcza po nocnym śnie lub myciu. Przyczyną są rozdwojone końcówki włosów oraz wysoka porowatość – rozchylone łuski zahaczają o siebie i wymagają wiele wysiłku, by udało się je rozplątać. O tym, jak można ocenić stan porowatości pasm domowymi sposobami, przeczytasz w artykule Jak sprawdzić porowatość włosów?

Istnieją także triki, które pomogą Ci samodzielnie określić, czy masz zniszczone włosy. Jeśli Twoje kosmyki są długie, spróbuj zrobić z nich węzeł – w przypadku zdrowych pasm, od razu się rozwiąże. Długo utrzymujący się supeł świadczy o tym, że prawdopodobnie masz przesuszone, zniszczone włosy – wysokoporowate, z rozdwojonymi końcówkami.

Innym testem na zniszczone włosy jest przejechanie po jednym z nich paznokciem – od końcówki, ku górze, trzymając go drugą ręką. Jeśli zacznie się rolować, niezbędna będzie szybka regeneracja.

Włosów zniszczonych nie da się odbudować w ciągu jednego dnia. Potrzebna jest systematyczna pielęgnacja, najlepiej na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, które wnikają w głąb pasm i regenerują je od środka.

zniszczone-końcówki

Suche i zniszczone włosy – przyczyny i zapobieganie

Zniszczone włosy zwykle są efektem nieprawidłowej pielęgnacji, działania wysokiej temperatury i zbyt częstych lub nieprawidłowo przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich. Czynniki tego typu przesuszają pasma, prowadząc do zwiększenia porowatości, co skutkuje podatnością na uszkodzenia. Wówczas niezbędna jest skuteczna regeneracja włosów.

Można jednak temu zapobiegać, np. zmieniając sposób koloryzacji pasm na naturalną. Henna to roślinna farba, złożona z ziołowych składników, która nie tylko pozwala cieszyć się wyjątkowym kolorem, ale również pielęgnuje zniszczone włosy. To świetna alternatywa dla chemicznych farb fryzjerskich.

Warto sięgnąć również po naturalne oleje roślinne – to doskonała tarcza termoochronna i skuteczna regeneracja włosów zniszczonych.

Pielęgnacja włosów zniszczonych w 5 krokach

Jak odbudować zniszczone włosy? Oto 5 kroków, które pomogą Ci wyrobić prawidłowe nawyki pielęgnacyjne i wypracować właściwą rutynę.

Krok I – oczyszczanie

Suche i zniszczone włosy nie powinny być zbyt często myte silnymi detergentami. Lepiej wybierz łagodny środek do oczyszczania samej skóry głowy, np. szampon w kostce Tulsi – Święta Bazylia. Zawarte w nim emolienty oraz wyciąg z tulsi, skutecznie usuwają nadmiar sebum i zanieczyszczenia z powierzchni skalpu, a dodatkowo pielęgnują pasma, chroniąc przed przesuszeniem.

Jeśli pokochasz dobroczynne właściwości tulsi, kup także sproszkowane zioło. Możesz dodawać je do maseczek pielęgnujących zniszczone włosy lub łączyć z hydrolatem z werbeny, tworząc intensywnie odżywczą papkę.

Krok II – odżywianie

Pielęgnacja włosów zniszczonych opiera się głównie na odżywianiu kosmyków. To bardzo ważne, ponieważ po myciu, pasma są w dużej mierze pozbawione swojej naturalnej tłuszczowej otoczki. Emolientowa odżywka Amazonia do włosów wysokoporowatych to kompozycja egzotycznych maseł roślinnych, które silnie odżywiają i pomagają zamykać rozchylone łuski włosowe. W ten sposób odżywka nie tylko wzmacnia włosy po każdym myciu, ale także zapewnia im ochronę przed nadmierną utratą wilgoci. Ten wyjątkowy kosmetyk w kostce nadaje się również do mycia metodą OMO – więcej na ten temat dowiesz się z tekstu Mycie włosów metodą OMO – 3 etapy mycia włosów.

szampn-na-zniszczone-włosy

Krok III – nawilżanie

Roślinne hydrolaty świetnie nawilżą każde zniszczone włosy! Możesz stosować je jako bazę przed nałożeniem odżywki, olejowaniem i zawsze, kiedy czujesz, że Twoje pasma chcą pić. Wody kwiatowe można nanosić także na suche włosy – to dobra praktyka zwłaszcza latem, gdy pod wpływem promieni słonecznych szybciej tracą wilgoć.

 

Krok IV – regeneracja

Jak odbudować zniszczone włosy? Jest na to kilka sposobów. Możesz 2-3 razy w tygodniu stosować regenerujące maski ze sproszkowanych ajurwedyjskich ziół lub do rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić olejowanie włosów. Do tego typu zabiegów świetnie sprawdzą się oleje roślinne, które należy dobrać zgodnie z porowatością pasm. Pisaliśmy o tym w artykule Jak olejować włosy? Poradnik krok po kroku.

Olejowanie zniszczonych włosów to zabieg, który warto przeprowadzać niezależnie od stopnia porowatości. W przypadku mocno przesuszonych pasm należy stosować oleje nieco częściej.

Krok V – ochrona

Pielęgnacja włosów zniszczonych powinna wiązać się z również z regularnym nakładaniem specjalnego olejku ochronnego. Ten sposób stosują Hinduski, by zadbać o swoje długie, ciemne pasma i odpowiednio zabezpieczyć je przed promieniami UV oraz uszkodzeniami. Stosowanie olejków to idealna kuracja nie tylko na rozdwojone końcówki włosów, dlatego nakładaj kosmetyk na całej długości pasm, włączając skórę głowy.

Możesz wypróbować  oleje roślinne stanowiące źródło witamin oraz antyoksydantów, które silnie regenerują, dbają o odpowiednie nawilżenie i przywracają blask. Zawarta w nim senna pokrywa zniszczone włosy niewidzialnym filmem, co pozwala również przedłużyć efekty koloryzacji.

odbudowa-zniszczonych-włosów

Już wiesz, jak odbudować zniszczone włosy! Wypróbuj 5 pielęgnacyjnych kroków Shaushki i roślinne kosmetyki, a Twoje pasma odwdzięczą się doskonałą kondycją, wyglądem oraz naturalnym połyskiem.

Powiązane wpisy

Inne produkty

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze