Domowe sposoby na trądzik – jak się pozbyć pryszczy?

Opublikowano przez      12/14/2021 09:22:00     Home , Aktualności , Kosmetyki naturalne    Komentarze 0
Domowe sposoby na trądzik – jak się pozbyć pryszczy?

Trądzik prawie zawsze kojarzy się z młodością i okresem dojrzewania, jednak coraz częściej na pojawiające się niedoskonałości, skarżą się także dorośli. Jak się pozbyć pryszczy, niezależnie od wieku? Sprawdź najlepsze składniki kosmetyków i domowe sposoby na trądzik!

Przejdź do akapitów:

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Trądzik jest jedną z dermatoz, czyli chorób skóry. Najczęściej pojawia się u osób w okresie dojrzewania, choć obserwuje się go również u noworodków i kilkumiesięcznych dzieci – to tzw. trądzik niemowlęcy.

Według badań problem trądziku dotyczy głównie kobiet pomiędzy 14. a 17. rokiem życia oraz młodych mężczyzn od 16 do 19 lat. Coraz częściej dermatolodzy diagnozują jednak tę chorobę skóry u dojrzałych dorosłych ok. 25-35 roku życia. Wówczas nie ma ona związku z okresem dojrzewania, choć wciąż w większości przypadków za jej wywołanie odpowiadają hormony.

Jakie są objawy trądziku? Większość osób zauważa na skórze czerwone, bolesne krostki, grudki, zaskórniki i torbiele ropne. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na twarzy, ale w wielu przypadkach pojawiają się także na plecach, okolicach szyi i dekoltu. Do wystąpienia trądziku bardzo przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, zaburzenia i zmiany w gospodarce hormonalnej oraz nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

U młodzieży do ok. 20. roku życia trądzik uznawany jest za naturalny element okresu dojrzewania. Niestety aż u 15% pacjentów przyjmuje on ciężką postać – pojawiają się bardzo bolesne stany zapalne, powodujące rozległe rany i ropne wykwity. Zostają po nich nieestetyczne pamiątki w postaci przebarwień, a nawet blizn, na które nie zawsze pomogą domowe sposoby.

Przeprowadzono wiele badań, których wyniki są jednoznaczne – trądzik hormonalny u osób dorosłych często wiąże się ze spożywaniem niezdrowej, przetworzonej żywności, dostarczającej organizmowi zbyt mało witamin i mikroelementów. To pokazuje, że rola diety w pielęgnacji cery ma ogromne znaczenie.

Podobnie jest z kosmetykami – choć wybór różnego rodzaju produktów jest ogromny, nie każdy posłuży konkretnej cerze. Zamiast zwracać uwagę na obietnice producentów, lepiej przyjrzeć się składom i postawić na konkretne składniki, które nie tylko mają działanie antybakteryjne, ale także chronią przed przesuszeniem cery trądzikowej.

co na trądzik

Pielęgnacja cery trądzikowej  – porady

Domowe sposoby na trądzik naprawdę potrafią zdziałać cuda, jednak musisz pamiętać, że jest to choroba wywołana przez hormony. To właśnie z tego względu, pielęgnacja cery trądzikowej (zwłaszcza jeśli planujesz stosować składniki takie jak np. kwas salicylowy) powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego lekarza dermatologa. Jeśli specjalista nie stwierdzi wskazań do zażywania farmaceutyków, na pewno podpowie, jak odpowiednio zadbać o skórę, by uniknąć przebarwień i blizn.

Problemem wielu osób borykających się z trądzikiem jest nieprawidłowa pielęgnacja. Walczą z łojotokiem poprzez wysuszanie naskórka, co powoduje dokładnie odwrotny efekt. Mocno przesuszona skóra to sygnał dla gruczołów łojowych, że potrzeba więcej sebum. Przez to, ich praca przyspiesza, a łojotok się zwiększa. Również soda oczyszczona nie jest dobrym sposobem na trądzik, ponieważ narusza kwasowe pH skóry.

Jeśli chcesz zmniejszyć wydzielanie łoju, musisz postawić nie tylko na działanie antybakteryjne, ale przede wszystkim na nawilżanie. Dzięki temu wzmocnisz naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry i poprawisz jej zdolność do radzenia sobie ze stanami zapalnymi. Pomogą w tym domowe maseczki, hydrolaty i naturalne kremy nawilżające.

Na jakie składniki kosmetyków warto postawić? Cenną substancją antybakteryjną jest olejek herbaciany, dlatego do pielęgnacji cery trądzikowej możesz stosować hydrolat z zielonej herbaty. Pomaga regulować wydzielanie sebum i hamuje namnażanie bakterii wywołujących stany zapalne.

domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na trądzik

Jakie domowe sposoby na trądzik warto zastosować? Jeśli nie masz uczulenia na zioła takie jak np. palmarosa, możesz wypróbować naturalne olejki eteryczne. Olejek z palmarosy ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne, a także łagodzi stany zapalne. Nadaje się do bezpośredniego wcierania w skórę, ale możesz również wzbogacać nim kremy i domowe maseczki. Również parówki z dodatkiem olejku z palmarosy doskonale pielęgnują cerę trądzikową – udrażniają zatkane pory i regulują produkcję sebum.

Jak przygotować parówkę? Domowe sposoby na trądzik to zabiegi, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Do parówki wystarczy szklana miska średniej wielkości, gorąca woda, ręcznik i kilka kropli olejku z palmarosy. Pamiętaj, żeby wcześniej dokładnie zmyć makijaż i oczyścić skórę, np. mydłem syryjskim Aleppo. Nie tylko nie wysuszy naskórka, ale pomoże także w walce z trądzikiem.

Pochyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem, tak, aby para nie uciekała na boki. Zamknij oczy i relaksuj się. Po kilkunastu minutach delikatnie osusz twarz, nanieś hydrolat z oczaru wirginijskiego lub zielonej herbaty i nałóż kilka kropli naturalnego oleju tamanu. Ma on działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran. Do parówek możesz stosować też inne olejki eteryczne, np. lawendowy lub różany.

naturalne kosmetyki na trądzik

Domowe sposoby na trądzik to także maseczki, które możesz wykonać samodzielnie. Kilka łyżek siemienia lnianego zalej gorącą wodą. Gdy siemię uzyska żelową konsystencję, odlej nadmiar wilgoci, dodaj kilka kropli i 2 łyżki naparu z rumianku. Taką maskę nałóż na oczyszczoną twarz, a po 20 minutach zmyj letnią wodą. Domowe sposoby mają ten plus, że nie musisz chodzić do gabinetu kosmetologa, by się im poddać. Maskę do cery trądzikowej najlepiej stosować 2 razy w tygodniu.

Postaw na naturalną pielęgnację cery trądzikowej i sprawdź, jak działają nasze domowe sposoby. Dzięki olejkom, hydrolatom i innym naturalnym produktom marki Shaushka, dbanie o skórę nie tylko przynosi upragnione efekty, ale także jest niezwykle przyjemne.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze