Sebum

Co to jest sebum?

Sebum jest to mieszanina substancji lipidowych, wytwarzanych przez gruczoły łojowe, naturalny lubrykant owłosionej i nieowłosionej skóry. Jedynymi miejscami, gdzie nie jest produkowany to wewnętrzna strona dłoni i stóp. W skład sebum głównie wchodzą: trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, estry wosków, skwalen, cholesterol. Najwięcej sebum produkowane jest przez skórę na twarzy, głowie, plecach i klatce piersiowej. Gruczoły łojowe wykazują zwiększone działanie w okresie dojrzewania człowieka i z wiekiem maleje ich aktywność i wydzielanie sebum. Produkowana przez skórę wydzielina zapewnia skórze warstwę ochronną przed bakteriami, wirusami i grzybami. Dodatkowo chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak zimno, ciepło, wiatr czy  promieniowanie UV. Zapewnia skórze prawidłowe funkcjonowanie oraz utrzymuje jej właściwe pH. 

Sebum

Zdarza się, że gospodarka gruczołów łojowych jest zaburzona i w organizmie produkowana jest za mała bądź za duża ilość sebum. Kiedy jest go za mało skóra jest osłabiona, cienka i matowa. W odwrotnej sytuacji nadmiar sebum prowadzi do problemów z przetłuszczającymi się włosami czy problemami skórnymi (np. trądzikiem).  Główny wpływ na równowagę łojotokową mają uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna. Na pracę gruczołów łojowych wpływa również nieodpowiednia dieta, stres, odwodnienie organizmu, niedobór witamin A, B2 oraz B6 a nawet pory roku. Zwiększona praca gruczołów wyraźnie odczuwalna jest latem i zmniejszona zimą. 

Aby utrzymać prawidłową pracę gruczołów łojowych, należy stworzyć w ciele odpowiednie warunki. Pamiętać o diecie eliminującej przetworzone produkty, bogatą w warzywa, owoce, wysokiej jakości tłuszcze i białka.   Oprócz tego zadbać o równowagę emocjonalną oraz właściwą pielęgnację. Warto sięgnąć po produkty naturalne, możliwie mało przetworzone i z wiarygodnego źródła, które nie zaburzają dodatkowo produkcji sebum. W naszej produkcji znajdziesz kosmetyki naturalne, oparte o wysokiej jakości składniki i które tworzymy z myślą o pielęgnacji wspierającej prawidłową pracę skóry. W naszym sklepie znajdziesz naturalne szampony i odżywki do włosów w kostce, syryjskie mydła Aleppo, oleje nierafinowane, masła i hydrolaty.