Łupież

Jak powstaje łupież?

Łupież – to choroba skóry głowy polegająca na przyspieszonym podziale komórek naskórka, co prowadzi do zbyt szybkiego złuszczania się go. Jego główną przyczyną jest nadmierne namnażanie się grzyba Malassezia, który naturalnie występuje na skórze głowy, jednak w określonych warunkach dochodzi do nadmiernego jego rozrostu. Łupież bardzo łatwo i szybko można rozpoznać, gdyż objawia się jako biały pył na włosach, który jest mocno widoczny. Nie wygląda on zbyt estetycznie, dlatego bardzo często wpływa on na poziom samooceny.

Łupież

Jakie rodzaje łupieżu wyróżniamy? 

Wyróżniane są cztery rodzaje łupieżu:

łupież suchy,

łupież tłusty,

łupież pstry 

różowy łupież Gilberta. 

Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?

Przyczyny powstawania łupieżu głównie leżą w uwarunkowaniach genetycznych, lecz coraz częściej badania wskazują na uwarunkowania środowiskowe – stres, dieta, niewłaściwe lub nadmierne używanie kosmetyków do włosów, niewłaściwa koloryzacja, niewłaściwa higiena skóry głowy i włosów, zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniach, czy też surowy klimat. Bardzo ważnym czynnikiem mogą też być zaburzenia hormonalne czy immunologiczne. 

Jak leczyć łupież? 

W procesie leczenia warto wesprzeć się domowymi metodami na walkę z łupieżem. Pomocne tutaj mogą być masaże skóry głowy z użyciem oleju lub płukanki ziołowej. Należy jednak pamiętać aby odpowiednio dobrać produkt do rodzaju schorzenia. Płukanki można przygotować z takich ziół jak pokrzywa, rumianek, nagietek czy kora wierzby. Do masażu dobrze użyć oliwy z oliwek bądź oleju rycynowego z dodatkiem olejku eterycznego, np. lawendowego lub cytrynowego. Dobrze jest zadbać również o właściwą dietę, bogatą w witaminy z grupy B, A i E, oraz cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas.

W przypadku gdy pomimo starań i leczenia problem nie mija należy skontaktować się z lekarzem, gdyż nieustający łupież może mieć swoje konsekwencje.