WSTĘP DO AROMATERAPII

Opublikowano przez      03/24/2020 15:45:40     Olejki eteryczne i aromaterapia    Komentarze 0
WSTĘP DO AROMATERAPII

Olejki eteryczne to substancje wytwarzane przez rośliny. Mają one ochronić roślinę przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, palącym słońcem, chorobami oraz pasożytami. Olejki te charakteryzują się niezwykłym zapachem, który wabi i przyciąga owady.

Już przed wiekami ludzie odkryli niezwykłe właściwości olejków eterycznych i żywic. Stosowano je podczas obrzędów religijnych, aby przypodobać się bogom i  zapewnić sobie ich protekcję. Wykorzystywane były one w obrzędach i rytuałach religijnych, do namaszczania chorych a także tuszowania niemiłego zapachu potu. Olejki oraz żywice z drzew kadzidłowych pełniły funkcję terapeutyczną, już sam zapach przynosił ulgę w cierpieniu, a ich funkcja antyseptyczna odkażająca rany, sprawdzała się w trakcie operacji a nawet porodu. Żywiczne balsamy wzbogacane olejkami z kwiatów i liści roślin, likwidowały blizny, uśmierzały ból oraz dezodoryzowały spocone ciało.

Szamani, magowie, wizjonerzy za pomocą olejków przenosili się do innego wymiaru, a chorych wprowadzali w stan miedzy życiem a śmiercią, uzdrawiając w ten sposób nawet bardzo trudnie przypadki.


W dzisiejszych czasach olejków eterycznych używamy głównie do celów relaksacyjnych, podczas medytacji, aby stworzyć przyjemną atmosferę w domu, odstraszy insekty, jako dodatek do kosmetyków lub aromat kulinarny. Mają szerokie zastosowanie przede wszystkim w kuchni orientalnej oraz medycynie naturalnej. Masażyści i fizjoterapeuci stosują je jako remedium na bolące stawy i mięśnie, a w podręcznikach do aromaterapii przeczytamy o ich niezwykłych właściwościach antyseptycznych, bakteriobójczych i przeciwwirusowych.


Świat olejków eterycznych jest fascynujący jednak, aby zacząć je stosować, trzeba wcześniej zasięgnąć wiedzy na ich temat. Są substancjami pozyskiwanymi z roślin dlatego tak  jak każde zioło mogą być niezastąpione w różnych dziedzinach medycyny naturalnej a nieodpowiednio stosowane, mogą być bardzo szkodliwe. Niektóre z nich mogą powodować uczulenia, wywoływać bóle głowy podczas zbyt częstego lub niewłaściwego stosowania. Mogą być szkodliwe dla dzieci i kobiet w ciąży, dlatego trzeba zachować ostrożność lub skontaktować się ze specjalistą zanim się po nie sięgnie. Nie powinno się ich wlewać bezpośrednio do kąpieli, bez uprzedniego rozcieńczenia w soli morskiej czy oleju roślinnym. Nie należy nakładać ich bezpośrednio na skórę, gdyż mogą powodować podrażnienia a nawet poparzenia. Dawkowanie to kilka kropli do oleju roślinnego, soli lub np. miodu. Bezpośrednio na skórę stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach np. 1 kropla olejku lawendowego wcierana w okolice wokół paznokcia gdy pojawiła się grzybica lub drzewa herbacianego, gdy wyskoczył nam pryszcz. Oczywiście to bardzo skrócony opis stosowania olejków, literatura z której możecie skorzystać jest bardzo obszerna i warto do niej zajrzeć, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat aromaterapii i korzystać z niej bezpiecznie. 

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze