Na czym polega oczyszczanie skóry metodą OCM?

Opublikowano przez      12/22/2021 09:21:00     Aktualności , Kosmetyki naturalne    Komentarze 0
Na czym polega oczyszczanie skóry metodą OCM?

Oczyszczanie skóry olejami to doskonały sposób na naturalne usunięcie zanieczyszczeń, bez ingerencji w pH naskórka. Sprawdź, czym jest OCM i dlaczego wpływa korzystnie na cerę. Podpowiadamy, jak to zrobić i jaki olej wybrać w zależności od rodzaju skóry, by pielęgnacja była jeszcze skuteczniejsza!

Przejdź do akapitów:

Na czym polega oczyszczanie skóry olejami?

Co oznacza zagadkowa nazwa OCM? To skrót od angielskiego Oil Cleansing Method, czyli po prostu metoda oczyszczania olejem. Choć może wydawać Ci się to nieco dziwne, OCM ma bardzo pozytywny wpływ na każdy rodzaj cery, nie wyłączając tłustej.

Dlaczego warto wypróbować oczyszczanie skóry olejami? Przede wszystkim, ze względu na to, że ludzka skóra sama produkuje substancję natłuszczającą – sebum. To właśnie dlatego, metoda OCM nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Ponadto, tłuszcze najlepiej rozpuszczają się w… innych tłuszczach! To sprawia, że oczyszczanie twarzy olejami jest naprawdę skuteczne. Naturalne oleje nierafinowane nie tylko pomagają usunąć resztki tłustych kosmetyków i codziennego makijażu, ale wiele z nich również świetnie radzi sobie z produktami wodoodpornymi.

Jak rozpocząć oczyszczanie twarzy metodą OCM?

Najważniejsze, to wybrać odpowiedni olej do twarzy – arganowy, lniany, olej rycynowy – wybór powinien zależeć od rodzaju i potrzeb Twojej cery. Najlepiej sięgać po oleje nierafinowane, czyli tłoczone na zimno – oprócz swoich właściwości oczyszczających, mają mnóstwo cennych substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na skórę.

ocm co to

Do mycia twarzy suchej, odwodnionej i dojrzałej świetnie sprawdzi się olej arganowy, lniany lub olej z pestek malin. Każdy z nich intensywnie natłuszcza i chroni przed nadmierną utratą wody, a dodatkowo, stanowi źródło witamin, wzmacniających naturalną warstwę lipidową skóry.

Oczyszczanie twarzy olejami to także dobry sposób na demakijaż cery tłustej i trądzikowej. Jeśli zmagasz się z niedoskonałościami lub łojotokiem, odpuść sobie olej lniany, czy kokosowy i sięgnij po niezastąpiony olej tamanu! O jego właściwościach pisaliśmy w artykule Olej tamanu – czym jest i jak go stosować? Działa antybakteryjnie, łagodzi stany zapalne i przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka. Ten naturalny kosmetyk jest idealny zarówno do mycia twarzy, jak i pielęgnacji skóry z łojotokiem lub trądzikiem.

Najłatwiejsza w „obsłudze” jest cera normalna. W tym przypadku metoda OCM może być stosowana bez przeszkód, ani ograniczeń. Do pielęgnacji zastosuj olej jojoba, olej lniany lub dodaj do nich olej rycynowy. Łącz poszczególne tłuszcze, by uzyskać odżywczą mieszankę do mycia twarzy i demakijażu.

Jak wykonać oczyszczanie skóry olejami?

Należy nałożyć wybrany olej na suchy naskórek i rozpocząć delikatny masaż. Nie omijaj okolic oczu, ani ust, zwłaszcza jeśli chcesz usunąć z nich makijaż. Po 2-3 minutach, usuń olej wilgotną ściereczką z bawełny lub mikrofibry. Świetnie sprawdzą się naturalne rękawice do demakijażu twarzy, które znajdziesz w naszej ofercie. Następnie wypłucz szmatkę i powtarzaj czynności do czasu, aż będzie ona zupełnie czysta. Oleje nierafinowane lepiej radzą sobie z oczyszczaniem skóry, niż rafinowane, dlatego zwykle metoda OCM wymaga jedynie 3 powtórzeń.

Oczyszczanie twarzy olejami zakończ opłukaniem jej letnią wodą i osuszeniem czystą, suchą ściereczką.

mycie skóry olejami

Dlaczego olej jest lepszy od żelu?

Niezależnie od tego, czy sięgniesz po olej jojoba, z pestek malin, czy olej z pestek śliwki – zawsze będzie on świetną alternatywą dla żelu do makijażu. Oleje nierafinowane nie tylko skutecznie usuwają makijaż i zanieczyszczenia z naskórka, ale także nie naruszają jego naturalnego pH. Wykonując oczyszczanie twarzy metodą OCM, jednocześnie delikatnie pielęgnujesz skórę.

Żel, płyn, czy inny preparat oczyszczający usunie z naskórka nie tylko resztki makijażu, kurz i smog, ale również sebum – bardzo cenne, szczególnie dla cery suchej i odwodnionej. To prowadzi często do nadmiernego przesuszenia, co jest mocno niewskazane także przy pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Gdy sebum zostaje usunięte, gruczoły łojowe dostają sygnał, że naskórek potrzebuje go więcej i zaczynają pracować jeszcze intensywniej. To przyczynia się do natężenia problemu łojotoku i wysypu większej ilości niedoskonałości.

Zarówno olej rycynowy, tamanu, olej jojoba jak i inne tłoczone na zimno, mają prosty skład – to 100% oleju wyciśniętego z danej rośliny. Jeśli nie masz uczulenia na ten konkretny składnik, to olej na pewno nie wywoła u Ciebie alergii, dlatego oczyszczanie twarzy olejami polecane jest również alergikom.

mycie skóry olejem

Pamiętaj, że skóra trądzikowa i naczynkowa nie lubią pocierania. Oczyszczanie twarzy żelem lub płynem bardzo często nie może być wykonane w inny sposób. Stosując olej jojoba, arganowy, czy mieszankę olejów, dopasowaną do Twojej cery, masz możliwość delikatnego masowania (bez pocierania) i osuszania jej miękkim materiałem.

Efekty stosowania metody OCM

Już wiesz, że oczyszczanie twarzy olejami to świetny sposób na skuteczny, łagodny demakijaż, który jednocześnie jest pielęgnacją. Dodatkowym plusem jest też to, że olej (arganowy, lniany, czy olej kokosowy nierafinowany) nie podrażnia spojówek – to szczególnie ważne dla osób o wrażliwych oczach.

Regularne oczyszczanie twarzy olejami (przynajmniej raz dziennie) pozwala w krótkim czasie zauważyć widoczną poprawę kondycji cery – szczególnie suchej, odwodnionej i dojrzałej. Dobrze dobrane oleje chronią przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka, odżywiają i ujędrniają skórę. Niektóre z nich, np. olej z pestek malin to także naturalny filtr UV, więc warto stosować go podczas porannej pielęgnacji.

olejowe mycie twarzy

Jeśli chcesz zadbać o skórę trądzikową, wypróbuj olej tamanu. Nie bój się przetłuszczenia cery – tamanu, działa inaczej, niż olej arganowy, czy olej lniany. Ma silne właściwości antybakteryjne, dlatego hamuje namnażanie drobnoustrojów i pojawianie się niedoskonałości. Oczyszczanie twarzy olejami możesz wykonywać z czystym olejem tamanu lub mieszanką kilku różnych tłuszczów roślinnych.

Olej lniany, rycynowy, czy z pestek malin – który z nich najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji Twojej skóry? Sprawdź, jaki produkt z oferty marki Shaushka warto wybrać i zacznij oczyszczanie twarzy olejami w swojej własnej łazience!

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze