Indygo - naturalna farba do włosów

Opublikowano przez      08/16/2022 18:15:59     Home , Aktualności , Kosmetyki naturalne , Kosmetyki wegańskie    Komentarze 0
Indygo - naturalna farba do włosów

Dlaczego indygo to doskonała farba do włosów?

Siwe włosy są najbardziej widocznym wskaźnikiem starzenia się, dlatego wiele osób próbuje je ukryć. Chociaż kupowane w sklepie farby do włosów są sprawdzonym rozwiązaniem tego problemu, trzeba pamiętać, że zawarte w nich substancje chemiczne mogą zaszkodzić włosom w przyszłości. Ponieważ kolor na włosach nie jest trwały i z czasem zanika, wymaga to jego ponownego nakładania co kilka tygodni. Budzi to wiele obaw wśród osób, które regularnie farbują włosy. Rodzi się pytanie, które farby do włosów są bezpieczne do częstego stosowania? Czy lepiej jest używać naturalnej farby do włosów? Jak sprawić, by włosy były naturalnie czarne?

Farbowanie włosów to najczęstszy sposób ukrywania siwych włosów, ale dla wielu osób metoda ta stała się rutyną pielęgnacyjną.

Badania wykazały, że częste farbowanie włosów farbami chemicznymi powoduje ich uszkodzenie. Z tego powodu coraz więcej osób przekonuje się do naturalnych farb do włosów.

Jeżeli nigdy nie nakładałeś henny czy indygo, nie martw się. Krok po kroku wyjaśnimy jak używać tych naturalnych farb do włosów.

Farbowanie włosów indygo

Co to jest indygo ?

Indygo jest jednym z najstarszych znanych barwników. Był szeroko stosowany do barwienia tekstyliów. Mielone liście rośliny Indigofera (Indygo) były jednym z cenniejszych surowców nazywanych "niebieskim złotem".

Z biegiem lat ludzie odkryli zastosowanie indygo do naturalnego barwienia włosów na czarno. Barwnik stał się popularnym kolorem włosów i zajął zaszczytne miejsce obok henny. Zdarza się, że indygo nazywane jest henną do włosów. Oczywiście henna, to inna roślina barwiąca włosy na kolor rudo-czerwony. W połączeniu henny z indygo możemy uzyskać różne odcienie brązu i czerń.

Z czasem popularność zyskały również syntetyczne barwniki. Jednak tylko czysty proszek Indigo pochodzący z liści Indigofera Tinctoria najlepiej nadaje się do naturalnego farbowania włosów.

Roślinne indygo znacznie różni się od syntetycznych alternatyw. Nie zawiera amoniaku ani PPD czy innych substancji chemicznych jak w przypadku większości farb do włosów.

Jak powstaje naturalna farba roślinna z indygo?

Aby wyprodukować naturalną farbę, liście z rośliny indygo są moczone całą noc. Woda w tym czasie zmienia kolor na niebieski.

Ta mieszanina jest następnie suszona na słońcu, aż liście lekko sfermentują i wyschną. Kiedy staną się chrupiące, będą nadawały się do zmielenia w celu uzyskania farbującego proszku.

Ten prosty proces przekształcania zielonych liści w niebieski barwnik poprzez fermentację praktykowany jest od tysięcy lat. Uzyskany ostateczny barwnik indygo jest całkowicie bezpieczny i dodatkowo pielęgnuje włosy.

Kolor Indygo

Czy stosowanie henny i indygo jest bezpieczne?

Tak, bezpiecznie jest nakładanie henny i indygo na włosy, ponieważ są to całkowicie naturalne składniki. Jednak, aby upewnić się, że nie jesteś uczulony na żadną z tych naturalnych farb do włosów, wykonaj test na wewnętrznej stronie przedramienia, zanim przystąpisz do farbowania włosów. Mogą zdarzać się uczulenia jak na każdą inną roślinę. Więcej alergii pojawia się w przypadkach barwienia skóry zwłaszcza u małych dzieci. W naszej kulturze henna oraz indygo nakładane są najczęściej na włosy i nie ma zwyczaju malowania nią dzieci, nawet w celach terapeutycznych. Malowanie skóry zwane mehendi również powinno odbywać się z użyciem dobrej jakoś i sprawdzonych barwników. Specjaliści od tatuaży z henny wiedzą jak barwić skórę oraz które henny wybrać.

Czy Indygo może być toksyczne?

W internecie można znaleźć dużo nieprawdziwych informacji dotyczących stosowania henny oraz indygo. Również od fryzjerów, którzy nie pracują na co dzień z naturalnymi barwnikami, możemy usłyszeć o szkodliwości henny czy indygo. Ponieważ proces farbowania włosów henną wymaga czasu, niewiele salonów fryzjerskich decyduje się na takie zabiegi.

W południowym hrabstwie Dade na początku 1980 roku zaobserwowano tajemniczą przypadłość u koni i innych zwierząt gospodarskich, która doprowadzała do ich śmierci. Lokalnie mówiło się o "zatruwającym gaju", odzwierciedlając przekonanie, że przyczyną były toksyczne chemikalia rozpylane na drzewa w lokalnych gajach owocowych. Dotknięte chorobą konie były matowe, apatyczne a ich ruchy nieskoordynowane. Niektóre miały drgawki, wrzody języka lub smugi na rogówkach oczu. Większość z nich zmarła w ciągu kilku tygodni. Problem był najczęściej obserwowany późnym latem lub jesienią.

Już od 1970 roku, botanik z University of Miami, Julia Morton, odwiedzała posiadłości, na których te zgony miały miejsce. Zauważyła obfitość dzikich gwatemalskich roślin indygo (Indigofera suffruticosa) i początkowo przypuszczała, że to one są winowajcą. Jednak do 1980 roku dr Morton zbadała wiele innych incydentów i przekonała się, że stan ten był w rzeczywistości spowodowany przez inne zioło indygo, indygo pełzające (znane również jako podążające indygo). Początkowo zidentyfikowane jako Indigofera spicata, które zaatakowało lokalne pastwiska i było entuzjastycznie spożywane przez konie.

Indygofery to niewielka rodzina bardzo atrakcyjnych krzewów i ziół kwitnących na różowo i czerwono. Jest ich ok. 750 gatunków, a spotkać je możemy na Madagaskarze, w regionie chińsko-himalajskim, Indonezji i Brazylii. Ze względu na złożoną chemię, rodzina Indigofera posiada wiele toksycznych oraz stosowanych w medycynie gatunków. Te toksyczne substancje chemiczne ewoluowały do celów obronnych przed drapieżnikami i roślinożercami. Inne Indygofery są gatunkami indygo wykorzystywanymi przez przemysł do produkcji barwników.

Indigofera spicata pochodzi z Afryki Wschodniej, Madagaskaru i Indonezji. Była ceniona jako roślina okrywowa w posiadłościach kawowych w Afryce i została wprowadzony do Indii, Jawy, Malajów i Filipin zarówno jako ozdobna roślina okrywowa dla plantacji herbaty, gumy, palmy olejowej i sizalu. Została również wprowadzony do Australii, kilku wysp Pacyfiku, Ameryki Środkowej i Karaibów.

Indygo, znane również w Maroko jako Nila, jest barwnikiem szeroko stosowanym w barwieniu marokańskiego rękodzieła. Otrzymuje się go poprzez fermentację liści i gałązek indygo Indigofera tinctoria i jest szeroko rozpowszechnioną rośliną w tropikalnej Afryce i Azji.

Odnotowano niestety przypadek śmiertelnego zatrucia u 3-letniego dziecka po podaniu indygo w celach terapeutycznych. Śmierć wynikała z niewydolności wielonarządowej. Toksyczność tego związku jest mało znana i słabo opisana w literaturze. Zasługuje na zbadanie jej w celu lepszego określenia toksycznych składników barwnika. Dlatego nie polecamy przyjmowania doustnie roślin, które są nam mało znane a w przypadku nakładania na włosy, upewnijmy się, czy nas nie uczula.

Jakie korzyści płyną z nakładania Indygo na włosy?

Czy wiesz, że farbowanie włosów w sposób naturalny może poprawić kondycję włosów? Naturalne kolory nadają włosom pożądany odcień bez żadnych uszkodzeń.

Zanim jednak przejdziesz do farbowania włosów, zapoznaj się z właściwościami indygo.

henna i indygo

Jak działa Indygo?

• Zapobiega przedwczesnemu siwieniu.

• Stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.

• Leczy łupież i pielęgnuje suche włosy.

• Zapobiega infekcjom skóry głowy i łagodzi podrażnienia.

• Wygładza, sprawia, że włosy są grubsze, łatwiej się układają, rozczesują i są lśniące.

W jaki sposób ten naturalny niebieski barwnik może zafarbować siwe włosy na czarno lub brązowo?

Indigo może być używane w połączeniu z proszkiem henny.

Jak używać henny i indygo, aby pofarbować włosy na czarno?

Ponieważ proszek Indigo jest niebieskim barwnikiem, nałożenie go bezpośrednio na włosy pozostawi intrygujący granatowy odcień. Jednak, aby uzyskać ciemniejsze odcienie, takie jak brązowy, kasztanowy lub czarny, musisz nałożyć wcześniej hennę.

Henny, jako naturalnej farby do włosów, nie trzeba przedstawiać. Starożytna nauka ajurwedy opiera się na tym naturalnie występującym składniku do farbowania i kondycjonowania włosów.

Aby pofarbować włosy na czarno, musisz przejść cały proces dwuetapowego farbowania. Samo nałożenie mieszanki proszku Henny i proszku Iindygo bezpośrednio na włosy nie przyniesie pożądanych rezultatów a siwe włosy będą przebijać się, dając efekt ''pieprz i sól''. Więc jeśli pragniesz ufarbować włosy na jednolity kolor zastosuj się do poniższej metody.

Indygo właściwości

Krok 1 - Zafarbuj włosy henną.

Zalej na noc hennę ciepłą wodą, herbatą lub kawą (bez fusów). Dodanie kawy sprawia, że czerwony kolor henny będzie bardziej widoczny. Dodaj odrobinę soku z cytryny, żeby ją lekko zakwasić. Zamiast cytryny możesz dodać wywar z hibiskusa. Zakwaszenie henny sprawi, że włosy będą błyszczące a nie matowe.

• Jeżeli Twoje włosy są krótkie lub rzadkie 100g henny powinno wystarczyć. Gęste włosy do ramion, potrzebują nieco większej dawki henny ok 200g. Na długie włosy będziesz potrzebować ok 300g henny. To ile potrzebujesz henny, ocenisz podczas pierwszego farbowania, a podczas drugiego będziesz wiedzieć jaką proporcję zastosować. Kiedy farbujesz odrosty, możesz zmniejszyć dawkę. Do henny można dodać jogurt, mleko kokosowe lub inne zioła wzmacniające włosy.

• Następnego dnia nałóż przygotowaną wcześniej pastę na czyste, pozbawione kosmetyków włosy na 1 do 3h. Im dłuższy czas tym kolor intensywniejszy i mocniejszy.

• Po upływie wskazanego czasu, dokładnie spłucz włosy wodą. Powtarzaj płukanie tyle razy, ile intuicyjnie potrzebujesz. Nie używaj szamponu. Po spłukaniu włosów pozostaw je do wyschnięcia.

Krok 2 - Nakładanie indygo.

Indygo możesz nałożyć na suche włosy zaraz po farbowaniu henną, ale najlepiej odczekać 3-4 dni. Henna nabierze mocniejszego koloru a włosy odpoczną.

Indygo mieszamy z ciepłą wodą w podobnych proporcjach jak hennę (100 g dla krótkich włosów, 200 g dla włosów do ramion, 300 g dla długich włosów)

• Nakładaj na włosy, używając rękawiczek, jeśli nakładasz rękami lub szpatułką.

• Pozostaw na włosach ok 1h lub dłużej, w zależności od preferowanej intensywności koloru. Chcąc uzyskać czarny kolor najlepiej pozostawić indygo na ok. 2h. Jeżeli wolisz ocień ciemnego brązu to wystarczy pozostawić indygo na 45min. Warto wziąć pod uwagę to, że nasze włosy różnią się porowatością, naturalnym odcieniem co będzie wpływało na trwałość koloryzacji oraz intensywność. U niektórych z Was wymarzony efekt uzyskacie po upływie godziny a u innych po dwóch.

• Następnie dokładnie spłucz wodą.

• Umyj włosy szamponem oczyszczającym po upływie 24h a najlepiej 48h.

Wykonanie tych dwóch kroków zaowocuje pożądanym naturalnym czarnym kolorem włosów. Możesz użyć tej metody farbowania włosów raz lub dwa razy w miesiącu.

Farbowanie włosów indygo i henną

Jak długo Indygo utrzymuje się na włosach?

Jeśli myjesz włosy codziennie, kolor może trwać od 4 tygodni lub krócej. W zależności od włosów może być konieczne farbowanie dwa razy w miesiącu. Jeżeli myjesz włosy raz lub dwa razy w tygodniu, kolor zachowa się dłużej, ale u nasady pojawią się odrosty.

Czy użycie henny przed nałożeniem indygo jest konieczne?

Proszek indygo farbuje włosy na kolor granatowy. Natomiast jeżeli chcesz uzyskać kolor czarny lub ciemny brąz, użycie henny będzie konieczne. Jeśli nie masz siwych włosów i nie przepadasz za kruczoczarnym kolorem włosów, to nie musisz farbować ich dwuetapowo. Wystarczy zrobić samodzielnie mieszankę indygo i henny. Możesz kupić również gotowe mieszanki. W naszym sklepie znajdziesz wiele odcieni naturalnym farb do włosów tworzonych na bazie henny, indygo i innych naturalnych ziół ajurwedyjskich.

Jeśli szukasz farby Indygo do włosów, wybierz w 100% naturalne i organiczne opcje. Indygo firmy Khadi jest jednym z najlepszych proszków do farbowania, ponieważ pochodzi bezpośrednio z rośliny indygo i nie zawiera żadnych sztucznych dodatków.

Naturalne kosmetyki Shaushka

Szukasz bezpiecznych sposobów dbania o włosy? Poznaj ajurwedyjskie szampony w kostce z dodatkiem indyjskich ziół chroniących kolor farbowanych henną oraz indygo włosów. Dodatkowo polecamy olejowanie włosów (najlepiej olejem kokosowym, sezamowych czy rycynowym). Po farbowaniu to świetny sposób na uwydatnienie koloru i dodanie włosom blasku.

Teraz gdy masz już wszystkie informacje potrzebne do wypróbowania tych naturalnych barwników, nadszedł czas, aby zafarbować nimi włosy. 

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze