Dezodorant a antypespirant. Jaka jest między nimi różnica?

Opublikowano przez      09/16/2022 00:00:00     Zero Waste , Kosmetyki naturalne , Kosmetyki wegańskie    Komentarze 0
Dezodorant a antypespirant. Jaka jest między nimi różnica?

Dezodorant a antyperspirant. Czy znasz różnicę?

Poranna toaleta bez dezodorantu? Czy może antyperspirantu? Czy masz świadomość co znajduje się w Twojej kosmetyczce? I czy produkty, których używasz są bezpieczne? Niestety nadal często te dwa słowa – dezodorant i antyperspirant – używane są jak synonimy. Oczywiście oba produkty mają za zadanie sprawić, aby poczucie komfortu towarzyszyło nam przez cały dzień. Nie można jednak powiedzieć, że dezodorant a antyperspirant działają tak samo! Czym się różnią? Jaką spełniają funkcję? Jaki mogą mieć wpływ na nasz organizm? I który produkt wybrać, aby najlepiej się sprawdził w codziennej pielęgnacji? Przeczytaj i podejmij świadomą decyzję.

Dezodorant a antyperspirant

Czym jest i jak działa antyperspirant?

Spektrum działania antyperspirantu jest szersze niż w przypadku dezodorantu. Jego zadaniem jest ograniczenie wydzielania potu do minimum. Dokładnie oznacza to tymczasowe zablokowanie (zwężenie) gruczołów potowych, aby nie dopuścić do produkcji potu. Oczywiście działa on tylko przez czas jaki jest obecny na skórze, a silniejsze antyperspiranty, tzw. blokery utrzymują się nawet do 48h. Oczywiście przestają również działać, kiedy zostają usunięte ze skóry – w czasie kąpieli, czy w momencie silnego spocenia. Dlatego po antyperspirant sięgają najczęściej osoby, które zmagają się z nadmierną potliwością. Jak go stosować? Aby antyperspirant działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem należy stosować go na czystą i suchą skórę. Najlepiej po wieczornej kąpieli – przede wszystkim dlatego, że w nocy gruczoły są mniej aktywne. Po drugie zdarza się, że antyperspiranty pozostawiają na ubraniach nieestetyczne plamy, aby tego uniknąć należy poczekać z ubraniem do momentu aż pacha będzie całkiem sucha.

Jakie składniki aktywne zawierają antyperspiranty aby blokować gruczoły? Takimi składnikami są zazwyczaj związki glinu, czyli aluminium, lub związki glinowo-cyrkonowe. Bardzo często te związki stają pod znakiem zapytania u wielu osób. Co prawda ich szkodliwość nie została udowodniona, jednak często stawiane są bardzo często w złym świetle. Pamiętajmy jednak, że substancje zawarte w kosmetykach bardzo często wnikają przez skórę do krwiobiegu. Stąd też naukowcy z Austrii i Szwajcarii zwrócili swoją uwagę w kierunku związków aluminium, obecnych w antyperspirantach. Jakie były ich wnioski - zobaczcie tutaj. Warto więc zastanowić się przed ich stosowaniem. 

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach potu?

Czy wiecie, że wydzielany przez człowieka pot jest bezwonny? Jedyną sytuacją w której wydziela zapach to sytuacje mocno stresowe oraz zaburzenia hormonalne. Razem z potem wydalane są z naszego organizmu toksyczne substancje takie jak kwas moczowy, amoniak, mocznik oraz związki mineralne (tj. sole wapnia, sodu, potasu i magnezu). Pomimo, że pot nie ma zapachu to jest świetną pożywką dla bakterii, bytujących na ludzkiej skórze. Ciepło i wilgoć to dla nich idealne warunki, w których rozkładają substancje zawarte w pocie na kwas masłowy, mrówkowy i inne cząsteczki. I stąd właśnie przykry zapach. Niestety jest to sytuacja, która totalnie obniża nasze poczucie komfortu. Co zatem zrobić aby wyeliminować nieprzyjemny zapach i mieć poczucie świeżości przez cały dzień? A przy okazji nie zaburzać naturalnych funkcji naszego organizmu, bo przecież fakt, że pocenie się jest jedną z takich czynności jest niepodważalny.

Naturalny dezodorant – naturalna ochrona

Naturalny dezodorant ma za zadanie spowolnić, zahamować rozwój bakterii, pochłaniać nadmiar potu i do tego ładnie pachnieć. Nie blokuje on naturalnej czynności naszego organizmu jakim jest pocenie się – i to zasadniczo różni dezodorant a antyperspirant. Co powinien zawierać dezodorant aby zachował bezpieczeństwo dla skóry? Szukaj kosmetyków na bazie sody, glinek, naturalnych maseł i olejków eterycznych. Jak działa soda oczyszczona – jest przeciwgrzybiczna i antybakteryjna, niweluje nieprzyjemne zapachy. Zwiększa pH skóry przez co blokuje rozwój bakterii, które uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Wszystkie dezodoranty w kremie Shaushka są na bazie sody. Glinki działają zaś bardziej jak pochłaniacze wilgoci i w przypadku intensywniejszego wydzielania potu mogą nie być tak skuteczne. Dlatego też przy opracowaniu naszych deo zdecydowaliśmy się na sodę. Wiadomo, że nie każda skóra dobrze z nią współpracuje, dla tych osób polecam olejek palmarosa. Niesamowite ile ten jeden olejek potrafi! Z pewnością daje poczucie komfortu nawet w najbardziej intensywny dzień. Przy wyborze odpowiedniego dezodorantu szukaj takich, które bazują na naturalnych składnikach – bez dodatków soli aluminium, sztucznych barwników czy zapachów. Takie właśnie są dezodoranty od Shaushki.

Przepis na domowy dezodorant

Coraz bardziej popularna staje się idea Zero/Less Waste’owego życia. Osoby, które starają się żyć w ten sposób często szukają prostego sposobu na domowe kosmetyki z produktów, których używają na co dzień. Najczęściej przygotowują sobie naturalny dezodorant w domu. Wystarczy, że masz pod ręką trochę sody, oleju kokosowego lub masła Shea oraz ulubiony olejek eteryczny (może być olejek grejpfrutowy, cytrynowy, lawendowy lub palmarosa). Popularnym sposobem na nieprzyjemny zapach potu jest sok z cytryny lub smarowanie pachy plasterkiem cytryny. A w przypadku nadmiernej potliwości szukają wsparcia w ziołowych naparach - i tu z pomocą przychodzi im szałwia, pokrzywa czy skrzyp.

dezodorant diy

Nadmierna potliwość

Co jednak kiedy na co dzień borykasz się z nadmierną potliwością? W zasadzie odczucie nadmiernej potliwości dyktowane jest indywidualnym poczuciem komfortu i estetyki. Jednak kiedy sytuacja przybiera na sile i wzmożone symptomy budzą niepokój - warto skierować się do lekarza i zrobić odpowiednie badania, ponieważ powodów nadmiernego pocenia może być wiele. Po wykluczeniu wszystkich możliwych problemów zdrowotnych zwróć uwagę na dietę i odpowiedni ubiór. Aby pomóc sobie w walce z nadmierną potliwością warto wyeliminować ciężkie, tłuste i ostre potrawy na rzecz tych lekko strawnych. I zamienić poliestrową odzież na naturalne tkaniny, dzięki którym skóra będzie mogła swobodniej oddychać.

Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?

Jak już wiesz na czym polega ogromna różnica między dezodorantem a antyperspirantem możesz świadomie wybrać odpowiedni produkt dla siebie. Z uwagą skierowaną na to w jaki sposób dany kosmetyk wpłynie na gospodarkę organizmu. Naturalne dezodoranty Shaushki mają to do siebie, że swój skład opierają na produktach, które nie zaburzają prawidłowego funkcjonowania organizmu. A trzeba pamiętać, że pot to naturalny proces fizjologiczny. Wszystkie receptury kosmetyków Shaushka Cosmetics tworzone są w zgodzie z Naturą. Dlatego zdecydowanie polecamy dezodorant, gdyż w przeciwieństwie do antyperspirantu działa w zgodzie z naszym ciałem. Nie blokuje naturalnych procesów, nie zatyka porów skóry i pozwala na naturalne usuwanie zbędnych substancji z naszego organizmu. Walczy jedynie z bakteriami i przetrawianiem wydzielin na mniej przyjemne w zapachu substancje. Z czym dezodorant w kremie Shaushka świetnie sobie radzi i daje długotrwałe poczucie świeżości. Dezodorant to produkt nie tylko dla kobiet, ale doskonale sprawdza się także u mężczyzn. Gama zapachów rozciąga się od lekkiego zapachu świeżych ogórków, poprzez energetyczne cytrusy, aż do cięższych kadzidłowców. Tak więc trafiają w każde gusta. 

Czy widzisz już różnicę między dezodorantem a antyperspirantem? Czy masz jakieś obiekcje który produkt wybrać? 

dezodorant w kremie

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze