Cellulit - jak się go pozbyć dzięki naturalnym zabiegom?

Opublikowano przez      02/01/2022 00:00:00     Home , Aktualności , Olejki eteryczne i aromaterapia , Kosmetyki naturalne , Kosmetyki wegańskie    Komentarze 0
Cellulit - jak się go pozbyć dzięki naturalnym zabiegom?

Cellulit – jak się go pozbyć dzięki naturalnym zabiegom? 

Cellulit, to pojęcie znane chyba każdej kobiece. Zwany potocznie „skórką pomarańczową” gromadzącą się w okolicy brzucha, bioder, pośladków i ud.  Problem ten w 90% dotyka kobiety ale coraz częściej pojawia się u mężczyzn. 

Nie wszyscy jednak wiedzą, czym ten cellulit jest i jak go rozpoznać. Kiedyś zagadnienie cellulitu było lekceważone i nikt poważnie nie podchodził do tego tematu. Traktowano go głownie jako problem estetyczny przewrażliwionych na punkcie swojego wyglądu kobiet. Dzisiaj już wiemy, że mamy do czynienia z patologicznymi zmianami w obrębie tkanki podskórnej, wywołanymi zaburzoną gospodarka hormonalna i nie odpowiednim stylem życia. Zaburzenia powodują rozrastanie się komórek tłuszczowych, które w efekcie przemieszczają się tworząc skupiska małych grudek przypominających „skórkę pomarańczową”.  

Czy cellulit może być niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego? 

Jego zaawansowane stadium może być główną przyczyną tworzenia się zakrzepów oraz żylaków dlatego powinno się go potraktować poważnie. 

Jakie rodzaje cellulitu możemy wyróżnić? 

Cellulit wodny. To podskórne nagromadzenie się limfy, która przenikając do komórek tłuszczowych (adipocyte), uniemożliwia pozbycie się z organizmu toksyn oraz produktów przemiany materii. Zjawisko odkładania się wody i tłuszczy w tkance podskórnej jest naturalnym procesem przygotowującym kobietę do zajścia w ciążę. Natomiast, jeżeli proces ten zostanie zaburzony zaczyna odkładać się cellulit, nawet u szczupłych i młodych kobiet.

Cellulit tłuszczowy (lipidowy) jest wynikiem gromadzenia się podskórnych grudek tłuszczowych u osób z nadwaga. W komórkach tłuszczowych odkłada się cukier oraz kwasy tłuszczowe, które następnie ulegają rozpadowi. Jeżeli proces ten nie przebiega prawidłowo, cukry i tłuszcze zaczynają się gromadzić w komórkach powodując ich zwiększenie. 

Występuje  głównie na brzuchu, biodrach, pośladkach i udach. Skóra w obrębie której pojawiły się tłuszczowe grudki jest mniej elastyczna, zwiotczała, wybrzuszona. Komórki są nie odżywione i słabo ukrwione. W tym przypadku zaleca się zwłaszcza dietę niskotłuszczową, sport oraz masaż. 

Kolejną odmianą jest cellulit cyrkulacyjny. Jest bardzo trudny do usunięcia, praktycznie niemożliwy. Twarde włókna kolagenowe otaczające tkankę tłuszczową uniemożliwiają prawidłowy przepływ  krwi, która dostarcza tlen do komórek.

Jakie są przyczyny pojawiania się cellulitu?

Przyczyn pojawiania się "pomarańczowej skórki" może być wiele np. zła dieta, nieodpowiedni styl życia, alkohol, papierosy, stres, zbyt obcisłe ubranie, niedobory witamin i składników mineralnych, brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne (nadmiar estrogenów i idący za tym niedobór progesteronu) uwarunkowania genetyczne i rasa. Okazuje się, że najczęściej występuje on u rasy kaukaskiej czyli białej. Afrykanki i Azjatki są mniej narażone na lipodystrofie. 

Usuniecie cellulitu nie jest łatwe, nie pojawia się on z dnia na dzień, często pracujemy na niego latami. Dlatego nie łudźmy się, że cudowne kuracje i drogie zabiegi pomogą i usuną na trwałe nasze problemy. Przede wszystkim trzeba skupić się na  zmianie diety oraz stylu życia. Wysoko przetworzona żywność, rafinowany cukier i tłuszcz, alkohol, to produkty, które powinniśmy wyeliminować a przynajmniej ograniczyć. W zamian spożywanie warzyw, owoców, tłuszczy bogatych w NNKT, wypijanie odpowiedniej ilości płynów poprawi ogólny stan naszego zdrowia. Ponadto warto zaopiekować się swoim ciałem i zafundować sobie właściwą pielęgnację z użyciem naturalnych kosmetyków. Nasza Matka Natura zadbała o to aby w przyrodzie znalazły się roślinki i substancje, które mają zbawienny wpływ na różne aspekty zdrowotne. Zgodnie ze swoją wiedzą terapeutyczną wrzucam kilka informacji na temat masażu, jaki warto wykonywać oraz jakie olejki wspomogą nasze ciało na drodze do zdrowia. 

Jak prawidłowo wykonać masaż antycellulitowy? 

Kilka lat temu uczestniczyłam w kursie masażu antycellulitowego, gdzie nauczono mnie bardzo intensywnego masażu, z dużą ilością ugniatań i oklepywań. Tłumaczono mi, że im mocniej oklepujemy, tym lepiej. Efektem tego nogi i pośladki były czerwone, posiniaczone, pojawiły się małe popękane naczynka. Teraz wiem, że nie była to właściwa metoda a wręcz niebezpieczna.

Jeżeli mamy do czynienia z cellulitem wodnym, gdzie dodatkowo pojawiły się obrzęki a pacjentka uskarża się na puchnięcie nóg, najlepiej zastosować drenaż limfatyczny brzucha oraz kończyn dolnych. Ponieważ zależy nam na pozbyciu się nadmiaru limfy, intensywny, rozgrzewający masaż wywoła przekrwienie, co utrudni prace układu limfatycznego. 

W salonach kosmetycznych wykonuje się masaże bańką chińską, za pomocą której masażysta przepycha zalegającą limfę i uelastycznia skórę. Musimy jednak uważać, żeby nie zrobić siniaków i pajączków. Czasami obrzęki są twarde, nie do ruszenia i siłą rzeczy podczas wykonywania drenażu pojawi się przekrwienie. Najskuteczniejszą metoda zwalczania cellulitu są techniki głębokich rozcierań oraz rolowań w kierunku dosercowym. 

Zadaniem masażu aromaterapeutycznego będzie wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz poprawienie krążenia krwi i limfy. Zaleca się stosowanie preparatów ziołowych bogatych w garbniki, flawonoidy oraz saponiny związki organiczne występujące w roślinach. Mają działanie antybakteryjne, pochłaniają toksyny, poprawiają krążenie. Zaliczamy do nich arnikę, algi, krwawnik, kasztanowiec, nostrzyk żółty, szałwię, tymianek, mniszek lekarski, miłorząb japoński i wiele innych. Dodatkowo, odpowiednio przeprowadzony masaż z użyciem olejków eterycznych poprawi elastyczność skóry, pobudzi krążenie i usunie nadmiar wody z organizmu. Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach nie usuniemy cellulitu jedynie możemy zapobiec tworzeniu się nowego i poprawić cyrkulacje płynów ustrojowych. 

Jakich użyć olejków?

Największą popularność w walce z cellulitem zyskał olejek grejpfrutowy, który jest składnikiem większości preparatów antycellulitowych. Jest wiele innych olejków polecanych przez specjalistów jak: cytryna, geranium, cyprys, cedr, czarny pieprz, tymianek czerwony, cynamon, rozmaryn, szałwia, jałowiec. Jako bazy możemy użyć olej tamanu, sezamowego lub rycynowego.

Jak wykonać własny olejek antycellulitowy?

Żeby stworzyć własny olejek do masażu brzucha, ud i pośladków wystarczy połączyć 5 kropli olejku grejpfrutowego + 10ml oleju tamanu.   Dr Daniele Festy radzi, żeby masaż wykonywać przez dwa ostatnie tygodnie cyklu miesiączkowego a następnie zrobić przerwę w trakcie trwania menstruacji. 

Olej rycynowy, ostatnimi czasy stał się tematem wielu publikacji dotyczących zdrowia i urody. Mówi się o jego niezwykłych właściwościach leczniczych oraz kosmetycznych. Zauważono, że olej ten zastosowany w masażu, poprawia krążenie, ma właściwości drenujące i pomaga w eliminacji produktów przemiany materii. 

Kiedy wykonamy pełny drenaż limfatyczny możemy dodatkowo sięgnąć po olejki eteryczne jak; geranium, palmarosa, patchouli, drzewo różane, pistacje kleistą oraz cedr.  

W drenażu nie używa się środka poślizgowego, możemy natomiast wetrzeć przygotowaną przez nas miksturę na sam koniec wykonując kilka delikatnych głaskań. Po zakończonym zabiegu olejki będą kontynuować rozpoczętą przez nas prace.

Pamiętaj:

Zanim przystąpisz do wykonywania zabiegów z użyciem naturalnych olejków eterycznych, poznaj dobrze ich właściwości. Nie bagatelizuj mocy olejków - to prawdziwe, mocno skoncentrowane esencje roślin . Umyj ręce po każdym olejkowym zabiegu. Nie dotykaj oczu. Nawet niewielka ilość wywoła ból i pieczenie.

Źródło :

Art; Katarzyna Janda, Anna Tomikowska Cellulit –przyczyny, profilaktyka, leczenie; Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycw znego w Szczecinie 2014.

Alessandra Moro Buronzo; Grande guide des huiles essentielles; Santé, Boté, Bien-Etre ; Hachette 2008

Danièle Festy, 100 réflexes aromathérapie, Je me soigne avec les huiles essentielles ; Quotidien Malin Editions 2008 Paris.

L’Aromathérapie et les huiles essentieles; Masso/Réflexo 2007

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze