Szampon w kostce - czy warto go wybrać?

Opublikowano przez      10/01/2022 15:57:27     Aktualności , Zero Waste , Kosmetyki naturalne , Kosmetyki wegańskie    Komentarze 0
Szampon w kostce - czy warto go wybrać?

 „Szampon w kostce mnie zawiódł. Wracam do  butelek”.

To cytat, jaki pojawia się ostatnio w publikacjach na Instagramie, facebooku czy youtubie. Jako uczestnicy targów stacjonarnych mieliśmy okazję spotkać osoby, które na widok szamponów w kostce uciekały wołając „nigdy więcej szamponu w kostce”. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby rzeczywiście to był taki zły produkt do mycia włosów?

Jednocześnie czytamy piękne opinie, jakie zostawiają nasi zadowoleni klienci, odbieramy sporo wiadomości w których piszecie o tym, że nasze szampony w kostce uratowały Wam włosy! Piszecie również, że fryzjerzy nie mogą wyjść z podziwu jak poprawiła się kondycja włosów, że wreszcie przestały wypadać a na głowie jest mnóstwo małych baby hairs. 

Mówicie nam, że po długim czasie poszukiwań znaleźliście produkt, który spełnił Wasze oczekiwania. Więc czy to nie paradoks? Skąd tak skrajne opinie i dlaczego tak wiele osób nie chce nawet wypróbować kostek do mycia włosów?

Czy może istnieć jeden szampon w kostce do każdego rodzaju włosów?

Oczywiście, że nie. Rynek kosmetyków naturalnych oferuje różne produkty do pielęgnacji włosów uwzględniając ich porowatość, kolor oraz problemy skóry głowy. Również indywidualne czynniki takie jak zapach, będą kryterium doboru odpowiedniego produktu do mycia. Czy ubrania w rozmiarze uniwersalnym są dobre dla każdego? Pewnie, że nie. Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo uniwersalny płaszcz będzie za duży lub za mały. Dlatego kupujemy ubrania w swoim rozmiarze a uniwersalne tylko po zmierzeniu, jeśli pasują.  

Spójrz, jeżeli Twoje włosy są przesuszone to szampon w kostce do włosów przetłuszczających się nie będzie im sprzyjał. Będzie jeszcze bardziej je puszył i elektryzował. Szampony z dodatkiem glinki doskonale absorbują sebum i sprawdzają się w wielu przypadkach, ale niektóre z nich, są przeznaczone do włosów silnie przetłuszczających się. Do włosów wysokoporowatych, kręconych zapewne lepszym rozwiązaniem będą szampony w kostce na bazie ziół jak shikakai, amla czy głożyna. A do włosów ze skłonnością do wypadania, wzmacniające szampony z pokrzywą, bhringarai, amlą czy tulsi. I tak dalej…

Nieodpowiednio dobrane szampony w kostce mogą powodować łupież lub sprawić, że włosy będą posklejanie, trudne w rozczesywaniu a nawet mogą zacząć wypadać. Sięgając po szampon w płynie kierujesz się dokładnie tą samą zasadą. Ileż to szamponów w swoim życiu musiałam przetestować, żeby znaleźć ten właściwy. W czasach kiedy nie było szamponów w kostkach nie mogłam tak po prostu obrazić się na te płynne w butelkach, bo innego wyboru nie miałam. 

Były szampony droższe i tańsze ale zazwyczaj kupowałam takie, na jakie pozwalał mi mój budżet więc na wyższe półki nie zaglądałam. Niestety, gdy trafiałam na coś dobrego, to nagle znikał z rynku, był wycofywany ze sprzedaży. Jedne firmy się zamykały inne otwierały więc testowałam kolejne produkty do mycia włosów.

Czasem szampony te zlepiały mi włosy, puszyły je a końcówki rozdwajały się więc kupowałam kolejne. Wiedzę o szamponach mogłam czerpać jedynie z reklam wyświetlanych w TV, ale jak wiemy nie były wiarygodne.  Żeby utrzymać kondycję włosów, wcierałam różne odżywki, maski, komponowałam ziołowe płukanki. Aż w końcu odkryłam swój pierwszy szampon w kostce. Kupiłam dwa różne z czego jeden sprawdził się doskonale a drugi okazał się nieodpowiedni do mojego rodzaju włosów. Od tamtej pory minęło już 8 lat a ja nadal jestem wierna kostce. 

Szampon w kostce

Szampon w kostce a surfaktant

W sklepach pojawiają się szampony w kostce o różnym składzie i właściwościach pielęgnacyjnych. Żeby szampon w kostce pienił się, potrzebny jest składnik o właściwościach pianotwórczych. Czytając składy kosmetyków do mycia włosów zauważycie, że niektóre zawierają surfaktanty takie jak: glukozyd decylowy lub kokosowy, Plantapon, Disodium Lauryl Sulfosuccinate (DLS) inne Sodium Coco Sufate (SCS), Sodium Cocoyl Isethionate (SCI), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (SLMI), Sodium Lauryl Sulfoacetate (SLSA) czy Cocamidopropyl betainę (kokamidopropylobetaina). 

Są też szampony w kostce na bazie Sodium Lauryn Sufate (SLS) o znacznie mocniejszych właściwościach myjących. I pomimo, że SLS to bardzo silny związek chemiczny widzimy, że szampony te cieszą się sporą popularnością na całym świecie. 

Dlatego właściwości szamponu w kostce będą w dużym stopniu zależeć od surfaktantu jaki do niego został dodany oraz w jakich proporcjach. Niektóre szampony zawierają kilka surfaktantów np. glukozyd decylowy w płynie oraz SCS i SCI pod postacią proszku lub tzw. makaronu. Inne szampony w kostce zawierają jedynie surfaktanty stałe a jeszcze inne wyłącznie surfaktanty w płynie ale utwardzane emulgatorami takimi jak Olivem1000, Alkohol Cetearylowy, Behentrimonium Methosulfate (BTMS) lub woskiem sojowym, pszczelim albo carnauba.

Mocne szampony w kostce np. na bazie SLS mogą być zbyt agresywne dla delikatnej skóry głowy i włosów, jednak z opinii klientów wiemy, że dla niektórych to jedyne i najlepsze rozwiązanie. Często miejsce zamieszkania, miejsce pracy wymusza codzienne mycie włosów mocnymi szamponami. Bywalcy basenów również deklarują potrzebę użycia mocniejszego szamponu celem zmycia zanieczyszczeń i chloru z włosów. Influenserki nazywają te szampony „rypaczami” . 

Inni znowu, preferują delikatne szampony w kostce przeznaczone do wrażliwej skóry głowy. Są też i tacy, którzy nie myją włosów ani skóry głowy szamponami tylko samą wodą lub odżywką. 

Sugerowanie się więc opinią osoby, która ma zupełnie odmienne potrzeby od naszych, nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób łatwo możemy przegapić produkt, odpowiedni dla siebie i wybrać ten niewłaściwy. Co nie znaczy, że czytanie opinii jest złe, wręcz przeciwnie. Warto jednak spojrzeć na nie pod swoim kątem i wyłuskać z nich to co najważniejsze dla Ciebie. Jeżeli klientka ma proste, ciężkie włosy w kolorze ciemnego brązu to czy jej negatywna opinia o produkcie będzie się tyczyła Twoich blond kręconych pukli?

Nie jesteśmy w stanie przetestować wszystkich kosmetyków do pielęgnacji włosów, jakie oferuje rynek. Czasem mijają lata zanim do ręki wpadnie nam coś, co wreszcie zaspokoi wszelkie wymagania. Dlatego  nie  pozostaje nam nic innego, jak dokładnie czytać składy, opinie a co najważniejsze, zawierzyć własnej intuicji i logice.

szampon w kostce

 „Szampon w kostce zniszczył mi włosy”.

W internecie można znaleźć mnóstwo opinii dotyczących szamponów w kostce. Jedne są bardzo dobre, zachwalające i stawiające szampony w kostce w dobrym świetle, ale są też i opinie negatywne. Nawiązując do tego, o czym napisałam powyżej, trudno jest na podstawie kilku testów stwierdzić, że wszystkie szampony w kostce są złe. To tak, jakby ktoś powiedział, że wszystkie szampony w płynie są kiepskie, bo przetestował kilka budżetowych szamponów dostępnych w markecie. 

Czy wszystkie opinie w internecie są wiarygodne? 

Wiele opinii i rankingów jakie znajdujemy w sieci są tekstami płatnymi, których celem było podniesienie widoczności sklepu w googlach oraz zwiększenie sprzedaży znajdujących się w nim kosmetyków. Znane i popularne influenserki, mając duże zasięgi wykonują tego typu usługi odpłatnie, co tajemnicą nie jest. Bardzo często zanim staną się znane i lubiane reklamują kosmetyki za free zakupione w dużych sieciówkach lub na zasadzie barteru, wyrabiając sobie wiarygodność fanów po to, by w przyszłości w ten sposób zarabiać. Czasem zdarza się, że do rankingu wpadnie produkt, który nie był opłacony, a stał się ulubieńcem influenserki, ale i tak myślimy, że ktoś za to zapłacił. Teoretycznie produkty sponsorowane powinny mieć specjalne oznaczenia, ale nie wszyscy się tego trzymają.

Również agencje marketingowe, agencje PR mają swoje sposoby na to, by wynosić na piedestał marki kosmetyczne z którymi współpracują ale również, wiedzą w jaki sposób eliminować konkurencję, nie zawsze w czysty sposób. Producenci szamponów w płynie, niechlubnie wypowiadają się na swoich profilach w mediach społecznościowych o szamponach w kostce. Próbując sprzedać własny produkt często odnoszą się do produktów w kostce na zasadzie porównania wskazując, że są gorsze. Dlatego zanim wyrobisz sobie opinię na podstawie wysłuchanych w sieci informacji upewnij się, że wygłaszająca ją osoba, nie została opłacona lub nie ma własnej marki a jej przekaz  jest ukrytą autoreklamą. Kto widział popularny na Netflixie film ‘’The Hater’’ wie o czym mowa. My sami, jako producenci kosmetyków naturalnych, próbujemy sprzedać własny produkt i się nim chwalimy. To rzecz naturalna. Dlatego bronimy prawdy o szamponach w kostce, gdy ktoś źle się o nich wypowiada. 

szampon w kostce

Czy szampon w kostce jest produktem ekskluzywnym?

Szampony w kostce możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy, to wytwarzane ręcznie kostki w składzie których znajdziesz dobrej jakości masła, oleje roślinne, zioła, glinki i olejki eteryczne oraz kostki produkowane masowo na potrzeby sieciówek. 

O doborze kosmetyku decyduje często stan Twojego budżetu. Są szampony w kostce bardzo drogie, bardzo tanie oraz w cenie ogólnie przystępnej dla większości. Jednak warto pamiętać, że jedne mogą się zużywać wolniej inne szybciej a cena tego najdroższego w efekcie może okazać się niska. Wydajność szamponu w kostce jest duża więc czasem lepiej zainwestować w lepszej jakości produkt.

Niektórzy nasi klienci twierdzą, że kostka szamponu wystarcza im na 6-7msc. Innym nieco krócej. Dzieląc cenę przez ilość miesięcy, może okazać się, że dobrej jakości szampon w kostce nie jest aż tak drogi jak się początkowo wydawało. 

Skąd mieć pewność, który szampon w kostce  jest dla mnie dobry?

Niektóre firmy proponują próbki, które można przetestować i upewnić się czy warto zainwestować w ten rodzaj kosmetyku do mycia włosów. Można też podpytać znajomych, którzy już taki produkt testowali lub zobaczyć opinie na stronie producenta. Czasem negatywna opinia „Mam po nim przyklapnięte włosy” będzie dla Ciebie rewelacją, bo właśnie tego szukasz dla swoich puszących się piór.  Również pozytywna opinia „ szampon cudownie przyciemnił mi włosy” dla Twoich blond włosów nie będzie dobrą wiadomością.  Dlatego warto przeczytać więcej opinii a nie sugerować się jedną wyrwaną z kontekstu wypowiedzią. Chcąc mieć 100% pewności czy to działa i tak musisz przetestować go na sobie.

Nie powinniśmy się też sugerować powielanymi informacjami na temat zawartych w kosmetykach surfaktantów. Był czas, że dużo mówiło się o zaletach SCI zwłaszcza do wrażliwej skóry głowy. Wiele osób zawiodło się jednak na tego rodzaju szamponach w kostce, ponieważ słabiej się pienią a włosy były tępe i trudniej się rozczesywały. Znalazła się również grupa osób, które pomimo lekkości tego surfaktantu, miały na niego uczulenie. Znacznie lepiej sprawdził się u nich szampon w kostce z nieco mocniejszym surfaktantem wydzielającym większą pianę. 

Sporo negatywnych wypowiedzi przeczytamy również o Cocamidopropyl betaine, która powoduje wiele uczuleń. Nie należy do najmocniejszych na rynku surfaktantów, a jednak zdarza się, że ktoś nie może używać szamponów z tym właśnie składnikiem. Nie musisz to jednak być Ty! Być może na Tobie ten składnik nie zrobi złego wrażenia a nawet się polubicie. 

Dlatego sprawdzanie składów to podstawa. Niestety często nawet te w 100% naturalne, ziołowe składniki mogą wywołać u nas alergię. Jeżeli nie robiłeś nigdy testów i nie wiesz co może wywołać uczulenie, dowiesz się jak po raz pierwszy zetkniesz się z owym składnikiem. Warto w takim przypadku zachować opakowanie, żeby w przyszłości móc porównać z innym kosmetykiem o podobnym składzie, który również uczula. Nie należy się od razu zafiksować, że to surfaktant wywołał alergię. Może to być zupełnie inny składnik np. olejek eteryczny lub jakieś zioło. 

„ Wróciłam do szamponu w butelce”

Kiedy przerzucamy się nagle z szamponów tradycyjnych na produkty bardziej naturalne, również możemy odczuć pewien dyskomfort mycia. Powoduje to, że wiele osób szybko się zraża i wraca do szamponów w butelkach o mniej naturalnym składzie. Klienci, sięgający po bardzo delikatny szampon w kostce do skóry wrażliwej mieli wrażenie, że nie myje włosów bo się mniej pieni. Inni odczuwali swędzenie skóry głowy a nawet pojawił się łupież. Dokładnie tak było z jedną z naszych klientek, która już wcześniej miała kontakt z szamponami w kostce na bazie łagodnego surfaktantu. Nie była z nich zadowolona, pomimo iż testowała ich kilka. Po przetestowaniu jednego z produktów z mocniejszym składnikiem pianotwórczym, szybko zmieniła zdanie dając ponownie szansę szamponom w kostce. Nadal nie wiedziała co było przyczyną alergii na pozostałe produkty. Jak się okazało, to właśnie ten „ łagodniejszy” składnik ją uczulał. Być może i Was to spotkało i dlatego postanowiliście wrócić do szamponu w butelce. 

Szampon w kostce a mydło do włosów.

Były też osoby, które zamiast sięgnąć po szampon w kostce zakupiły mydło do włosów. Sugerując się błędnym napisem na opakowaniu wskazującym, że to szampon.

Mydło do włosów to nie szampon, ma inne Ph, zupełnie inny skład a włosy po myciu dobrze jest zakwasić np. wodą z octem. Dlatego nieświadomi, że użyli mydła do włosów, postanowili dać sobie spokój z testowaniem kolejnych szamponów w kostce. 

Szampon w kostce

Szampon w kostce a twardość i pH wody

Zauważyliśmy również, że istotnym czynnikiem w doborze szamponu w kostce jest pH wody, którą się myjesz.   Przeprowadzki z miasta na wieś, często zmuszają nas do zmiany kosmetyków do mycia włosów. Nawilżające i zmiękczające włosy kosmetyki, których używałeś mieszkając w mieście, na wsi mogą się już nie sprawdzać. 

Doświadczyłam tego na własnej skórze podczas pobytu nad polskim morzem. Szampon w kostce z pokrzywą i hibiskusem, który ze sobą zabrałam, zupełnie nie był w stanie umyć moich włosów. Wydawało się, że są nadal brudne i tłuste. Po powrocie do domu wszystko wróciło do normy. Mając za sobą takie doświadczenie, wyjeżdżając kolejny raz zabierałam szampony w kostce do włosów przetłuszczających się  Rhassoul lub Yogę. 

Jak widzisz, powodów dla których szampon w kostce mógł się nie sprawdzić może być wiele. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz ich aż 13. Przeznaczone są do różnego rodzaju włosów jasnych, ciemnych, prostych, kręconych, przetłuszczających się i przesuszonych. Zawierają różne surfaktanty i składniki pielęgnacyjne dlatego znajdziesz coś zarówno do wrażliwej skóry głowy jak i produkty dobrze pieniące się. Są to szampony zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Jeżeli chcesz zapoznać się w właściwościami szamponów w kostce i poznać je bliżej zapraszam do sklepu. Znajdziesz tutaj szczegółowe opisy szamponów w kostce a poniżej różne opinie naszych klientów.

Powiązane wpisy

Inne produkty

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze