Jak sprawdzić porowatość włosów?

Opublikowano przez      10/03/2021 10:00:00     Aktualności    Komentarze 0
Jak sprawdzić porowatość włosów?

Twoje włosy składają się z łusek, a stopień ich odchylenia od łodygi fryzjerzy nazywają porowatością włosów. W dużej mierze to właśnie od niej zależy stan Twoich pasm i pielęgnacja, jaką należy stosować, by były zdrowe i mocne. Zobacz, jak sprawdzić porowatość włosów i dobrać odpowiednie kosmetyki do każdego z jej rodzajów.

Przejdź do akapitów:

Czym dokładnie jest porowatość włosów?

Jak zbudowany jest włos? Składa się on z korzenia – części znajdującej się w skórze i tkance podskórnej oraz łodygi z rdzeniem otoczonym korą i cementem komórkowym. Te delikatne części okrywa osłonka zewnętrzna złożona z łusek – to właśnie one chronią włos przed nadmierną utratą wilgoci i niezbędnych substancji odżywczych. Stopień odchylenia łusek od łodygi włosa określa się mianem porowatości.

Fryzjerzy wyróżniają 3 typy porowatości włosów – najłatwiej zobrazować to na przykładzie szyszki, która również składa się z nachodzących na siebie łusek. Jeśli łuski włosowe mocno przylegają do łodygi, tak samo jak łuski nasienne wspierające oś szyszki, to pasma są niskoporowate. Ten typ włosów wyróżnia się gładkością, naturalnym połyskiem i najczęściej brakiem objętości. Są one nie lada wyzwaniem dla stylisty, ponieważ niełatwo poddają się ułożeniu. Włosy niskoporowate słabo chłoną wodę, a jeśli już, to potem dość długo schną.

Jeżeli odchylenie łusek jest zauważalne, ale nieznaczne, oznacza to, że dana osoba ma włosy średnioporowate. Co wyróżnia ten rodzaj pasm? Według fryzjerów to najczęściej spotykany typ włosów u kobiet – kosmyki są nieco osłabione, brak im naturalnego blasku, zdarza im się puszyć i lekko falować po kontakcie z wilgocią.

O wysokiej porowatości włosów można mówić w sytuacji, gdy łuski są maksymalnie otwarte, a pasma matowe, szorstkie w dotyku, przesuszone i skłonne do wypadania. Włosy wysokoporowate często się puszą, plączą, elektryzują i łamią.

Co ciekawe, porowatość włosów u tej samej osoby może być różna – im bliżej skóry głowy, tym bywa niższa, z kolei końcówki bardzo często są wysokoporowate.

Porowatość włosów nie jest też cechą stałą – za sprawą odpowiedniej pielęgnacji można zmienić pozycję łusek względem łodygi – tak, by przylegały mocniej i stanowiły lepszą ochronę dla wnętrza włosa. Jeśli porowatość włosów się obniży, pasma wyglądają zdrowiej i nie ulegają przesuszeniu tak szybko, jak wcześniej.

sprawdzanie porowatości włosów

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Najważniejsza jest obserwacja. Jak już wiesz, zupełnie inaczej zachowują się włosy niskoporowate, niż te o mocno rozchylonych łuskach. Jeśli zastanawiasz się, jak określić porowatość włosów, skorzystaj z kilku domowych sposobów albo zdecyduj się na wizytę u profesjonalisty lub trychologa. Specjalista dokładnie obejrzy Twoje pasma, zada kilka pytań i na tej podstawie powie Ci, jaki masz typ włosów i jak najlepiej o nie zadbać.

Domowy test na porowatość włosów możesz przeprowadzić na 3 sposoby. Oto one:

Test ze szklanką wody

Żeby określić porowatość włosów, obetnij jeden z nich i odetnij jego końcówkę (końce mają najczęściej najmocniej odchylone łuski). Umieść go w szklance lub małej miseczce, wypełnionej ciepłą wodą i po kilku minutach sprawdź, jak się zachowa – jeśli opadł na dno, prawdopodobnie masz włosy wysokoporowate. Jeżeli włos pływa swobodnie w wodzie, ale poniżej tafli – ma średnią porowatość, a gdy nadal unosi się na powierzchni – niską.

porowatość włosów

Test z olejem kokosowym

Inny domowy test na porowatość włosów to olejowanie olejem kokosowym. Jeśli pasma napuszą się, staną się sztywne i będą wyglądały niekorzystnie, będzie to dla Ciebie wskazówka, że możesz mieć włosy wysokoporowate. Nie reagują one dobrze na kontakt z olejem kokosowym, który z kolei doskonale sprawdza się do pielęgnacji pasm o niskiej porowatości.

Test z mąką

Jak sprawdzić porowatość włosów za pomocą mąki? To bardzo proste – wydziel jeden kosmyk, posyp go mąką i obserwuj, ile białego proszku pozostanie na powierzchni pasma. Jeśli mąka szybko opadnie, to znak, że możesz mieć włosy niskoporowate. Z kolei duża ilość mąki pozostałej na kosmyku może oznaczać wysoką porowatość włosów.

Pamiętaj, że każdy wspomniany test na porowatość włosów nie jest w stu procentach miarodajny – dużo zależy od kondycji i rodzaju pasm. Domowe sposoby są jednak cenną wskazówką i mogą nadać dobry kierunek dalszym obserwacjom włosów.

Pielęgnacja włosów o różnej porowatości

Już wiesz, jak sprawdzić porowatość włosów i  czym charakteryzują się poszczególne stopnie odchylenia łusek. To bardzo ważna informacja – odpowiednia pielęgnacja włosów powinna być dobrana do ich porowatości. Na jakie kosmetyki warto postawić?

test na porowatość włosów

Jak zadbać o włosy niskoporowate?

Ten typ włosów bardzo łatwo obciążyć i pozbawić objętości, dlatego najlepiej stosować szampony w kostce z dodatkiem glinki jak Lawenda 3w1, szampon Yoga z glinką Multani Mitti, szałwią muszkatołową, kardamonem i białym grejpfrutem lub dwukolorowy szampon Rhassoul oraz odżywki humektantowe, np. takie jak ogórkowo-aloesowa odżywka w kostce El Camino marki Shaushka. Składniki nawilżające delikatnie unoszą włosy u nasady, a witaminy zawarte w kosmetyku odżywiają pasma. Zabiegi olejowania przeprowadzaj w oparciu o oleje nasycone: kokosowy, babassu, masło shea, ucuuba, bacuri, czy cupuacu.

Włosy średnioporowate – postaw na odbudowę!

Włosy średnioporowate bez odpowiedniej pielęgnacji mogą zmienić się w wysokoporowate. Oczyszczaj je delikatnym ajurwedyjskim szamponem z tulsi lub szamponem z pokrzywą, hibiskusem i rozmarynem. Dobrze sprawdzi się też szampon Róża stulistna lub amla i reetha będące kompozycją cennych olejów roślinnych i ziół. Składniki roślinne intensywnie odżywią, pomogą domknąć łuski i dodadzą włosom blasku. Pamiętaj zwłaszcza o pielęgnacji końcówek – do tego świetnie sprawdzi się intensywnie odżywczy olejek do włosów Khadi z wyciągiem z kwiatu róży damasceńskiej, olejek rycynowy, śliwkowy, malinowy lub sezamowy (Shaushka). Ten cenny składnik nawilża i skutecznie odbudowuje włosy średnioporowate.

Włosy wysokoporowate – regeneracja i nawilżanie

Włosy wysokoporowate uwielbiają metodę OMO – czyli mycie odżywką, szamponem i nakładanie odżywki. Do tego zabiegu stosuj kosmetyki bogate w emolienty, np. kawową odżywkę w kostce Amazonia lub odżywkę Tiare flower, które można stosować wymiennie lub jednocześnie w trakcie jednego mycia oraz szampon w kostce Słodka Pomarańcza, Rumianek z cytryną a do włosów kręconych ajurwedyjski szampon w kostce Shikakai lub orientalny szampon w kostce Shen z dodatkiem głożyny. 2-3 razy w tygodniu możesz poddać włosy zabiegowi olejowania. Jeśli są farbowane, przyda Ci się naturalny ochronny olejek Khadi Color Care, sezamowy, z pestek malin, śliwkowy.  Ajurwedyjskie rośliny oraz cenne oleje roślinne odżywią włosy wysokoporowate, wygładzą ich powierzchnię i przedłużą trwałość koloru.

porowatość włosów test

Pamiętaj – jeśli poznasz porowatość swoich pasm, dobranie odpowiedniej pielęgnacji do ich typu będzie o wiele łatwiejsze. Przetestuj naturalną pielęgnację i sprawdź produkty marki Shaushka, a Twoje włosy będą zadbane i zalśnią zdrowym blaskiem. Wypróbuj nasze naturalne szampony, olejki do włosów i odżywki do włosów w kostce!

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze