Pomarańcza słodka

Pomarańcza Citrus sinensis

Słodka pomarańcza, naukowo znana jako Citrus sinensis z rodziny rutowatych, jest jednym z ważniejszych owoców na całym świecie. Przypuszcza się, że pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, ale dziś rośnie również w innych częściach świata. Miąższ i przygotowany z niego sok są źródłem witaminy C, liminoidów, synefryny, hesperydyny, polifenoli, pektyn, wapnia, potasu, tiaminy, niacyny i magnezu. Te naturalne związki aktywne mają działanie przeciwmiażdżycowe czy rakowe. Spożywanie pomarańczy zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, wrzodów żołądka a także obniża się poziom cholesterolu

pomarańcza

Skórka pomarańczy składnikiem wielu kosmetyków 

Pomarańcza w proszku, którą znajdziesz w szamponie Słodka pomarańcza, to zwyczajnie wysuszona i drobno zmielona skórka pomarańczy. Bardzo często zjadamy pomarańcze wyrzucając skórkę do  śmietnika. A to właśnie w skórce pomarańczy znajduje się najwięcej witaminy C oraz magnez, wapń i potas.

Pomarańcza w proszku znajdzie zastosowanie nie tylko w kosmetyce ale z powodzeniem możesz użyć jej jako dodatek do herbaty, koktajli, wypieków, sosów, sałatek i konfitur. Dzięki swoim składnikom odżywczym usuwa łupież, nawilża i odżywia włosy. Zmniejsza produkcję sebum i przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów. 

Pomarańczę w proszku wykorzystaj do domowej roboty kosmetyków. Idealnie sprawdzi się jako peeling lub maseczkę do twarzy, skutecznie rozjaśni lekkie przebarwienia, pozytywnie wpłynie na skórę tłustą i trądzikową, dodając jej zdrowia i blasku. 

Ze skórki pomarańczy możesz wykonać również pachnący ocet, który wykorzystasz w kuchni lub w gospodarstwie domowym np. do mycia okien.

Pomarańcza

Olejek eteryczny z pomarańczy

Z drzewa pomarańczy, możemy uzyskać dwa różne olejki. Olejek eteryczny z kwiatu pomarańczy Neroli, to jeden z najdroższych olejków na świecie. Jego aromat zajedziemy w luksusowych perfumach i kosmetykach. Jego zapach jest innych od znanych nam soczystych owoców. 

Olejek eteryczny ze skórki pomarańczy, pozyskiwany poprzez tłoczenie skórek, jest znacznie tańszym produktem. Możemy go wykorzystać w gastronomii, cukiernictwie jak i kosmetykach. Jego zapach natychmiast kojarzony jest ze znanymi nam cytrusami.