PEH

Co to jest PEH?

PEH - to skrót od Proteiny, Emolienty i Humektanty, czyli filary pielęgnacji włosów. Każde włosy mają inne potrzeby i aby wyglądały zdrowo i były odżywione, potrzebują osiągnąć swoją równowagę PEH. Najważniejsze to poznanie swoich włosów i ich zapotrzebowania na poszczególne składniki. Określ kosmetyki, których używasz właśnie pod kątem PEH, odkryj porowatość, rodzaj i kondycję swoich włosów. Dobierz właściwe kosmetyki, tak aby dostarczyć im odpowiednią ilość składników.

Proteiny to białka, tzw. cegiełki włosów. Wypełniają mikrouszkodzenia w strukturze włosa, dzięki temu nabierają mocy, objętości i stają się wygładzone. Niedobór protein sprawia, że włosy są matowe i zniszczone - stają się łamliwe, podatne na uszkodzenia i plątanie. Proteiny równoważymy humektantami.

Emolienty to tłuszcze jak masła i oleje. Tworzą warstwę ochronną i zatrzymują we włosach cenne składniki odżywcze. Dzięki nim włosy są gładkie, elastyczne i miękkie. Chronią przed czynnikami zewnętrznymi oraz uszkodzeniami. Znajdują się praktycznie w każdej odżywce do włosów. Emolienty są podstawą pielęgnacji i są równoważone przez proteiny i humektanty. Niedobór emolientów poznamy po suchych, sianowatych i szorstkich włosach. 

Humektanty to składnik nawilżający włosy, mają zdolność do absorbowania i wiązania cząstek wody. Szczególnie są ważne kiedy włosy są narażone na utratę wody, przez zewnętrzne czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Humektanty równoważymy proteinami. 

Oczywiście każdy ten składnik nie musi być proporcjonalnie do innych użyty. Jedne włosy lubią więcej protein a mniej humektantów lub odwrotnie. Tak więc należy obserwować swoje włosy i ustalić odpowiednią równowagę.