Olej tamanu

Olej tamanu  to naturalny olej pozyskiwany z orzechów drzewa Tamanu (Calophyllum inophyllum), dziko rosnącego w Indiach i na Madagaskarze. Posiada wiele cennych właściwości, wykorzystywane już przez pierwotną ludność, która uważała je za święte. Wykorzystywali nie tylko orzechy, ale również liście, korę i korzenie z których robiono leki. I to właśnie dzięki właściwościom leczniczym olej tamanu zyskał sławę. 

Olej tamanu charakteryzuje się pięknym zielonym kolorem oraz ziołowym zapachem. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Reguluje krążenie krwi i zaleca się go w walce z żylakami, hemoroidami, zapaleniem żył oraz w niwelowaniu otarć i siniaków. Łagodzi bóle stawów, mięśni, nerwobóli oraz kiedy pojawia się uczucie ciężkich nóg. W masażach leczniczych pomaga rozluźnić napięte mięśnie i przynosi ulgę w cierpieniu. Olej tamanu bardzo często stosuje się w walce z rozstępami i cellulitem.

Jednymi z ważniejszych składników aktywnych zawartych w oleju tamanu to kwas kalofillowy i kallofilloidyna. To te kwasy odpowiadają za właściwości przeciwbakteryjne, kojące i zmniejszające opuchliznę. Oprócz tego zawiera inne kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego działania całego organizmu. Udowodniono również, że codzienna pielęgnacja olejem tamanu przyspiesza gojenie się ran oraz zmniejsza i rozjaśnia blizny.