Mydło

Mydło - to sole metali oraz wyższych kwasów tłuszczowych (np. palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Są to związki powierzchniowo czynne, tzn. zmniejszają napięcie powierzchniowe na granicy faz. Już w starożytności poznano właściwości myjące i piorące mydeł. Pierwsze wzmianki jakie odkryła nasza cywilizacja pochodzą z 2800 roku p.n.e z terenów Babilonu. Pierwsze mydła tworzono z tłuszczy zwierzęcych i nie były one zbyt przyjemne w zapachu. Na szczęście przez kilka tysięcy lat proces produkcji mydła był udoskonalany i dziś możemy cieszyć się szeroką ofertą różnorakich mydeł. Jak działa mydło? W połączeniu z wodą tworzą subtelną emulsję o właściwościach amfifilowych. Oznacza to, że cząsteczki mydła obecne w wodzie wnikają w strukturę brudu i “rozpuszczają go” poprzez wchłanianie cząsteczek tłuszczu do wnętrza swoich miceli.

W początkowych latach XX wieku wyprodukowano detergenty, które przez kilka dekad stały się bardzo popularne i powszechnie stosowane. Jednak syntetyczne mydła niewiele mają wspólnego z mydłami jakimi znamy z czasów starożytnych. Oczywiście produkcja ich jest dużo tańsza, a konsumenci nie świadomie często kupują tzw. mydło. Na szczęście zachowało się kilka mydlarni z tradycyjnymi recepturami. A w ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na produkty do higieny i pielęgnacji. Dzięki temu dziś na rynku mamy szeroki wybór kosmetyków naturalnych w tym także mydeł, które nie tylko oczyszczają, ale mają też właściwości pielęgnacyjne. 

Mydła jakie występują na obecnie rynku możemy podzielić na różne grupy. Ze względu na strukturę wyróżniamy mydła twarde, miękkie i ciekłe. Pod względem rozpuszczalności – mydła alkaliczne (rozpuszczalne w wodzie), takie jak mydła potasowe, sodowe, litowe (te wykorzystywane są jako dodatki do smarów łożyskowych), oraz mydła metali ciężkich (nierozpuszczalne). Mydła nierozpuszczalne to mydło wapniowe, które nie ma w zasadzie konkretnego zastosowania, oraz mydło magnezowe, wykorzystywane do produkcji szamponów do włosów, płynów do kąpieli czy mydła w płynie. Spotykane są jeszcze mydła glinowe – zabezpieczają one ubrana przed wilgocią. 

W ofercie naszego sklepu skupiamy się wyłącznie na kosmetykach naturalnych. Również mydła, które oferujemy należą do grupy mydeł naturalnych produkowanych na bazie tłuszczów roślinnych, wodorotlenku sodu i wody. Takie właśnie jest Mydło Aleppo – syryjskie mydło, które bazuje na oleju laurowym i oliwie z oliwek. Wytwarzane według tradycyjnej syryjskiej receptury. Dzięki temu nie tylko ma właściwości myjące, ale również pielęgnujące skórę. Ma działanie nawilżające i łagodzące podrażnienia. Tak właśnie powinno działać mydło! W swojej ofercie mamy również bogaty wybór indyjskich mydeł Soil&Earth.