Hydrolat

Co to jest hydrolat? 

Hydrolat nazywany jest również wodą kwiatową, hydrosolem, destylatem ziołowym, czy wodą eteryczną. Otrzymywany jest w wyniku destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. W przeciwieństwie do olejków eterycznych, które są mocno skoncentrowane, hydrolaty są delikatniejsze, mają zbliżone pH do pH skóry człowieka i można je stosować bezpośrednio na skórę.

hydrolat lawendowy

Hydrolat to płyn zawierający cenne substancje roślinne, zawierają niewielką ilość cząsteczek aktywnych (ok 0,1%) aromatycznych czy niearomatycznych zasad rozpuszczalnych w wodzie (kwasy organiczne, mienrały itp.). Ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, szczególnie teraz kiedy kosmetyki naturalne zyskują na popularności. Można go użyć jako: wodę fazową w produkcji kosmetyków, tonik odświeżający do twarzy, mgiełki do ciała, składnik maseczek (zastępując wodę) czy wcierkę do włosów.

W przeciwieństwie do olejków eterycznych, hydrolaty są bezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci oraz osób szczególnie wrażliwych. 

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o hydrolacie znajdziemy w zapiskach bizantyjskiego lekarza, Joannesa Actuariusa (1275-1330). Według niego hydrolat to rzadka frakcja najczystszych i najbardziej esencjonalnych składników rośliny w wodnej mieszaninie.  

Według definicji Nowego słownika Medycznego Pierra Augusta Beclard et Alphonse Taverinier z 1826 roku Hydrolat to woda destylowana. Hydrolaty to lekarstwa składające się z wody i związków lotnych powstałych dzięki destylacji.

Słownik Dorvault L'officine, XXII z 1987 roku podaje farmaceutyczną definicję hydrolatu, który nazywany jest wodą destylowaną wzbogaconą o związki lotne pochodzenia roślinnego. 

hydrolat

Przed zakupem hydrolatu warto zapoznać się z dostępnymi zapachami i ich właściwościami.