Bergamotka

Co to jest bergamotka?

Bergamotka to wyjątkowy cytrus pochodzący z Kalabrii  w południowych Włoszech. To dość dziwny owoc o dosyć gorzkim i kwaśnym miąższu ale z niezwykle pachnącą i aromatyczną skórką.  Ze względu na niezwykły zapach bergamotki, pozyskuje się jej  skórki olejki eteryczne, które mają szerokie zastosowanie w perfumerii, farmacji a także w kuchni. Bergamotka nadaje ten charakterystyczny aromat herbatom typu Earl Grey.

Jak wygląda owoc bergamotki?

Bergamotka

Bergamotka to odmiana gorzkiej pomarańczy jednak wyglądem przypomina owoc powstały z połączenia pomarańczy i cytryny. Skóra bergamotki  jest cienka i ma delikatny zapach, podczas gdy wnętrze jest twarde a wyglądem przypomina grejpfruta. 

Historycznie cytrus ten był ceniony głównie za olejek eteryczny, który uzyskuje się przez wyciskanie skórki. 90% oleju bergamotowego na rynku światowym pochodzi z Kalabrii w południowych Włoszech, a konkretnie z prowincji Reggio Calabria w najbardziej wysuniętej na południe części regionu. Roślina rośnie tylko na niewielkim obszarze, od Villa San Giovanni, na północ od Reggio. 

W 1844 wynaleziono maszynę, która umożliwiała tłoczenie olejku ze skórki bergamotki. 

Bergamotka już w 1709 roku zyskała sławę dzięki temu, że została składnikiem słynnej wody kolońskiej. Bergamotowy aromat odnajdziemy m.in. w Chanel nr 5 czy Sauvage Diora. 

Zastosowanie bergamotki

Bergamotka

Owoce bergamotki były używane przez Włochów praktycznie do wszystkiego. Były środkiem odstraszającym owady a także lekiem na malarię czy gojenie się ran. Niedawno owoc ten był przedmiotem badań, które wykazały, że obniża całkowicie cholesterol, ciśnienie krwi oraz poziom cukru we krwi.

Z bergamotki produkowany jest smaczny likier bergamotowy jak i aromatyczne lody. Smak bergamotki odnajdziesz również w cukierkach, które Francuzi produkują od ponad 150 lat. 

Ile owoców potrzeba na wyprodukowanie olejku eterycznego? 

Potrzeba od czterech do pięciu lat, aby drzewo bergamotki przyniosło owoce. Każde drzewo produkuje około 100 kilogramów owoców rocznie, a żeby wyprodukować jeden kilogram olejku eterycznego, potrzebne są dwa drzewa. Produkcja bergamotki jest zgodna z zasadami rolnictwa ekologicznego, a dwóch z trzech głównych dostawców jest członkami Unii na rzecz Etycznego BioHandlu (UEBT), która wyznacza wysokie standardy zrównoważonego rozwoju.