Tatuaż z henny Mehendi - Jak go zrobić?

Opublikowano przez      08/01/2022 23:28:42     Aktualności , Zero Waste , Kosmetyki naturalne , Kosmetyki wegańskie    Komentarze 0
Tatuaż z henny Mehendi - Jak go zrobić?

Tatuaże z henny

Tatuaż z henny, zwany Mehndi, jest rodzajem tymczasowego inkartu powszechnie wykonywanego w krajach Bliskiego Wschodu i Azji Południowej. Chociaż jest to aktualnie trend w modzie, tatuaż z henny tradycyjnie nakładany był pannie młodej dzień przed ślubem.

Celem wykonania tatuażu mehendi, artyści używają specjalnej rurki lub strzykawki zamiast igły. Tatuaże z henny są bezbolesne. To delikatne wzory na rękach, dłoniach i stopach, lub dowolnej części ciała. Dziś w sklepach można również znaleźć gotowe szablony do wzorowania tatuażu samodzielnie.

mehendi henna

Co to jest henna?

Pomimo że termin henna pochodzi z arabskiego i jest związany z wieloma kulturami i religiami, najbardziej kojarzony jest z Indiami, gdzie znany jest jako mehndi.

Henna jest częścią wielu indyjskich uroczystości, w tym Diwali (hinduskie święto światła), zaręczyn i ślubów. Sama henna jest roślinnym barwnikiem, który zyskał popularność ze względu na swój piękny kolor. Henną farbuje się włosy, wykonuje tatuaże jednak w indyjskiej kulturze proces ten to niezwykle ważny rytuał. Często odprawia się go podczas specjalnych wydarzeń weselnych. Im ciemniejszy jest mehndi, tym silniejsze będzie małżeństwo.

henna tatuaż

Co to jest tatuaż z henny?

Tatuaż z henny to sztuka zdobienia ciała, która polega na rysowaniu wzorów na skórze za pomocą naturalnej farby na bazie henny. Henna to roślina występująca w Indiach, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Aby uzyskać barwnik, liście henny są kruszone na pastę lub suszone na proszek, a następnie mieszane z płynem, takim jak woda, herbata lub sok z cytryny. Do mieszaniny można również dodać miód lub cukier. Artysta następnie nakłada hennę na skórę wykałaczką, patyczkiem lub aplikatorem, a następnie pozostawia ją do wyschnięcia. Podczas gdy henna wysycha, barwi skórę na kolor ciepłego brązu. Większość ludzi zna indyjskie tatuaże z henny ślubnej, znane jako mehndi. Tatuaże z henny są również tradycją w miejscach takich jak Egipt i Maroko.

Znaczenie tatuażu z henny

Tatuaże z henny są tworzone z pasty pochodzącej z liści rośliny o nazwie lawsonia inermis. Nakłada się ją na skórę w celach dekoracyjnych i symbolicznych. Henna jest noszona podczas ważnych ceremonii, takich jak śluby i uważa się, że przynosi użytkownikowi dobrobyt w małżeństwie. Istnieje kilka wzorów do wyboru, w tym tradycyjne wzory mehndi, które są głęboko symboliczne i mogą również reprezentować dobre zdrowie i szczęście.

Potrzeba kilku godzin, zanim henna zostanie wchłonięta przez skórę i kilka tygodni, zanim zniknie. Ogólnie rzecz biorąc, jest uważana za bezpieczną w użyciu, chociaż czarna henna może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że noszenie wzorów z henny, które nie są  częścią tradycyjnej praktyki, można uznać za brak szacunku i formę kulturowego przywłaszczenia.

tatuaż z henny

Jakie kolory mogą mieć tatuaże z henny?

Wykonane z roślinnego barwnika tatuaże, są całkowicie bezbolesne i naturalnie blakną z czasem po ok. 2 tygodniach. Henna występuje w odcieniach czerwieni, pomarańczu, brązu lub niebiesko-czarnej. Można uzyskać szeroką gamę odcieni.

Należy zachować ostrożność, kupując gotowe mieszanki do wykonywania mehendi. Mogą zawierać wiele dodatków, których naprawdę nie chcesz mieć na skórze, takich jak benzyna, rozcieńczalnik do farb i chemiczne barwniki.

Jeśli myślisz o zrobieniu tatuażu z henny w kolorze czarnym, poszukaj renomowanego artysty, który potrafi łączyć kolory z naturalnych barwników bezpiecznych dla skóry.

Tatuaż z białej henny

Biała henna nie zawiera roślinnej henny ani innego zioła farbującego na biało. Nie odbarwia ani nie plami skóry. Zamiast tradycyjnej henny, nakładana jest mieszanka kleju chirurgicznego i farby do malowania ciała bezpiecznej dla skóry. Ma taką samą konsystencję jak prawdziwa henna i może być używana w ten sam sposób, ale nie jest tak trwała — zmyje się w ciągu trzech do dziesięciu dni.

tatuaż z białej henny

Tatuaż z czarnej henny

Jeśli chcesz, aby tatuaż z henny był ciemny, a nie jak zwykle czerwony, pomarańczowy lub brązowy, wybierz kolor na bazie jagua.

Jagua jest wytwarzana na bazie soku z owoców Genipa Americana z Ameryki Południowej. Tatuaże jagua są tradycją w niektórych kulturach karaibskich i rdzennych kulturach amerykańskich. Niektóre tańsze produkty oznaczone jako "czarna henna" są wytwarzane z toksycznego barwnika zwanego p-parafenylenodiaminą (PPD). Ten składnik nie jest bezpieczny dla skóry i może powodować poważne choroby i blizny.

tatuaż z czarnej henny

Jaką część ciała pokryć tatuażem?

Podobnie jak popularny tribal wykonany tuszem, henna może być nakładana prawie w dowolnym miejscu na ciele. Jednak w kulturze indyjskiej, niektóre miejsca mają większe znaczenie niż inne. Na przykład mówi się, że tatuaże z henny umieszczone na dłoniach pozwalają osobie otrzymywać i ofiarowywać błogosławieństwo.

Henna naturalnie daje efekt chłodzenia po nałożeniu. Mówi się, że dzięki temu ma właściwości uspokajające nerwy. Zwłaszcza przed dniem ślubu, gdy jest umieszczona na dłoniach i stopach przynosi ulgę. Efekt chłodzenia wykorzystywany był również w krajach arabskich, gdy bolała głowa. Nakładano hennę na głowę w oczekiwaniu aż Allah zabierze ból.

Zwykle najciemniejszy kolor uzyskuje się na cieplejszych częściach ciała — zwłaszcza na dłoniach. Projekty, mehendi na dłonie, są najbardziej skomplikowane. Czasami opowiadają historię pary młodej za pomocą symboli i ilustracji.

Z drugiej strony, gdy henna jest nakładana na górną część dłoni, sugeruje to ochronę — tradycyjnie panny młode przyozdabiane są tatuażem mehndi aż do łokci.

tatuaż z henny na stopach

Oprócz rąk stopy są również duchowym miejscem przeznaczonym do nakładania henny. Podobnie jak w przypadku rąk, mówi się, że nałożenie henny na stopy pomaga ochłodzić nerwy. Wzory na stopach różnią się, ale zwykle mają tę samą estetykę, co projekty wykonane na ręce. Używanie symboli oraz wzorów religijnych na stopach może być brakiem szacunku dla kultury lub religii.

Symbolika tatuażu mehendi

Tatuaż z kwiatem

Tradycyjnie kwiaty reprezentują szczęście i radość, podczas gdy winorośle i liście symbolizują oddanie. Kwiaty wyglądają kobieco i pięknie, a w połączeniu z innymi naturalnymi symbolami, takimi jak ptaki, motyle i ważki tworzą niezwykłe kompozycje.

Słońce, księżyc i gwiazdy — to kolejny tradycyjne wzór tatuażu z henny. Reprezentuje miłość, która jest nieskończona jak niebo. Wiele osób wybiera jasny odcień henny do tatuażu słonecznego w stylu plemiennym. Tatuaże księżycowe są piękne i symboliczne. Reprezentują kobiecą moc, przejście, mistycyzm i rozwój.

Henna wygląda szczególnie dobrze po nałożeniu na nadgarstki i dłonie. Jednym z tatuaży na nadgarstku z henny, który jest obecnie modny, jest lotos w formie mandali. Łączy święte hinduskie symbole wieczności, boskości i czystości dając w efekcie piękny i kobiecy wygląd.

tatuaż na ręce

Ramię jest idealnym miejscem na tatuaż z henny w tradycyjnym stylu. Często projekty te obejmują okrągły symbol mandali. Mandala reprezentuje wszechświat i boską harmonię. Ponieważ promieniuje na zewnątrz, kompozycja idealnie pasuje do naturalnych krzywizn barku.

Tatuaż smok jest symbolicznym elementem związanym z mistycyzmem, mocą, mądrością i nieustraszonością. Ma również inną symbolikę na Zachodzie i Wschodzie; mityczna bestia reprezentuje chciwość a grzech na Zachodzie, przynosząc jednocześnie szczęście i dobrobyt na Wschodzie.

Tatuaże słonie mogą być niezwykle ważnym wyborem, gdyż dla Hindusów są to święte zwierzęta. Włączenie tej majestatycznej symboliki do tatuażu z henny można wykonać na kilka sposobów, w tym dodając skomplikowane wzory i szczegóły.

Tatuaż henną

Męski tatuaż z henny

Tradycyjnie tatuaże z henny były noszone przez kobiety, ale teraz, gdy sztuka henny stała się głównym nurtem, jest tworzona w różnych wzorach zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Twój tatuaż może zawierać elementy geometryczne lub symbole zwierzęce i rośliny. Możesz również zdecydować się na bardziej tradycyjnie męski design.

Jak pielęgnować tatuaż z henny po wykonaniu?

Po wykonaniu tatuażu z henny powinieneś zachować nałożoną papkę przez kilka godzin, co najmniej dwie i unikać kontaktu z wodą przez co najmniej 12 godzin. Zapobiegaj złuszczaniu się henny. Nie szoruj miejsca gdzie nałożona została henna ani nie używaj mydła. Nie używaj niczego z ropą naftową, ponieważ może to sprawić, że Twój projekt szybciej zniknie. Uważa się, że sok z cytryny to naturalny utrwalacz henny.

Tatuaże z henny

Jak usunąć tatuaż z henny

Usunięcie tatuażu z henny może być trudne, ponieważ barwnik zabarwił skórę. Woda micelarna, olej i odżywka do włosów mogą być skutecznym środkiem w usuwaniu mehendi. Aby tatuaż szybciej zniknął, możesz wypróbować metody złuszczania. Najpierw weź kąpiel solną – dodaj filiżankę zwykłej soli do ciepłej kąpieli i mocz tatuaż przez 20 minut. Następnie użyj naturalnego peelingu cukrowego lub fusów kawy aby wypolerować tatuaż.

Jak trwałe są tatuaże z henny?

Tatuaże z henny są tymczasowe i zwykle trwają od dwóch do trzech tygodni przed całkowitym zanikaniem. Jednak czas potrzebny na zniknięcie tatuażu zależy od tego, na której części cała się znajduje. Tatuaże z obszarów, które są często narażone na działanie mydła, wody i światła słonecznego – takie jak dłonie – szybciej znikną. Na ukrytych częściach ciała utrzymują się dłużej. Możesz również sprawić, że tatuaż z henny będzie trwał dłużej, upewniając się, że skóra jest dokładnie złuszczona i ogolona przed nałożeniem henny. Oznacza to, że nie będziesz nakładać barwnika henny na martwy naskórek.

Tatuaż z henny mehendi

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Naturalne tatuaże z henny są uważane za bardzo bezpieczne i są atrakcyjne, ponieważ są tymczasowe. Jednak czarna henna wiąże się z ryzykiem, ponieważ zawiera chemiczną parafenylenodiaminę (PPD). Niektóre osoby mogą być również narażone na reakcję alergiczną i można się spotkać z zapaleniem skóry po tatuażu z henny.

Jeżeli szukasz henny do wykonania tatuażu zapraszamy do naszego sklepu. Zobacz TUTAJ

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze