SPEARMINT ODŚWIEŻAJĄCA MIĘTA ZIELONA

Opublikowano przez      03/24/2020 22:51:48     Aktualności , Olejki eteryczne i aromaterapia    Komentarze 0
SPEARMINT ODŚWIEŻAJĄCA  MIĘTA ZIELONA

Mięta zielona (Mentha spicata) ma bardzo przyjemny zapach, olejek wzbogacający smak naturalnej gumy do żucia. Odmian mięty jest bardzo dużo i czasem trudno je zidentyfikować i od siebie odróżnić. Nie można też nadać nazwy botanicznej gatunkowi mięty,  której używano w starożytności o nazwie minte, nazwanej na cześć greckiej nimfy.

Kim była Minte?

W mitologii greckiej nimfa Minte, była córką boga rzek. Hades, bóg podziemi poślubiony Persefonie, zakochał się w pięknej nimfie a  jego zazdrosna żona postanowiła ją zabić. Zrozpaczony Hades zamienił ukochaną w aromatyczną roślinę, która do dziś uwodzi swoim zapachem. Minte została wówczas uznana jako roślina przeciwstawiająca się złym mocom. Znana była  też Egipcjanom, używali jej do mumifikacji zwłok. Fragmenty suszonej rośliny odnaleziono w egipskich grobowcach. Prawdopodobnie ze względu na jej silny aromat i właściwości odświeżające i oczyszczające, miętę stosowano wraz z mirtem i rozmarynem podczas ceremonii pogrzebowych, aby zamaskować zapach martwych ciał.

Greccy myśliciele sprzeciwili się Arystotelesowi i Hipokratesowi, którzy twierdzili, że mięta zabija odwagę i  zachęca do miłości, z tego powodu zabraniano jej używania żołnierzom. Czas pokazał, że mieli rację, ale nie jest to jedyna jej zaleta. Dioskorydy i Pliniusz potwierdzili, że może być jedną z przyczym bezpłodności: „mięta zabija płód i przeciwdziała rozmnażaniu, zapobiegając krzepnięciu spermy’’. Olejek eteryczny może być bardzo szkodliwy dla płodu lub małego niemowlęcia. Może doprowadzić do wychłodzenia organizmu a nawet śmierci, dlatego picie mięty w trakcie ciąży jest odradzane. 

Chromatografia olejku eterycznego z mięty zielonej zbieranej w Indiach była analizowana wyłącznie do celów informacyjnych w Szwajcarii. Ponieważ chemotypy są zróżnicowane w zależności od pór roku, charakteru gleby i temperatury wyniki badań z roku na rok mogą być różne.  Główne składniki olejku eterycznego Mentha spicata to  karwon, menton, mentol, węglowodory z przewagą limonenu,  β- Pininu. Właściwości terapeutyczne węglowodorów zawartych w olejku mają działanie antyseptyczne, pobudzające i wykrztuśne, działają pozytywnie na układ oddechowy, zmniejszają przekrwienie i zwężają naczynia  układu krwionośnego.

Olejki eteryczne z mięty pieprzowej i mięty zielonej zostały porównane pod względem właściwości przeciwgrzybicznych, zgodnie z ich składnikami. Badanie pokazało, że mięta zielona ze względu na dużą zawartość karwonu, jest skuteczniejsza w walce z grzybami niż mięta pieprzowa. Można ją stosować jako zamiennik sztucznych preparatów do zwalczania grzybów w ogrodzie, domu, jest stosowana jako dodatek do pasz oraz preparatów na grzybicę np. stóp. Ponadto karwon obecny w oleju miętowym jest monoterpenowym ketonem, który wspomaga odbudowę tkanki skórnej. Ketony i terpeny, reprezentowane przez karwon i limonen, ułatwiają trawienie i wytwarzanie żółci przez wątrobę. Mają relaksujący wpływ na układ nerwowy, co pomaga zmniejszyć stany lękowe lub chroniczny stres. Dodatkowo oczyszczają drogi oddechowe, przede wszystkim podczas kataru, mają działanie wykrztuśne, odświeżają, oczyszczają skórę, głównie tłustą ze skłonnościami do trądziku. Leczą dolegliwości splotu słonecznego oraz układ moczowy. Występuje również w maściach zmniejszających blizny, gojących rany oraz preparatach do pielęgnacji jamy ustnej. Jej smak i aromat szybko skojarzymy z gumą do żucia, której jest składnikiem.

Stosując olejek miętowy zachowaj ostrożność.

Olejek z mięty zielonej ma bardzo szerokie zastosowanie, jednak w razie wątpliwości zalecane jest skontaktowanie się ze specjalistą w celu zebrania spersonalizowanych i bezpiecznych informacji, dostosowanych do Twojej sytuacji medycznej, profilu i wieku.

Stosowanie olejku przez kobiety w ciąży, karmiące jest stanowczo odradzane. W przypadku wszystkich opisanych wcześniej problemów skórnych lub trawiennych rozcieńczyć kroplę olejku eterycznego czterema kroplami oleju roślinnego, następnie nałożyć i masować dany obszar.

W przypadku zaburzeń laryngologicznych: wymieszaj z olejem roślinnym i potrzyj plecy i podeszwy stóp.

W przypadku zaburzeń trawiennych najlepiej skonsultować dawkowanie olejku z  terapeutą lub lekarzem.

Mokra inhalacja: rozcieńczyć kilka kropli olejku w pojemniku z gorącą wodą (lub w kąpieli), a następnie wdychać opary;

 Sucha inhalacja: nałóż kilka kropli olejku z mięty zielonej na chusteczkę lub aplikator, a następnie od czasu do czasu wdychaj. Można dodać kilka kropli do kominka przeznaczonego do aromaterapii, dyfuzorów lub gotującej się wody. Zapach mięty szybko zawładnie przestrzenią ułatwiając oddychanie.

herbata miętowa

Osobiście uwielbiam herbatę z miętą zieloną i miodem (można dodać trzcinowy cukier). Bardzo przypomina smak marokańskiej herbaty podawanej latem podczas upałów. Wystarczy kilka kropli (3-4) na duży dzban herbaty, oczywiście parzonej z fusów. Smak ten przypomina mi chwile spędzone w łaźni tureckiej, zwanej hammamem, gdzie po kilkugodzinnemu zabiegowi dostawałam mocną, miętową herbatę stawiającą na nogi. 

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze