OLEJEK ETERYCZNY ZE SKÓRKI CYTRYNY I JEGO OCZYSZCZAJĄCA MOC

Opublikowano przez      03/24/2020 22:38:52     Aktualności , Olejki eteryczne i aromaterapia    Komentarze 0
OLEJEK ETERYCZNY ZE SKÓRKI CYTRYNY I JEGO OCZYSZCZAJĄCA MOC

Skąd pochodzi cytryna?

Cytryna pochodzi z Chin lub Indii. Jest jednym z najbardziej znanych owoców cytrusowych wykorzystywanym na całym świecie. Uprawiana jest we wszystkich regionach śródziemnomorskich, do których dotarła z pewnością szlakiem przypraw. Grecy ją nazywali „jabłkiem Medyjskim”, od nazwy starożytnej krainy będącej częścią Persji.

cytryna

Jak pozyskuje się olejek cytrynowy?

Olejek eteryczny z cytryny jest pozyskiwany ze skórki owoców. Potrzeba około trzech tysięcy dojrzałych cytryn, aby uzyskać 1 kilogram  olejku eterycznego.

Jakie ma właściwości olejek cytrynowy?

Od zarania dziejów znana była antyseptyczna moc cytryny, wystarczało polać sokiem z cytryny, aby zniszczyć szkodliwe bakterie.

 Uzdrowiciele, naturopaci leczyli olejkiem cytrynowym nawet choroby zakaźne, niedokrwistość, zalecali na problemy trawienne, niestrawność, reumatyzm, infekcje ucha, wirusy czy choroby układu krążenia. Nacierano nim dzieci, kiedy odczuwały ból kości w fazie wzrostu.

Zastosowanie olejku cytrynowego?

Dzisiaj wykorzystuje się olejek cytrynowy w salonach kosmetycznych do walki z cellulitem lub w celu rozjaśnienia skóry a w kuchni jako dodatek do dań i deserów. 

Olejek eteryczny bardzo orzeźwia, o poranku działa jak filiżanka mocnej kawy, stosowany wieczorem może być przyczyną nieprzespanej nocy. Likwiduje zmęczenie, poprawia nastrój i pięknie perfumuje.

Dodawany jest najczęściej do kosmetyków do cery tłustej, szamponów do włosów przetłuszczających się lub do olejków na ukąszenia owadów.

W dietetyce polecany na problemy trawienne, choroby jelit zwłaszcza pasożyty oraz żeby wspomóc pracę wątroby oraz schudnąć. Warto go mieć przy sobie kiedy cierpimy na chorobę lokomocyjną, pojawiają się nam brodawki lub gdy chcemy stymulować nasz układ odpornościowy.

Olejek cytrynowy oczyszcza ciało i umysł, warto go stosować w stanach przygnębienia i depresji. Zalecane są kąpiele, masaże oraz inhalacje poprawiające nastrój i dodające odrobinę wigoru. Stosuje się go również do pielęgnacji jamy ustnej, dodając go do past do zębów. Naturalnie rozjaśnia zęby pokryte ciemnym nalotem oraz usuwa tworzący się kamień nazębny. Działa antybakteryjnie, detoksykacyjnie i odświeżająco.

Ma szerokie zastosowanie w perfumerii, na jego bazie tworzone są naturalne odświeżacze powietrza, które pomagają się pozbyć nieprzyjemnego zapachu w domu. Można nim posmarować od wewnątrz stare, znoszone buty, aby zlikwidować nieprzyjemny zapach potu. Warto do tego wykonać mieszankę z dodatkiem palmarosy. Efekt jest zadziwiający, metoda sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy nie możemy wyprać butów ponieważ się uszkodzą. Olejek cytrynowy bardzo odświeży wasze pranie, zwłaszcza pościel oraz jak najbardziej sprawdzi się podczas mycia podłogi. Gospodynie wiejskie polecają cytryny jako środek odstraszający myszy, więc dlaczego nie wypróbować olejku jako odstraszacza. Przy okazji pozbędziemy się komarów oraz innych insektów, bzyczących podczas drzemki nad głową.

Magiczne zastosowanie olejku cytrynowego

Cytrynie nadaje się magiczne właściwości oczyszczające, uzdrawiające, przynoszące zdrowie i siłę fizyczną. Dodaje wigoru, rozjaśnia umysł, wspiera podróżników. Podobnie działa olejek eteryczny. W tym celu można użyć dyfuzora olejków lub kominka do aromaterapii.

olejek cytrynowy

Środki ostrożności: Olejek eteryczny z cytryny nie powinien być stosowany na skórę, nawet rozcieńczony, gdy planujemy eksponować ja na światło słoneczne. Jest fotouczulający i może być przyczyną pojawiających się czerwonych plam. Stosowany bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia może wywołać zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Kobiety w ciąży, karmiące piersią powinny zapytać swojego lekarza, czy nie widzi przeciwwskazań do stosowania olejku. Olejek należy przechowywać szczelnie zamknięty z dala od dzieci. Może wywołać silne podrażnienia w kontakcie z oczami i błonami śluzowymi.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze