Olejek eteryczny Palmarosa – naturalny dezodorant, skuteczny środek na komary i remedium na problemy ginekologiczne w jednym.

Opublikowano przez      05/13/2022 10:02:29     Aktualności , Olejki eteryczne i aromaterapia    Komentarze 0
Olejek eteryczny Palmarosa – naturalny dezodorant, skuteczny środek na komary i remedium na problemy ginekologiczne w jednym.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o istnieniu olejku palmarosa. Kiedy odkryłam jego cudowne właściwości likwidujące nieprzyjemny zapach potu, szybko podzieliłam się tą wiedzą z innymi co dla wielu było odkryciem roku. Zaskoczyło mnie również to, że wśród osób zafascynowanych palmarosą, jest spora grupa mężczyzn.  Nie wyobrażają już sobie życia bez tego remedium i często upominają się, gdy zabraknie go w magazynie sklepowym. 

Dlatego zapraszam Cię do lektury artykułu  w którym znajdziesz całą masę przydatnych porad, dzięki którym będziesz mógł prawidłowo stosować olejek palmarosa. Dowiesz się m.in do jakich celów go wykorzystać, odkryjesz jego właściwości pielęgnacyjne oraz poznasz szereg zastosowań w różnych dolegliwościach dermatologicznych. Opowiem również o tym, skąd pochodzi ten w 100% naturalny olejek i jak wykorzystywany jest w innych kulturach m.in do celów leczniczych.  Warto oczywiście doczytać artykuł do samego końca, żeby poznać wszystkie przeciwskazania do stosowania olejku eterycznego dzięki czemu,  nie zrobisz sobie lub innym krzywdy. 

Palmarosa

Palmarosa, to zaskakująco tajemniczy olejek eteryczny, który pozornie nie wyróżnia się spośród innych, jednak gdy doświadczymy na własnej skórze jego niezwykłych właściwości, nie potrafimy się już z nim rozstać. Palmarosa bardzo często wykorzystywana jest do tworzenia podróbek olejku różanego. Jest znacznie tańsza a niezwykle duża zawartość geraniolu sprawia, że ma wiele podobnych właściwości w tym łudząco podobny zapach. 

Dzięki swoim właściwościom antywirusowym, immunostymulującym i przeciwzapalnym może być również stosowana w wielu mieszankach w przypadku infekcji układu oddechowego, moczowego, ginekologicznego czy skórnego. Duża zawartość geraniolu sprawia, że sięgają po nią nawet osoby ze skórą atopową. Olejek eteryczny palmarosa stosowany jest zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, ale odradza się przyjmowanie go doustnie osobom, które poddały się terapii hormonalnej. 

Skąd pochodzi olejek palmarosa? 

Ten naturalny olejek eteryczny wytwarzany jest z aromatycznej rośliny o liściach osiągających nawet do 3 m wysokości tworzącej duże kępy. Jego botaniczna, łacińska nazwa to Cymbopogon martinii a w Polsce nazywany jest palczatką imbirową. Jednak bardzo rzadko używa się tej nazwy i nie zawsze palczatka kojarzona jest z palmarosą. Niektórzy myślą, że to zupełnie dwie różne rośliny.  

Palmarosa pochodzi głównie z Indii, Madagaskaru i Nepalu. Najłatwiej jest rozpoznawalna, gdy osiąga dojrzałość i pojawiają się kwiatostany z zaczerwienionymi wiechami. Natomiast sam olejek eteryczny pozyskuje się z aromatycznej trawy. 

Skład  i właściwości olejku palmarosa

Olejek ten o niesamowitych walorach składa się od 66 do 84% z geraniolu i 3 do 20% z octanu geranylu. Temperatura zapłonu tego olejku eterycznego to +89°C dlatego odradzałabym dodawanie go np. do produkcji domowych świec. 

Skoncentrowanie geraniolu i octanu geranylu sprawia, że olejek eteryczny palmarosa nie tylko ma zapach zbliżony do róży czy geranium, ale posiada wiele podobnych właściwości pozytywnie oddziałujących na nasze zdrowie i urodę. Dzięki octanowi geranylu zawartemu w palmarosie,  olejek ten jest wykorzystywany także do leczeniu między innymi skurczów oraz w laryngologii i zaburzeniach  układu oddechowego gdy zachorujemy na grypę, zwykłe przeziębienie, dławicę piersiowa, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok a nawet zapalenie ucha.

Olejek palmarosa – najlepszy naturalny dezodorant.

Zastanawialiście się może jak to możliwe, że palmarosa może zastąpić dezodorant?

Po pierwsze, olejek eteryczny z palczatki imbirowej jest środkiem przeciwbakteryjnym o szerokim spektrum działania. Skutecznie usuwa toksyny, a zwłaszcza bakterie odpowiedzialne za zapach potu. Jego aromat jest orzeźwiający i przyjemny. 

Kiedy dowiedziałam się z książki do aromaterapii dr Daniele Festy, że kilka kropli naturalnego olejku palmarosa roztarta pod pachą, działa jak najprawdziwszy dezodorant, byłam sceptyczna. Miałam obawy, żeby przeprowadzić eksperyment w tygodniu, gdy chodzę do pracy. Mówiłam sobie, co będzie gdy po godzinie zacznę nieładnie pachnąć? Dlatego poczekałam do weekendu, który spędziłam na robieniu zakupów i porządkach domowych. Powinnam chyba wspomnieć, że był to czerwiec a temperatura osiągała 40 C. Nie mieszkałam wtedy w Polsce, stąd takie upały w tym. 

Użyłam olejku rano, rozcierając zgodnie z instrukcją kilka kropli czystego olejku eterycznego pod pachą. Oczywiście wiem, że olejków eterycznych nie nakłada się bezpośrednio na skórę, ale to był wyjątek od reguły. Chwilę później wyruszyłam na targ z warzywami znajdujący się na otwartej przestrzeni, gdzie słońce mocno przypiekało a pot ściekał po plecach. Po powrocie zajęłam się domem i zupełnie zapomniałam o przeprowadzanym eksperymencie. Przypomniałam sobie wieczorem, ale co ciekawe nie czułam zapachu potu ani na skórze ani na ubraniach. Tak właśnie zaczęła się przygoda z palmarosą, którą opowiedziałam innym. Udało mi się namówić na podobny eksperyment również mężczyzn, którzy bardzo szybko uznali olejek palmarosa za swój ulubiony, naturalny dezodorant.

Jak wiemy, mężczyźni pocą się znacznie bardziej od kobiet i wiele dezodorantów, nawet tych najbardziej znanych z najwyższej półki, nie spełniało ich oczekiwań. Po kilku godzinach pojawiał się nieprzyjemny zapach, odbarwienia na ubraniach a czasem nawet uczycie swędzenia. Z olejkiem eterycznym palmarosa, było zupełnie inaczej. Zawarte w nim składniki bakteriobójcze pracowały cały dzień, aby zlikwidować nieprzyjemny zapach a dodatkowo nie blokowały naturalnego procesu pocenia się. 

Olejek eteryczny z palczarki imbiorowej sprawdza się również jako dezodorant do stóp. Zwłaszcza, kiedy mamy problemy z nadmierną potliwością i skłonnością do grzybicy stóp. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość olejku pomiędzy palce, gdy pojawia się uczucie swędzenia. Wielokrotnie palmarosa pomogła mi wyleczyć się z bolesnych pęknięć skóry, uchroniła przed grzybicą, której mogłam nabawić się korzystając z publicznych pryszniców. 

Jako naturalny dezodorant sprawdziła się u mnie na 5+

stopy

Czy olejek palmarosa to również naturalny środek grzybobójczy? 

Tak, olejek eteryczny z palmarosy jest również środkiem grzybobójczym. Wzmacnia dodatkowo działanie leków leczących grzybicę. Czyszczenie ścian, zaatakowanych przez grzyby przy użyciu olejku eterycznego zapewne nie każdemu przyszłoby do głowy, więc sięgamy po dostępne w sklepach produkty.  Większość preparatów chemicznych może negatywnie wpłynąć na nasze drogi oddechowe, dlatego zastosowanie naturalnego środka grzybobójczego jest najlepszym rozwiązaniem. Właściwie, to wiele olejków eterycznych ma podobne właściwości dlatego można je ze sobą pomieszać lub stosować oddzielnie. 

Oprócz czyszczenia ścian, możesz olejkiem wyczyścić buty i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Obuwie nie zawsze można wrzucić do pralki i wyprać a nawet jeśli, to niemiły zapach szybko powraca. Dlatego wcieranie olejku palmarosa po wewnętrznej stronie buta sprawi, że nie dość, że pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu, to dodatkowo zlikwidujemy niewidoczne bakterie, grzyby i pierwotniaki co pozwoli zachować świeżość w bucie na bardzo długo. To genialne rozwiązanie zwłaszcza, gdy mamy problemy z grzybicą stóp lub gdy kupujemy używane buty. Również w klubach sportowych, gdzie zawodnicy dostają obuwie używane jak np. na kręgielni, warto przed założeniem ich wetrzeć kilka kropli olejku. Oczywiście buty te są spryskiwane preparatami grzybobójczymi, ale czy aby na pewno dokładnie? 

Czy istnieje skuteczny i naturalny środek odstraszający komary?

Oczywiście! Alkohole monoterpenowe zawarte w palmarosie działają jako środek odstraszający owady i owadobójczy. Dlatego warto mieć przy sobie palmarosę zwłaszcza latem podczas wyprawy nad jezioro czy do lasu. Chmary komarów atakują z każdej strony i czasem nie sposób się od nich uwolnić. Nie wyobrażam sobie pracy w ogrodzie wieczorem, bez palmarosy. Poza tym, że możemy użyć jej jako dezodorantu i to już będzie odstraszało od nas te bzyczące stworzenia to dodatkowo możemy wetrzeć ją w ubranie. Również, gdy komar ugryzie a na pamiętkę pozostaje swędzący bąbel, można wetrzeć kropelkę olejku która podziała kojąco i znieczulająco po ugryzieniu owada. Kiedyś nacierałam się cebulą, octem jabłkowym ale jak wiemy, nie pachną zbyt ładnie. Nie są też praktyczne bo kto nosi przy sobie butelkę octu czy cebulę? Z małą butelką naturalnego olejku palmarosa jest znacznie wygodniej. Mieści się do torebki, można schować do kieszeni no i ma przyjemny zapach. 

Ponieważ komary nie lubią również słodkich zapachów jak np. wanilia, dodatkowo wcieram w skórę masło cupuacu o delikatnym waniliowo-kawowym zapachu. Rodzinny wieczór w ogrodzie na wsi zawsze kończył się ucieczką do domy, gdyż ilość komarów przekraczała nasze wyobrażenia. Odkąd stosuję naturalne środki odstraszające owady, mogę spędzić przyjemny wieczór na łonie natury wsłuchując się w odgłosy ptaków i dzikich zwierząt.

wyprawa do lasu

Palmarosa zwalcza nawet pasożyty

Geraniol, główny składnik rośliny zwanej palczatką imbirową, działa jako środek przeciwpasożytniczy o umiarkowanej sile działania. Oznacza to, że jest to doskonały środek przeciw robakom lub naturalny odrobaczacz. Eliminuje pasożytnicze robaki żołądkowo-jelitowe, które znajdują się w organizmach ludzkich a także zwierzęcych. W Indiach popularna jest palmarosowa herbatka, która ma szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości gastrycznych jak i przy przeziębieniach. Olejek eteryczny jest bardziej skoncentrowany więc przed zastosowaniem wewnętrznym należy rozcieńczyć go np. z oliwą z oliwek. W przypadku zwalczania pasożytów, nie powinno mieszać się go z miodem czy cukrem. 

Oprócz tego palmarosa jest również stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i orientalnej, szczególnie w Indiach. W Chinach roślina ta jest spożywana jako pokarm typu Yin. Rzeczywiście, zgodnie z chińskim przekonaniem, ma moc gaszenia ognia umysłu i ciała.

Skuteczny olejek na problemy ginekologiczne i stany zapalne pęcherza?

Przeprowadzono wiele badań dotyczących właściwości palmarosy a dokładniej zawartego w niej geraniolu, jako środka wspomagającego leczenie wszelkich problemów ginekologicznych. Badania te niestety były przeprowadzane na zwierzętach. Dotyczyły między innymi sposobów leczenia kandydozy pochwy a polegały na podawaniu myszy geraniolu poprzez douching czyli irygacją, w trakcie której zauważono zmniejszającą się liczbę mikroorganizmów i oraz ustępujący stan zapalny.

Jak wykonać douching czyli irygację przy użyciu palmarozy? 

Można wymieszać palmarozę z innymi olejkami, ale sama w sobie jest tak doskonała, że wystarczy użyć ten jedyny olejek. Wymieszaj 4 krople palmarozy w 5 ml gliceryny roślinnej (dobrej jakości). Pozostaw na kilka godzin, aby olejek dobrze wymieszał się z gliceryną. Po upływie kilku godzin dodaj tę mieszaninę do 300 ml letniej wody, a następnie wykonaj irygację dopochwową. Irygację możesz wykonać przy użyciu gruszki lub specjalnego irygatora. 

W przypadku problemów z zapaleniem pęcherzem można wymieszać olejek palmaroza z gliceryną i delikatnie nacierać okolice cewki moczowej co 2-3g. Bardzo szybko poczujemy uderzające ciepło a efekt przeciwbólowy jest prawie natychmiastowy. 

Kiedyś napisała do mnie pewna Pani mieszkająca na stałe w Londynie. Po przeczytaniu informacji o palmarosie, postanowiła wypróbować ją na sobie, nie mając wielkich nadziei na efekt, ponieważ kilkanaście lat zmagała się z nieustającym stanem zapalnych pęcherza. Pojechała na drugi koniec miasta, gdzie udało jej się dostać małą buteleczkę olejku. Po kilku dniach napisała, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami i szczęściem jakie ją spotkało. Po raz pierwszy od lat poczuła ogromną ulgę użyła nawet sformułowania, że palmarosa uratował jej życie. 

Palmarosa i jej szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry

Palczatka imbiorwa jest bardzo często stosowana w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje właściwości przeciwstarzeniowe, przeciwzmarszczkowe, antycellulitowe oraz skutecznie ujędrniające skórę. Dzięki dużej zawartości geraniolu o którym już wspominałam, posiada właściwości regenerujące a preparaty, których jest składnikiem,  zalecane są w leczeniu licznych problemów dermatologicznych. 

Z olejkiem palmarosa możemy tworzyć własne kosmetyki, maseczki wspomagające leczenie trądziku, również wcierki i maski do włosów zwalczające choroby skóry głowy jak np. łupież. 

Należy jednak pamiętać, że palmarosa zawiera również alergeny, które zwiększają ryzyko uczulenia i pojawienia się zaczerwienienia na skórze.

Dodatkowo zaleca się stosowanie olejku palmarosa w przypadku zmęczenia nerwowego lub zmniejszenia libido, gdy pojawia się stres, niepokój, drażliwość, utajona depresja, przepracowanie czy ogólne zmęczenie i obniżona sprawność fizyczna. Innymi słowy, przyczynia się również do naszego dobrego samopoczucia psychicznego. Żeby uprzyjemnić sobie chwilę, można samodzielnie wykonać relaksacyjny olejek do masażu. Olejek ten możemy również użyć po kąpieli, co dodatkowo ujędrni skórę i pomoże w walce z cellulitem. 

Uwaga:

Zaleca się stosowanie olejku palmarosa osobom dorosłym. Kobiety w ciąży, dzieci i niemowlęta powinny stosować go wyłącznie po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Również kobiety karmiące piersią powinny zachować wszelkie środki ostrożności mając na uwadze, że olejek może zostać przekazany dziecku wraz z mlekiem.

Osobom z zaburzeniami oddechowymi zaleca się również kontakt z lekarzem lub aromaterapeutą przed każdym użyciem. Jeżeli miewasz skłonność do alergii, zapalenia skóry konieczne jest wykonanie testu na fałdzie skórnym po wewnętrznej stronie łokcia i obserwować reakcję przez następne 24h.

Jeśli w ciągu 24 godzin po teście nie wystąpiły żadne nieprawidłowe reakcje, można nałożyć wcześniej rozcieńczony olejek eteryczny, na większy obszar ciała. Bądź ostrożny podczas każdej aplikacji, uważaj, aby nie dotknąć błon śluzowych, chyba że zalecenia medyczne są inne. Zawsze rozcieńcz olejek eteryczny, którego używasz w przeznaczonym do tego celu oleju roślinnym. Wyjątkiem są ukąszenia komarów, gdzie maleńka kropelka olejku szybko uśmierzy ból lub aplikacja pod pachy, gdy chcemy użyć palmarosy jako naturalnego dezodorantu. Jednak nawet wtedy uważaj, aby dawka nie była zbyt duża i żeby nie zatrzeć oka.

Nigdy nie podgrzewaj używanego olejku eterycznego, w przeciwnym razie jego struktura molekularna ulegnie pogorszeniu i straci większość swoich właściwości. Kiedy chcesz go użyć do produkcji naturalnego kosmetyku robionego na gorąco jak np. krem pielęgnacyjny, dodaj go w ostatniej fazie kiedy masa uzyska niższą temperaturę. 

Nie zaleca się aromaterapii również osobom z astmą i padaczką, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, osobom z chorobami zwyrodnieniowymi lub w chorobie nowotworowej zależnej od hormonów.

 

Powiązane wpisy

Inne produkty

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze