Hydrolaty – jakie właściwości ma woda kwiatowa?

Opublikowano przez      04/28/2022 15:00:00     Kosmetyki naturalne    Komentarze 0
Hydrolaty – jakie właściwości ma woda kwiatowa?

Hydrolat, woda kwiatowa, czy hydrosol to stosowane zamiennie nazwy tego samego produktu – wody powstałej w wyniku destylacji naturalnych olejków eterycznych. Ten pięknie pachnący kosmetyk o wszechstronnym działaniu pomoże Ci kompleksowo zadbać o skórę i włosy. Podpowiadamy, jak stosować hydrolat i w jaki sposób dobrać wodę kwiatową do indywidualnych potrzeb cery.

Przejdź do akapitów:

Czym są hydrolaty?

Choć dopiero ostatnimi czasy cieszą się tak ogromną popularnością, hydrolaty znane są ludzkości od czasów średniowiecza. Początkowo, wodny roztwór, który pozostał po procesie destylacji olejków eterycznych, traktowano jako odpad, produkt uboczny pracy alchemika. Celem destylacji było jedynie otrzymanie cennego olejku. Dopiero po latach odkryto, czym są hydrolaty i jak wiele dobrego mogą zdziałać w pielęgnacji skóry oraz włosów.

Jak powstaje hydrolat?

Niezbędne jest naczynie, w którego dolnej części można bezpiecznie i długo podgrzewać wodę. Powyżej powinna znajdować się niecka z materiałem roślinnym – to właśnie on będzie penetrowany przez parę wodną, by wydobyć z jego wnętrza cenne właściwości. Następnie para wzbogacona o substancje z rośliny, przedostaje się do chłodnicy – długiej rurki prowadzącej do kolejnego naczynia. Tam ulega schłodzeniu, skrapla się i spływa specjalnym wylotem do podstawionego pojemnika. Po założeniu korka z atomizerem można stosować taki kosmetyk w formie mgiełki.

Ogółem, hydrolaty mają wiele wspólnych cech – tonizują, nawilżają, łagodzą podrażnienia i działają przeciwzapalnie. Jednak szczegółowe właściwości wody kwiatowej zawsze zależą od typu rośliny, która została wykorzystana w procesie destylacji. Dzięki temu można wybrać różne rodzaje hydrolatów i używać ich według indywidualnych potrzeb skóry twarzy, ciała, czy włosów.

Jak stosować hydrolat?

Najczęściej, woda kwiatowa w pielęgnacji ma zastąpić tonik. To bardzo korzystna zmiana dla skóry, ponieważ roztwory wodne olejków mają pH zbliżone do naturalnego odczynu cery. Dzięki temu mogą jeszcze lepiej przygotować ją na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.

Stosowanie hydrolatów warto rozważyć także w przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej, która na niektóre składniki reaguje zaczerwienieniem i ściągnięciem. Naturalna woda kwiatowa zawiera tylko wyciąg z rośliny poddanej destylacji, dlatego nawet w przypadku wystąpienia dolegliwości, łatwiej znaleźć „winowajcę” i zmienić hydrolat na inny, także wykazujący właściwości tonizujące.

hydrosol

Pielęgnacyjne i zdrowotne właściwości wody kwiatowej

Czy warto wprowadzić hydrolat do codziennej pielęgnacji? Oczywiście! Ta pachnąca woda z cennymi wyciągami z roślin, może nie tylko zastąpić tonik, przywracając oczyszczonej skórze jej naturalne pH. Ze względu na działanie antyseptyczne, hydrosole mogą także zadbać o skórę głowy, chroniąc przed infekcjami, regulując wydzielanie sebum i przyspieszając porost włosów.

Wybierając hydrosol dla siebie, zwróć uwagę na to, jakie właściwości wykazują konkretne rodzaje hydrolatów. Najbardziej znana i najchętniej wybierana jest woda kwiatowa z róży damasceńskiej. Zawiera mnóstwo cennych witamin i antyoksydantów, które przynoszą ulgę cerze wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej. Zastosowanie hydrolatu z wyciągiem z róży to doskonały sposób na błyskawiczne nawilżenie i ukojenie podrażnień. Dodatkową zaletą jest piękny różany zapach – podobnie jak inne olejki eteryczne w hydrolatach, ma działanie aromaterapeutyczne.

Do pielęgnacji skóry wrażliwej świetnie sprawdzi się także hydrolat z zielonej herbaty. Wzmacnia naturalną ochronę przed promieniami UV, przyspiesza regenerację komórek i neutralizuje wolne rodniki – przyczynę wielu chorób nowotworowych.

Czy wiesz, że dermatolodzy często zalecają stosowanie hydrolatów jako wsparcie terapii leczniczych? Woda kwiatowa z oczaru wirginijskiego to cenny sprzymierzeniec w walce z trądzikiem oraz łojotokiem. Przyspiesza gojenie ran po niedoskonałościach, łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Pomaga przygotować naskórek na pielęgnację z użyciem kremu lub maści leczniczej zaleconej przez lekarza.

woda-kwiatowa-wlasciwosci

Zastosowanie hydrolatu z oczaru wirginijskiego jest korzystne również dla cery z problemem łojotoku. Składniki zawarte w tej wyjątkowej roślinie regulują wydzielanie sebum i normalizują pH skóry tłustej.

Na liście najpopularniejszych hydrolatów o właściwościach leczniczych znajduje się również woda kwiatowa z werbeny. Oprócz pozytywnego działania na cerę sprawdza także jako baza pod kosmetyki do ciała na rozstępy i cellulit. Na uwagę zasługuje jednak to, co może zrobić dla skóry głowy dotkniętej łupieżem – łagodzi objawy dermatozy i niweluje nieprzyjemne uczucie swędzenia. Dzięki temu znika odruch drapania skalpu, a tym samym zmniejsza się ilość złuszczanego mechanicznie naskórka.

Jak widzisz, pielęgnacja hydrolatami ma nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale również jest cennym wsparciem wielu terapii dermatologicznych. To niezbity dowód na wysoką skuteczność działania składników roślinnych z osobistej apteczki Matki Natury.

hydrolaty-wlasciwosci

Najlepszy sposób na stosowanie hydrolatów

Jak stosować hydrolat? Nie ma w tym nic skomplikowanego – to kosmetyk znany od wieków, dlatego korzystanie z niego jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy nanieść go na twarz, ciało, czy włosy i delikatnie wetrzeć, wklepać lub pozostawić do wchłonięcia. Pamiętaj, że atomizer to nowożytny wynalazek – stworzył go Thomas De Vilbiss, lekarz żyjący dopiero w XIX stuleciu, dlatego wcześniejsze pokolenia aplikowały wodę kwiatową bezpośrednio za pomocą dłoni.

Na szczęście, Ty nie musisz zastanawiać się, jak stosować hydrolat. Współcześnie kosmetyki te zapakowane są w szklane buteleczki z atomizerem, który bardzo ułatwia ich nanoszenie. Możesz używać go zarówno na świeżo oczyszczoną cerę oraz włosy, jak i jako mgiełkę odświeżającą, wiele razy w ciągu dnia.

Właściwie stosowanie wody kwiatowej nie ma żadnych reguł – wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać – odświeżenia, tonizacji, nawilżenia, czy chcesz przygotować naskórek do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych lub leczniczych.

Sprawdź naturalne wody kwiatowe od Shaushki i na własnej skórze wypróbuj działanie najpopularniejszych hydrolatów stworzonych z darów Matki Natury!

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze