Co to jest hydrolat i jak go stosować?

Opublikowano przez      10/27/2021 12:00:00     Kosmetyki naturalne , Hydrolaterapia    Komentarze 0
Co to jest hydrolat i jak go stosować?

Hydrolat to kosmetyk, który w ostatnich latach zyskał sporą popularność, zwłaszcza wśród zwolenniczek naturalnej pielęgnacji. Nie ma w tym nic dziwnego – to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu! Sprawdź, co to jest hydrolat i jak może Ci pomóc w codziennym dbaniu o skórę.

Przejdź do akapitów:

1.Czym jest hydrolat?
2.Najważniejsze właściwości hydrolatów
3.Zastosowanie hydrolatów – jaki produkt wybrać?

Czym jest hydrolat?

Wiele źródeł podaje, że hydrolat jest produktem ubocznym procesu destylacji olejków. Czy możemy się z tym w 100% zgodzić? W procesie destylacji, gdy para wodna o temperaturze 100℃ oddziałuje na roślinę, dochodzi do rozdzielenia składników cieczy – oleistych, złożonej z olejków eterycznych oraz wodnej, czyli hydrolatów – esencji roślinnej w rozcieńczonej postaci. Znajdują się w niej fenole, aldehydy roślinne i drobne ilości olejków eterycznych. Proces ten możemy zaobserwować np. podczas destylacji kwiatów lawendy albo róży.

Z wielu roślin nie wytwarza się jednak olejków eterycznych, ponieważ proces ten jest  zbyt trudny lub mało opłacalny. Niektóre rośliny są mało olejkodajne lub nie wytwarzają olejków wcale. Jest również wiele roślin, których olejki nie są wykorzystywane przez człowieka. Wówczas produkuje się wyłącznie hydrolat mający szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jak i farmaceutycznym. Tak właśnie jest w przypadku hydrolatu lipowego,  pokrzywowego, jaśminowego, z oczaru wirginijskiego, zielonej herbaty czy czarnego bzu. W wyniku destylacji rośliny z parą wodną otrzymujemy pachnące wody o wyjątkowych właściwościach, które śmiało wykorzystać możemy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów.

Czym jest hydrolat? Hydrolat to faza wodna będąca wynikiem destylacji roślin z parą wodną w specjalnie przeznaczonym do tego celu alembiku lub destylatorze. Pierwsze hydrolaty tworzone były w Mezopotamii około 6000 lat przed naszą erą i były określane jako wody kwiatowe. Woda kwiatowa, to nic innego jak czysty hydrolat pozyskany z kwiatów rośliny. Wody kwiatowe już w starożytności były bardzo popularne, a ich delikatne zapachy przyjemnie przerfumowały ciało i chłodziły w upalne dni.  Obecnie w sprzedaży możemy spotkać również wody kwiatowe aromatyzowane olejkami lub sztucznymi zapachami, które nie były poddawane procesowi destylacji, więc nie są hydrolatami. 

co to jest hydrolat

Hydrolat, podobnie jak olejki eteryczne, może być wytwarzany z różnych części rośliny tj. kwiatów, liści, korzeni, kory lub całych roślin. Niezwykłe jest to, że przy użyciu jednej rośliny możemy uzyskać kilka różnych hydrolatów o zupełnie odmiennych właściwościach.

Dlatego te pachnące,  naturalne kosmetyki mogą być stosowane nawet przez osoby o bardzo wrażliwej cerze. Ważne jest, by odpowiednio dobrać hydrolat do potrzeb swojej skóry.  Warto zaznaczyć, że hydrolaty to czyste esencje roślinne, które utrzymują prawidłowe pH skóry, tonizują ją i chronią przed wpływem czynników zewnętrznych a odpowiednio dobrane mogą likwidować oznaki zmęczenia, a nawet poprawiać nastrój.

Jeśli zdecydujesz się wprowadzić hydrolat do codziennej pielęgnacji, przechowuj go w lodówce, zwłaszcza te, których przeznaczeniem jest orzeźwienie i chłodzenie zmęczonej skóry. Również w przypadku opuchniętych oczu ogromną ulgę przyniesie Ci kuracja zimnym hyrolatem. Pamiętaj, że światło i promienie UV przyspieszają rozkład produktu, dlatego naturalny hydrolat nie powinien być przechowywany na parapecie, ani w innym mocno nasłonecznionym miejscu. Większość naszych hydrolatów rozlewamy do ciemnych butelek odpornych na światło UV. Mimo to, nie wystawiaj ich na działanie promieni. 

Najważniejsze właściwości hydrolatów

Właściwości hydrolatów zależą przede wszystkim od rośliny, z jakiej zostały uzyskane. Mają jednak kilka wspólnych cech – świetnie odświeżają skórę i włosy, tonizują, stanowią doskonałą bazę dla domowych kosmetyków jako faza wodna, a także wzmacniają działanie masek i odżywek. Czym różnią się między sobą właściwości hydrolatów?

Hydrolat z róży damasceńskiej to naturalna woda kwiatowa. Delikatnie nawilża cerę i wykazuje działanie ściągające oraz antyseptyczne. Przyspiesza gojenie drobnych ran, łagodzi stany zapalne i pomaga w walce z pękającymi naczynkami. Hydrolat różany zmniejsza zaczerwienienie skóry, wzmacnia naczynka, a za sprawą pięknego zapachu, relaksuje i pozytywnie wpływa na nastrój.

Z kolei hydrolat lawendowy (bławatkowy) wspomaga regenerację naskórka, łagodzi opuchliznę pod oczami i działa jak uniwersalny tonik – przywraca równowagę każdemu rodzajowi cery. Woda kwiatowa z lawendy wzmacnia cebulki włosowe i zapobiega ich wypadaniu, a dodatkowo koi podrażnienia skalpu.

stosowanie-hydrolatu

Hydrolat z zielonej herbaty ceniony jest głównie za swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Roślinne polifenole z zielonej herbaty chronią skórę przed działaniem wolnych rodników oraz przedwczesnym starzeniem. Regulują także wydzielanie sebum, a co za tym idzie – chronią cerę przed pojawianiem się zaskórników i innych niedoskonałości.

Hydrolat z oczaru wirginijskiego to naturalny tonik uzyskany w wyniku destylacji liści, kory, a czasem także kwiatów tej rośliny. Hamamelis jest cennym antyoksydantem, a dodatkowo działa przeciwzapalnie i chroni naczynka krwionośne przed pękaniem. Pomaga on również w walce z łojotokiem i pozytywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych. Łagodzi podrażnienia skórne, dlatego można stosować go także na skalp.

Myśląc o dogłębnym nawilżeniu i wygładzeniu skóry, zdecyduj się na hydrolat kocankowy. Jest on polecany do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej oraz naczynkowej. Dzięki swoim właściwościom hydrolat działa przeciwbakteryjnie i może być również stosowany w przypadku skóry z trądzikiem.

Hydrolat lipowy może być używany w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Dzięki skoncentrowanym w nim właściwościom może być używany po goleniu oraz opalaniu – złagodzi podrażnienia oraz uczucie pieczenia i swędzenia skóry. Zapach hydrolatu wycisza, dlatego często jest stosowany przed snem.

Hydrolat chabrowy powstaje w procesie destylacji kwiatów bławatka. Jest ceniony za swoje właściwości odświeżające i kojące, dlatego jest często wykorzystywany w okładach na opuchnięte powieki. Doskonale sprawdza się również jako delikatny tonik do demakijażu – pozostawia uczucie czystości i reguluje wydzielanie sebum.

Lubisz cytrusowe aromaty? Wypróbuj hydrolat z werbeny cytrynowej! Nie tylko zachwyca świeżym zapachem owoców cytrusowych, ale także dba o cerę, włosy i paznokcie. Chroni przed nadmiernym wydzielaniem sebum, nawilża skórę, a także łagodzi ukąszenia owadów – zmniejsza nieprzyjemne uczucie swędzenia oraz obrzęk.

Sprawdź, czego dokładnie potrzebuje Twoja cera i dobierz do jej potrzeb odpowiedni hydrolat – lawendowy, różany, oczarowy, z werbeny lub z zielonej herbaty. Poczuj, jak woda kwiatowa dba o Twoją skórę i pokochaj naturalną pielęgnację!

własciwości hydrolatu

Zastosowanie hydrolatów – jaki produkt wybrać?

Już wiesz, co to jest hydrolat, więc czas dowiedzieć się, dlaczego warto stosować go do codziennej pielęgnacji. Na pewno zaskoczy Cię, jak bardzo szerokie może być zastosowanie hydrolatów!

Woda kwiatowa najczęściej używana jest jako naturalny zamiennik klasycznego toniku. Tonizacja pozwala przywrócić skórze właściwe pH po zabiegach demakijażu i oczyszczania, dlatego nie należy jej pomijać, zwłaszcza przy cerze delikatnej i skłonnej do alergii. Najlepsze hydrolaty do skóry wrażliwej to woda kwiatowa z róży damasceńskiej oraz wodna esencja z zielonej herbaty.

Hydrolat różany łagodzi podrażnienia cery wrażliwej, dlatego możesz stosować go jako tonik, mgiełkę do twarzy i ciała lub fazę wodną do ręcznie robionych kosmetyków. Okłady z wody różanej to także świetny sposób, by przynieść ulgę zmęczonym oczom.

Z kolei hydrolat z zielonej herbaty doskonale sprawdzi się jako tonik i odświeżająca mgiełka do delikatnej skóry twarzy, szyi oraz dekoltu. Ze względu na jego właściwości regulujące wydzielanie sebum, nadaje się również do stosowania jako płukanka do włosów, po ich umyciu.

Z pielęgnacją cery mieszanej lub tłustej świetnie poradzi sobie woda kwiatowa z oczaru wirginijskiego. Hydrolat hamuje aktywność gruczołów łojowych, dlatego możesz używać go także jako wcierki do skóry głowy lub mgiełki nawilżającej pod olejowanie włosów.

Natomiast hydrolat z werbeny o pięknym, cytrusowym zapachu zadba nie tylko o skórę, ale także o nastrój! Pomoże w codziennej pielęgnacji, zwłaszcza cery tłustej, ponieważ zwęża pory i działa antybakteryjnie.

hydrolat zastosowanie

Jeśli zaskoczyło Cię szerokie zastosowanie hydrolatów, przetestuj je na swojej cerze. Wybierz odpowiedni rodzaj i pozwól, by woda kwiatowa zadbała o Twoje ciało oraz włosy. Hydrolaty do skóry wrażliwej, mieszanej i tłustej znajdziesz w ofercie marki Shaushka.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze