Odżywka w kostce bez tajemnic. Jak stosować odżywkę oraz w jaki sposób zamienić ją w krem?

Opublikowano przez      09/18/2022 22:24:21     Aktualności , Zero Waste , Olejki eteryczne i aromaterapia , Kosmetyki naturalne , Kosmetyki wegańskie    Komentarze 0
Odżywka w kostce bez tajemnic. Jak stosować odżywkę oraz w jaki sposób zamienić ją w krem?

Odżywka do włosów w kostce. Co to jest i jak stosować?

Od pewnego czasu rynek kosmetyków naturalnych oferuje produkty w kostce. Są znacznie wydajniejsze, nie zawierają konserwantów, są przyjazne dla skóry i środowiska. Najbardziej popularne wśród nich, to szampony w kostce, które jeszcze niedawno budziły wielkie zdziwienie. Dziś już nikt się nie dziwi a małe kostki zastępują w łazience szampony w plastikowej butelce. Zaraz po nich królują odżywki do włosów w kostce.

Odżywka w kostce to produkt do pielęgnacji włosów bogaty w roślinne oleje, masła, woski oraz wiele innych odżywczych dodatków, dzięki którym włosy są miękkie, lśniące i dobrze się układają.

Odżywka w kostce bez konserwantów 

Odżywka w kostce nie zawiera wody, dlatego nie ma potrzeby dodawania do niej konserwantów. Jest wydajna i wystarcza na bardzo długo. Od tzw. tradycyjnej odżywki różni się stałą konsystencją, prostym, ekologicznym składem, opakowaniem bez plastiku oraz sposobem aplikacji.

Odżywki w kostce

Jak nakładać odżywkę w kostce na włosy?

Aplikacja odżywki w kostce nie musi być trudna. Sposobów nakładania jej jest wiele, ale najprostszy polega na potarciu kostką mokrych, umytych uprzednio szamponem włosów. Wystarczy potrzeć włosy 3-4 razy, a następnie spłukać letnią wodą. W trakcie spłukiwania odżywka łączy się płynem, w efekcie czego, tworzy delikatną emulsją.

Kolejny sposób to nałożenie odżywki na mokre włosy zanim nałożony zostanie szampon. Odżywka w kostce nie zawiera wody, dlatego z chwilą aplikacji na mokre włosy wytwarza się delikatny film, który zabezpiecza włosy i dodatkowo je pielęgnuje podczas mycia.

Jeżeli pocieranie włosów odżywką w kostce sprawia Ci trudność, dlatego że jest np. zbyt twarda, zastosuj metodę słoikową. Do słoika z ciepłą wodą wrzuć odżywkę w kostce, zakręć słoik i potrząśnij kilka razy. Następnie polej włosy lekką emulsją, delikatnie wmasowując ją  na całej ich długości.

Jak zamienić odżywkę w kostce w krem?

Jak już wspomniałam, odżywka w kostce to taki sam produkt co tradycyjna odżywka, tylko pozbawiony wody. Jeżeli chcesz uzyskać kremową konsystencję, wystarczy połączyć odżywkę z wodą. Pamiętaj jednak, że odżywka z wodą może szybciej się zepsuć i należy zużyć ją w krótkim czasie lub dodać konserwant.

Do kremowej odżywki możesz dorzucić olejki eteryczne a zamiast wody użyć hydrolatu.

Przemień odżywkę w kostce w odżywkę w kremie

sposób wykonania:

1. Zetrzyj na tarce niewielką ilość odżywki (1/4 kostki) tj. 12,5g.

Odżywka w kostce

2. Zalej starte wiórki gorącą wodą lub hydrolatem - 60g (woda musi mieć temperaturę powyżej 90%)

Odżywka w kostce

3. Dokładnie wymieszaj do uzyskania kremowej konsystencji i pozostaw do ostygnięcia.

Odżywka w kostce

4. Kiedy odżywka jest już chłodna, dodaj 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego. Olejek dobierz pod kątem właściwości pielęgnacyjnych lub zapachowych (lawendowy, z mandarynki, trawy cytrynowej, paczuli lub inny).

Odżywka w kostce

5. Dokładnie wymieszaj składniki i aplikuj na umyte włosy. Pozostaw na włosach kilka minut.

6. Odżywkę spłucz z włosów letnią wodą.

7. Resztę odżywki możesz przełożyć do słoiczka i wstawić do lodówki lub chłodne miejsce.

  Odżywka w kostce

  Maska do włosów na gorąco 

  Sposób wykonania:

  1. Podziel odżywkę w kostce na 4 części

  2. Zagotuj 100 ml hydrolatu lub wody. Może to być również napar ziołowy z liści pokrzywy lub skrzypu.

  3. Nabij ćwiartkę odżywki w kostce na widelec lub patyk, włóż do kubeczka i zalej gorącym płynem.

  4. Mieszkaj intensywnie, aż kostka się rozpuści i powstanie delikatny balsam.

  5. Odczekaj chwilę do ostygnięcia maseczki. Nie nakładaj zbyt gorącej na włosy.

  6. Nałóż ciepłą maskę na suche włosy.

  7. Wetrzyj krem dokładnie we włosy i pozostaw na ok. 20 min.

  8. Po upływie 20min spłucz maskę z włosów. Możesz umyć skórę głowy szamponem w kostce, ale nie aplikuj go zbyt dużo.

  Odżywka w kostce

  Odżywka proteinowa

  Odżywkę w kostce możesz udoskonalić dodając hydrolat i olejki eteryczne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby dorzucić proteiny ryżu, spirulinę lub wymieszać z białkiem konopnym. Możesz rozpuścić ją także w gorącym mleku. Pamiętaj jednak, że nadmiar protein sprawi, że włosy będą wydawać się matowe i tępe.

  Odżywka w kostce

  Jeżeli nie używałaś nigdy odżywki w kostce lub sposób jej aplikacji wydał Ci się trudny, spróbuj odżywek Shaushka. Możesz wybrać jedną z trzech proponowanych przez nas kostek i zamienić je na krem. Zobaczysz jakie to proste i co najważniejsze, dobre da środowiska.

  Z jednej kostki uzyskasz ok 400ml gęstej odżywki w kremie. Kolejną zaleta samodzielnego łączenia kostki z płynem jest taka, że możesz tworzyć własne zapachy i ulepszać ją według własnych upodobań.

  Powiązane wpisy

  Inne produkty

  Powiązane produkty

  Komentarze

  Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze