
Tygrysie Oko
Tygrysie Oko to kamień półszlachetny o tajemniczej nazwie i pięknych złoto-brązowych kolorach. Noszony przez wojowników i żołnierzy podczas bitwy, Tygrysie Oko miało za zadanie chronić ich, dodawać sił i odwagi.
Historia i pochodzenie Tygrysiego Oka
Wokół tygrysiego oka (Tiger's Eye) narosło wiele mitów i legend. W czasach Cesarstwa Rzymskiego wojownicy nosili ten kamień jako amulet odwagi, siły i ochrony. W średniowieczu tygrysie oko przeganiało czarną magię i chroniło przed złymi zaklęciami. I to właśnie w XIX wieku odkryto pierwsze złoża tego kamienia w Afryce Południowej. Myśląc, że jest to rzadki kamień, sprzedawano go po cenach kamieni szlachetnych i był bardzo drogi. Sto lat później, po odkryciu innych złóż w Afryce Północnej, tygrysie oko stało się kamieniem półszlachetnym. Jego kolory mienią się od złotego do brązowego.
Współcześnie tygrysie oko zdobi wiele elementów biżuterii: bransoletki, naszyjniki, pierścionki. Czasem noszony jest w ukryciu, schowany pod odzieżą blisko serca, aby chronić przed działaniem negatywnej energii.
Skład kamienia tygrysie oko
Tygrysie oko należy do rodziny kwarcytów o chemicznym składzie SiO₂, czyli dwutlenek krzemu. Kwarc jest jednym z najpowszechniejszych minerałów w skorupie ziemskiej i występuje w różnych formach. W składzie tygrysiego oka znajdziemy również ferryty (Fe2O3), które są przyczyną charakterystycznego, złotego lub brązowego koloru. W składzie mogą występować również tlenki innych metali, ale w niewielkich ilościach.
W skali Mohsa jego twardość wynosi 7, a gęstość 2,68. Oko tygrysa może być półprzezroczyste lub nieprzezroczyste. Tygrysie oko jest znane ze swojej wyjątkowej struktury i efektu chatoyancy.
Efekt chatoyancy, znany również jako "efekt oka kota", to zjawisko optyczne, które sprawia, że mineralne kamienie szlachetne wydają się mieć w sobie wąski pasek światła, który porusza się wzdłuż ich powierzchni, przypominając źrenicę oka.
Skąd wzięła się nazwa "Tygrysie Oko"?
W Mezopotamii kamień ten nazywano Oculus Belus. Oculus oznaczał oko, a Belus był imieniem boga fortuny. Belus był również uważany za bóstwo związane z płodnością, urodzajem oraz wojną. Kamień ten przynosił więc szczęście i ochronę przez tysiące lat.
W starożytności istniało wiele kamieni zwanych "oczkami", ze względu na swój kształt i kolor podobny do oczu niektórych zwierząt: oko kota, oko węża, a nawet oko świni. To właśnie za sprawą efektu chatyancy, kamienie przypominały oczy różnych zwierząt. Nazwa tygrysie oko nie istniała jeszcze w krajach europejskich w tym okresie, ponieważ zwierze to nie było im znane. Dlatego przyjmuje się, że nazwa Tygrysie Oko pochodzi z krajów wschodnich.
Jakie właściwości ma Tygrysie Oko?
Przede wszystkim, kamień uważany jest za amulet ochronny. Połączony z ziemią i stabilnością, przyczynia się do dobrego zdrowia stawów w nogach. Jest to szczególnie korzystne w przypadku problemów z kolanami, gdyż wspomaga mobilność. Noszony w biżuterii pomaga zmniejszyć bóle głowy.
Działając na kwasowość żołądka, tygrysie oko pomaga w walce z trudnościami trawiennymi. Reguluje pracę gruczołów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania i ułatwia trawienie. Poprawia pracę woreczka żółciowego.
Rozluźniając przeponę, kamień ten pomaga zmniejszyć problemy z oddychaniem, w szczególności, gdy mamy astmę. Jego energie stabilizują nadciśnienie i obniżają ciśnienie krwi.
Zmniejsza również łaknienie a tym samym pomaga w walce z uzależnieniami od alkoholu czy nałogu tytoniowego.
W litoterapii oko tygrysa jest używane jako ochrona przed pechem i negatywem wpływem energii. Kamień działa jak tarcza dla złych myśli kierowanych w naszą stronę i odsyła je z powrotem jak bumerang.
Noszony jako biżuteria, ale także używany jako surowy kamień, minerał ten sprzyja dobrym wibracjom i pomaga wzmocnić kreatywność. Tygrysie oko towarzyszy w poszukiwaniu samego siebie, przynosi odwagę i śmiałość. Dodaje pewność siebie, redukując lęki. Harmonizuje nasze relacje z otoczeniem.
Z jakim znakiem zodiaku kojarzy się Tygrysie Oko?
W astrologii tygrysie oko jest bardzo często kojarzone ze znakiem Barana. Ten znak, znany ze swojego zapału i pasji, potrzebuje kamienia ochronnego, takiego jak tygrysie oko. Barany zawsze szukają przygód, dlatego tygrysie oko pasuje do nich jak ulał.
Z jaką czakrą związane jest oko tygrysa?
Tygrysie oko to potężny kamień, który działa na kilka czakr. Wpływa na równowagę czakr i pomaga w praktyce medytacji lub jogi. Tygrysie oko ma wpływ na czakrę sakralną, czakrę splotu słonecznego, czakrę korzenia i czakrę trzeciego oka.
Z którymi zapachami tworzy synergię?
Tygrysie oko najlepiej łączyć z naturalnymi zapachami ziół jak np. liście laurowe, geranium, mięta zielona, szafran, a także copal.
Produkty związane z Tygrysie Oko w Shaushka


Bransoletka z Kamieni Naturalnych Tygrysie Oko...
