Olejowanie włosów

Na czym polega zabieg olejowania włosów?

Olejowanie włosów - to najlepszy zabieg, aby wzmocnić i odżywić włosy. Metoda ta znana była już w starożytnym Egipcie oraz Indiach. Gdzie promienie słoneczne i tamtejszy klimat mocno osłabiały włosy, sprawiały że były one przesuszone i matowe. To tam kobiety odkryły moc naturalnych olejów, a teraz po wielu wiekach zapomnienia, wróciła do nas metoda olejowania włosów. Kto już spróbował ten wie, że warto. Kto jeszcze nie miał okazji i nie znał tego sposobu pielęgnacji zachęcamy do wypróbowania. Dlaczego? Naturalne oleje zawierają bogactwo witamin, minerałów i oczywiście niezbędnych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu nasze włosy odzyskają naturalne piękno, zdrowie i nawilżenie. Regularne olejowanie wzmacnia strukturę włosów, reguluje produkcję sebum, wspiera walkę z łupieżem, łagodzi podrażnienia i stany zapalne skory, zmniejsza ilość wypadających włosów, przywraca miękkość i sprężystość, ułatwia rozczesywanie.

Olejowanie włosów

Jaki olej wybrać?

Jak widać lista pozytywnych aspektów olejowania jest długa. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim doborze oleju do rodzaju włosa i nie zrażać się. Może się zdarzyć, że poszukiwania odpowiedniego produktu potrwa dłużej. Przede wszystkim należy określić porowatość włosa, o czym więcej piszemy na blogu. Później na tej podstawie należy wybrać odpowiedni naturalny, najlepiej nierafinowany olej do pielęgnacji. Na włosy niskoporowate polecamy olej kokosowy, palmowy, lniany, lub masło shea, kakaowe, babassu, bacuri, ucuuba, cupuacu. Przy średniej porowatości, gdzie łuski są lekko otwarte można użyć oleju rycynowego, z pestek śliwek, jojoba, z awokado, olej sezamowy, z moreli, arganowy, z pestek dyni, olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek Kiedy suche włosy sprawiają dużo kłopotów, to prawdopodobnie mamy do czynienia z włosami o wysokiej porowatości. Łuski są maksymalnie rozchylone, włosy są matowe, puszą się i są łamliwe. W takim wypadku warto sięgnąć po olej z pestek śliwek, z pestek brzoskwiń, z pestek winogron czy moreli, olej z ogórecznika, z czarnuszki, sojowy, z nasion maku, lniany, olej konopny.

Jak prawidłowo wykonać olejowanie włosów?

Olej rycynowy

Olejowanie włosów można przeprowadzić na kilka sposobów. Wybrany wcześniej olej należy nanieść na suche włosy, najlepiej pasmami, tak aby żadnego nie pominąć. Pamiętając też, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ możemy przeciążyć włosy. Rozprowadzony preparat pozostawiamy na włosach przez 1-3h, później dokładnie myjemy. W zasadzie to chyba najprostsza metoda. Szczególnie na początku przygody z olejowaniem. Drugim sposobem to olejowanie na mokro, w tym przypadku nakładamy olej na mokre, ale odsączone włosy i zakładamy na głowę czepek lub ręcznik. Olej zmywamy po 30 minutach, maksymalnie po 2 godzinach. Dość popularnym sposobem to olejowanie w misce (tzw. “rosołek), gdzie wcześniej trzeba przygotować właśnie w misce ciepłą wodę z olejem. W tej miksturze należy moczyć włosy przez kilka minut, odcisnąć nadmiar wody i nałożyć najlepiej foliowy czepek i założyć ręcznik. Pozostaw na głowie około 1 godziny i umyj włosy. Jest jeszcze kilka sposobów na nałożenie oleju, możesz najpierw spryskać włosy hydrolatem, albo nałożyć wcześniej odżywkę. 

Olejowanie włosów może wydawać się bardzo czasochłonnym rytuałem, jednak jeśli spróbujesz zobaczysz, że to dość łatwe a efekt jaki osiągniesz na pewno będzie wart tego czasu!

Oliwa z oliwek - to jeden z najbardziej znanych olejów roślinnych, używana na całym świecie. Jest głównym składnikiem diety śródziemnomorskiej uznanej za jedną z najzdrowszych. Oczywiście, polecamy sięgać po oliwę Extra Virgin - tłoczoną na zimno, nierafinowaną - dzięki temu skorzystamy przede wszystkim z jej właściwości odżywczych. Choć oliwa z oliwek ma nieograniczone zastosowanie w kuchni, zarówno na zimno jak i gorąco, ze względu na bogactwo cudownych składników wykorzystywana jest również w kosmetyce.

Olejejuje włosy

Produkcję i stosowanie oliwy z oliwek rozpoczęto w takich krajach jak Armenia, Indie i Palestyna ok. 4000 lat p.n.e. Wykorzystywano jej właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co zawdzięcza wysokiemu stężeniu jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią ok 70% całkowitej zawartości oleju, kwasy wielonienasycone to ok. 11%. Dodatkowo dość istotna obecność witaminy E i związków fenolowych. Dlatego zastosowanie w diecie oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, nowotworu, otyłości, wspiera metabolizm i chroni mózg przed chorobami. 

W kosmetyce oliwę z oliwek znajdziemy w produktach do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów. Można ją spotkać w preparatach do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt. Bardzo często wykorzystywana jest w olejkach do masażu, oraz kosmetykach ujędrniających i mocno nawilżających. W naszych kosmetykach występuje głównie w naturalnych mydłach Aleppo. Oliwa z oliwek polecana jest dla skóry suchej, wrażliwej oraz normalnej. Jest mocno nawilżająca, dzięki temu sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej, przesuszonej i pękającej. Łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i wzmacnia barierę ochronną naskórka. Ma działanie antyoksydacyjne i chroni skórę przed fotostarzeniem. Pomaga również łagodzić AZS. Bardzo dobrze sprawdzi się w zabiegu olejowania włosów, w zależności od rodzaju włosów, można stosować go samodzielnie lub w połączeniu z innymi naturalnymi olejami. Oliwa z oliwek reguluje produkcję sebum, dzięki czemu wspomaga walkę z łupieżem i zmniejsza wypadanie włosów. Dodatkowo regeneruje, nawilża i odżywia zniszczone włosy.