Zapalenie dziąseł – jak sobie z nim radzić?

Opublikowano przez      12/29/2021 08:18:00     Home , Aktualności    Komentarze 1
Zapalenie dziąseł – jak sobie z nim radzić?

Twoje dziąsła są bolesne, zaczerwienione, krwawią, a dodatkowo pojawił się na nich obrzęk? To może być zapalenie dziąseł. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy tej dolegliwości i do czego może doprowadzić. Podpowiadamy, jak zadbać o dziąsła, by szybko przynieść im ulgę w bólu i przywrócić naturalną równowagę.

Przejdź do akapitów:

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to przypadłość, która zdarza się stosunkowo często. Wiąże się z nieodpowiednią higieną jamy ustnej lub w ogóle jej brakiem. Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest zbyt duża ilość płytki nazębnej, nagromadzonej na powierzchni szkliwa zębów. Resztki jedzenia ulegają rozkładowi, wydzielając toksyny. Dochodzi do namnażania kolonii bakteryjnych, czego efektem jest podrażnienie i stan zapalny dziąseł.

Niestety, zapalenie dziąseł coraz częściej diagnozowane jest u dzieci. To efekt zaniedbywania higieny w tych okolicach – maluchy unikają mycia zębów lub myją je niedokładnie. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, rodzice powinni myć zęby dzieciom do ukończenia przez nie 8. roku życia, a w kolejnych latach (do ok. 10-12 roku życia) kontrolować jakość higieny jamy ustnej. To pozwoli uniknąć rozwinięcia stanu zapalnego.

Jednak brak właściwej częstotliwości i techniki mycia zębów, to nie jedyne przyczyny zapalenia dziąseł. Dolegliwość może pojawić się również w wyniku zbyt niskiej podaży witamin (szczególnie C i witamin z grupy B) oraz niezbędnych minerałów w codziennej diecie.

Zdarza się, że zapalenie dziąseł związane jest ze zmianami hormonalnymi – delikatne błony śluzowe stają się jeszcze bardziej wrażliwe w okresie dojrzewania, ciąży lub klimakterium. To sprzyja powstawaniu uszkodzeń i rozwijaniu się stanów zapalnych.

Cukrzyca i różnego rodzaju alergie także mogą przyczynić się do pojawienia się zapalenia w okolicach przyzębia, podobnie jak palenie wyrobów tytoniowych, czy przyjmowanie leków z niektórych grup, np. sterydów, czy doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak widzisz, wiele czynników może wpływać na rozwój stanu zapalnego dziąseł. Dlatego nie wolno bagatelizować żadnego krwawienia z tych okolic, zwłaszcza jeśli nosisz protezę zębową, która może powodować uszkodzenia mechaniczne. Warto przyjrzeć się także technice mycia zębów – używanie szczoteczki z twardym włosiem, zbyt mocne i niedokładne szorowanie rani wrażliwe błony śluzowe. To z kolei przyczynia się do powstawania infekcji, których następstwem bywa zapalenie dziąseł i związane z nim nieprzyjemne dolegliwości.

naturalne zioła do jamy ustnej

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Najczęściej obserwowane przez pacjentów i stomatologów objawy zapalenia dziąseł to zaczerwienienie i lekki obrzęk. Zanim nastąpi charakterystyczne krwawienie dziąseł, są one czerwone, tkliwe i napuchnięte. To dlatego łatwiej je uszkodzić podczas mycia i spowodować otarcia oraz rany, z których sączy się krew. Zwykle to właśnie wystąpienie krwawienia jest powodem wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas której lekarz diagnozuje zapalenie dziąseł.

Początkowe objawy zapalenia dziąseł nie wiążą się z bólem, dlatego większość osób przez długi czas je bagatelizuje. Dopiero gdy błony śluzowe obficie krwawią, są obolałe i dochodzi do recesji dziąseł, czyli odsuwania i obniżenia ich poziomu względem korony zęba, zgłaszają się do stomatologa.

Niestety, zapalenie dziąseł nie minie samo. Żeby objawy ustąpiły, należy zadbać o odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. W przeciwnym wypadku dolegliwości się nasilą i może dojść do zapalenia przyzębia oraz przedwczesnej utraty zębów.

Jeśli zauważysz u siebie zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, nie czekaj, aż pojawi się ból, a objawy przybiorą na sile. Jak najszybciej zgłoś się do stomatologa, który podpowie, jak właściwie zadbać o jamę ustną i w razie potrzeby, zaleci niezbędne leczenie. Zapalenie dziąseł może wystąpić w każdym wieku, dlatego sprawdzaj stan jamy ustnej także u swojego dziecka.

co na ból dziąseł

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Przed chorobami takimi jak zapalenie dziąseł, najlepiej chroni profilaktyka. Odpowiednie praktyki pozwolą uniknąć przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie, obrzęk, ból, czy recesja dziąseł. Żeby temu zapobiec, niezbędna jest właściwa higiena jamy ustnej. Należy szczotkować zęby dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed spaniem. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca stosowanie pasty z fluorem, jednak nie każdy może z niej korzystać. Jeśli znajdujesz się w grupie tych pacjentów, wypróbuj naturalną pastę do zębów zielona mięta. Zielona mięta zawiera chłodzący mentol i inne składniki o działaniu antyseptycznym oraz grzybobójczym. Chroni przed namnażaniem bakterii, a dodatkowo przyjemnie odświeża oddech. Warto przetestować również inne naturalne pasty zębów.

Osoby, które skarżą się na zapalenie dziąseł, a jednocześnie nie przepadają za smakiem mięty, mogą sięgnąć po śliwkową pastę do mycia zębów. W jej składzie znajdują się olejki eteryczne o właściwościach pielęgnujących dziąsła oraz naturalne glinki, które łagodnie oczyszczają powierzchnię zębów.

Warto też wymienić szczoteczkę – zbyt twarde włosie może przyczyniać się do powstawania podrażnień i potęgować problem krwawienia. Bambusowe szczoteczki z miękkim włosiem są dobrym rozwiązaniem, ponieważ doskonale usuwają płytkę nazębną z powierzchni szkliwa, a przy odpowiedniej technice szczotkowania, również nie uszkadzają dziąseł. Po umyciu nie zapominaj o dokładnym nitkowaniu delikatną, biodegradowalną nicią dentystyczną.

naturalne sposoby higieny jamy ustnej

Dodatkowo, po myciu zębów i wynitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, warto stosować płyny do płukania ust. Nie tylko odświeżają oddech, ale także pomagają usuwać bakterie. Możesz zrobić taki płyn samodzielnie – dodając do wody sodę oczyszczoną, kilka kropel olejku eterycznego „Cytryna zwyczajna” i kilka kropel olejku „Mięta zielona”.

Nie da się ukryć, że profilaktyka jest zawsze lepszym rozwiązaniem, niż leczenie! Zapalenie dziąseł zwalczysz jedynie dzięki odpowiedniej i systematycznej higienie jamy ustnej. Sprawdź nasze sposoby na zdrowe zęby oraz dziąsła i wypróbuj naturalne kosmetyki pielęgnacyjne od marki Shaushka!

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

1Komentarze

  • Avatar
   Ania

   Dobry sposobem na zapalenie dziąseł jest żel łagodzący podrażnienia, ja używam do tego Dentogel-u. Polecił mi go mój stomatolog i super sprawdza się na takie dolegliwości.

   paź 24, 2023

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze