Mydła Aleppo – historia, właściwości, zastosowanie

Opublikowano przez      05/27/2022 00:00:00     Aktualności , Zero Waste , Kosmetyki naturalne    Komentarze 0
Mydła Aleppo – historia, właściwości, zastosowanie

Kto mógłby przypuszczać, że połączenie oliwy z oliwek i oleju laurowego przed kilkoma tysiącami lat, pozwoli dziś zatroszczyć się o kondycję ciała, cery oraz włosów? Poznaj mydła Aleppo – choć ich wygląd i zapach nie każdemu przypadnie do gustu, to skuteczność działania tych naturalnych kosmetyków nie ma sobie równych!

Przejdź do akapitów:

Mydło Aleppo z bliska – historia

Historia mydła z Aleppo sięga kilku tysięcy lat. Jak sama nazwa wskazuje, te naturalne kosmetyki oryginalnie produkowane są w historycznym, syryjskim mieście – Aleppo. Tradycyjna receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i stanowi jeden z najcenniejszych elementów majątku mydlarskich rodzin.

Choć pierwsze środki myjące wytwarzane były już ok. 2800 lat przed naszą erą, na co wskazują zapiski z Babilonii, to jednak przyjęło się, że to mydło z Aleppo jest „matką wszystkich mydeł”. Syryjskie miasto przez wieki było ośrodkiem znanym z mydlarskiej tradycji – to właśnie stąd kupcy i według niektórych przekazów, także krzyżowcy, przywieźli je do Europy.

Niestety, po ostatnich działaniach wojennych, gdy Aleppo zostało niemal zrównane z ziemią, duża część mistrzów mydlarstwa ratowała się ucieczką, opuszczając swoje pracownie i wytwórnie. Obecnie, nadal wytwarzają mydła Aleppo, ale już poza granicami Syrii. Warto jednak wiedzieć, że ściśle trzymają się wielowiekowej receptury, dzięki czemu, produkowane przez nich mydło z olejem laurowym, w pełni zachowuje swoje cenne właściwości.

Jak powstają mydła Aleppo? Cały proces trwa wiele miesięcy i składa się z kilku etapów. Na samym początku należy zmieszać oliwę z oliwek z substancją zwaną ługiem sodowym – taką miksturę gotuje się przez jakiś czas w wielkich kotłach. Przed końcem gotowania, zanim papka zdąży się zmydlić, dodaje się olej laurowy, a następnie spuszcza ług z kotła. Uzyskaną mieszankę trzeba jeszcze długo płukać wodą, by pozbyć się z niej wszystkich pozostałości ługu. Na koniec, zostawia się na całą noc, by woda mogła odparować. Dopiero potem przychodzi czas na rozlewanie, utwardzanie i kostkowanie, po czym oryginalne mydła Aleppo trafiają do klientów na całym świecie.

właściwości mydła aleppo

Mydła Aleppo – właściwości

Już wiesz, jak powstaje tradycyjne syryjskie mydło z olejem laurowym – nie bez powodu cieszy się ono taką popularnością. Właściwości mydła Aleppo znane są ludziom od wieków. Wykazuje ono bardzo korzystne działanie na skórę oraz włosy – najwięcej zależy od tego, jaka jest zawartość oleju laurowego w składzie danego produktu.

W sklepach znaleźć można różne rodzaje mydeł z Aleppo, zarówno takie, w których znajduje się zaledwie kilka procent oleju laurowego, jak i inne, gdzie ten składnik dominuje. Kosmetyk z niewielką jego zawartością jest bardzo delikatny – oczyszcza skórę, a dodatkowo intensywnie odżywia i chroni przed przesuszaniem.

Im więcej oleju laurowego zawiera mydło Aleppo, tym silniejsze są jego właściwości lecznicze. Olej laurowy działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a właśnie tego często wymaga pielęgnacja skóry problematycznej lub dotkniętej dermatozą. Oryginalne mydła Aleppo świetnie sprawdzają się jako element terapii przeciwtrądzikowej, dzięki właściwościom antyseptycznym. Przyspieszają także gojenie ran i łagodzą stany zapalne skóry.

Mydło Aleppo reguluje wydzielanie sebum i pomaga przywrócić równowagę cerze z tendencją do przetłuszczania. Zmniejsza ilość zaskórników oraz chroni przed pojawianiem się kolejnych niedoskonałości.

Oliwa z oliwek zawarta w mydle syryjskim, wzmacnia naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, co jest bardzo ważne w walce z AZS i egzemą. Koi obrzęki, zmiękcza i ujędrnia naskórek, a także zapewnia skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

mydła aleppo zastosowanie

Mydło z Aleppo – zastosowanie

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z naturalnym mydłem z Aleppo, sięgnij po produkty z niższym stężeniem oleju laurowego, np. oryginalne syryjskie mydło Aleppo 5%. Ta zasada dotyczy zwłaszcza alergików – składnik ten, jak wiele innych, może wywoływać reakcje uczuleniowe, dlatego najlepiej zacząć od niższej zawartości.

Mydło z Aleppo, które zawiera jedynie niewielki dodatek oleju laurowego, jest także idealne do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Oliwa z oliwek natłuszcza i odżywia delikatny naskórek, zapobiegając jego wysuszaniu i łagodząc podrażnienia.

Żeby jak najlepiej zatroszczyć się o cerę problematyczną, dotkniętą trądzikiem lub łojotokiem, warto wybierać rodzaje mydeł o wyższym stężeniu oleju z lauru. Mydła Aleppo z dodatkiem 20-35% tego antybakteryjnego składnika, zapewniają silniejsze działanie przeciwzapalne i dezynfekujące. Można stosować je do oczyszczania skóry twarzy i całego ciała.

Powyżej 40% oleju laurowego w składzie wyróżnia się lecznicze rodzaje mydła z Aleppo. Używane są zazwyczaj jako element zwalczania dermatoz, także atopowego zapalenia skóry. Nie stosuje się ich na całe ciało, a jedynie na objęte zmianami fragmenty naskórka. Olej laurowy pomaga zwalczać drobnoustroje, a oliwa z oliwek wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry.

W niektórych sklepach można kupić mydła Aleppo o zawartości oleju laurowego na poziomie nawet 70%. Nie są zalecane do regularnego mycia, ale można wykorzystać je do prania ręcznego ubrań i bielizny alergików. Z powodzeniem zastąpią większość drażniących detergentów.

mydła aleppo jak stosować

Sprawdź na własnej skórze, jak działają słynne oryginalne mydła Aleppo. W ofercie sklepu Shaushka znajdziesz kosmetyki o stężeniach oleju laurowego od 5 do 55%. Wybierz mydło syryjskie dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojej skóry i zatroszcz się o nią z mocą oliwy z oliwek oraz oleju z lauru!

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze